Wirtualny spacer po nieruchomości. Co to takiego?

wirtualny spacer

Możliwość odwiedzenia nieruchomości bez wychodzenia z domu? Do niedawna musiało to brzmieć jak zwykły sen. Dziś, dzięki technologii wirtualnego spaceru, możemy przechadzać się po mieszkaniach wystawionych na sprzedaż. Jak działają wirtualne spacery i czy warto dodać je do ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości? Sprawdzamy.

Wirtualny spacer po nieruchomości – jak to działa?

Wirtualny spacer to inaczej projekcja nieruchomości, złożona z panoramicznych zdjęć. Nawiguje się w niej kliknięciami myszki, które pozwalają na przechadzanie się między kolejnymi pokojami. Dzięki wirtualnym spacerom można poznać układ pomieszczeń i rozejrzeć się po mieszkaniu – od tego, jak przygotowany jest spacer zależy, czy da się przybliżać do obiektów i wchodzić do wszystkich pokoi, lub przykładowo wychodzić na balkon.

Zdjęcia do wirtualnego spaceru robi się specjalnym sprzętem – kamerą sferyczną. Fotograf ustawia ją w centralnym punkcie pomieszczenia i pozwala obrócić się wokół własnej osi. Kamera zbiera dokładny obraz pokoju, a potem łączy fotografie w panoramiczną całość. Wykorzystanie tej techniki pozwala wirtualnie „rozglądać się” dookoła – 360 stopni w poziomie i 180 w pionie.

Ta idea wydaje Ci się znajoma? Nic dziwnego. Najsłynniejszym projektem, który wykorzystuje zdjęcia sferyczne, jest Google Street View. Internetowe mapy pozwalają zwiedzać zakątki niemal całej ziemi i obserwować z bliska ruch uliczny w odległych miejscach. Wirtualne spacery coraz częściej oferują dziś także muzea i instytucje kultury. Bez wychodzenia z domu zwiedzić można Luwr czy londyńską The National Gallery. Przechadzki online stają się ważnym elementem wielu branż. Warto, by wspomagały także rynek nieruchomości.

wirtualny spacer

Jak przygotować się do wirtualnego spaceru po nieruchomości?

Choć brzmi to banalnie, to podstawą do zrobienia dobrego wirtualnego spaceru jest idealny porządek. Przed wykonaniem zdjęć sferycznych zadbaj więc o to, by Twoja nieruchomość lśniła czystością. Szczególnie istotne jest wypolerowanie powierzchni płaskich, takich jak fronty szafek czy lustra, ponieważ na zdjęciach doskonale widoczne są smugi czy zacieki. Pamiętaj także o elementach takich, jak łóżka i kanapy. O wiele lepiej zaprezentują się na fotografiach z niedbale zarzuconym kocem i świeżo strzepniętymi poduszkami.

Przed wykonaniem wirtualnego spaceru pozbądź się z wnętrz przedmiotów osobistych. Na czas fotografowania ukryj rodzinne fotografie, kolekcjonowane figurki czy kosmetyki w łazience. Dzięki usunięciu indywidualnych cech mieszkanie wyda się bardziej zachęcające potencjalnym kupującym.

Pomyśl także o home stagingu. Za tą nazwą kryje się zestaw działań, które pomogą dostosować Twoją nieruchomość do neutralnego gustu i podniosą jej wartość w oczach klientów. Home stager pomoże Ci dobrać korzystne dla wnętrza dodatki i przestawić meble tak, by pokoje wyglądały na większe. To tanie i niewielkie zmiany, które potrafią jednak czynić cuda i odmieniać charakter nieruchomości.

Kolejnym etapem przygotowań do wirtualnego spaceru jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej jest fotografować nieruchomość rano, kiedy wpadające do wnętrza światło miękko rozkłada się po pomieszczeniu i nie razi. Choć naturalne oświetlenie jest najbardziej korzystne, to warto dołożyć do niego nieco sztucznego światła, by zdjęcia wyszły ostre i jasne. Wirtualny spacer nie pozwala na wykorzystanie dodatkowych lamp czy blend, ponieważ byłyby one widoczne na zdjęciach. Zamiast tego rozświetl więc wnętrze korzystnie ułożonymi lampami pokojowymi. Uważaj jednak, by żadna z nich nie świeciła wprost w kamerę.

Dlaczego warto dodać wirtualny spacer do swojego ogłoszenia?

Wirtualny spacer jest korzystnym dodatkiem do każdej oferty kupna i wynajmu nieruchomości. Warto zastosować go nie tylko dlatego, że wyróżnia ogłoszenie na tle innych i sprawia, że jest ono bardziej konkurencyjne. Jego największą zaletą jest danie rzeczywistego wyobrażenia o przestrzeni mieszkania. Oglądający nieruchomość mogą ocenić jej ustawność i funkcjonalność bez wychodzenia z domu.

Wirtualne spacery pozwalają oszczędzić czas zarówno sprzedających, jak i zainteresowanych kupnem. Ci, którzy rozglądają się za własnym mieszkaniem, mogą dokonać wstępnej selekcji dostępnych ofert sprzed własnego laptopa. Nie tracą czasu na kolejne oglądanie nieruchomości, która nie spełni ich wymagań. Dzięki wirtualnym spacerom sprzedający mają do czynienia z bardziej świadomymi i zdecydowanymi klientami. Umawiają się na fizyczne oprowadzania jedynie z osobami, które są naprawdę zainteresowane nieruchomością.

Wirtualne spacery są niezastąpioną funkcjonalnością dla osób zajętych lub pracujących w niestandardowych godzinach. Zazwyczaj trudno im znaleźć czas na oglądanie nieruchomości na żywo, a dzięki wirtualnym spacerom mogą wyselekcjonować najciekawsze oferty.  To także korzystna opcja dla tych, którzy poszukują nieruchomości zdalnie, przebywając w innym mieście czy kraju.

Ostatnią korzyścią, o której często zapomina się przy opisie wirtualnego spaceru, są ponowne odwiedziny. Wybór mieszkania to trudna decyzja, którą rzadko podejmuje się pochopnie. Wirtualne spacery pozwalają na odwiedzenie mieszkania niezliczoną ilość razy. Dzięki nim wybór można konsultować z rodziną i znajomymi.

wirtualny spacer

Kto może przygotować dla mnie wirtualny spacer po nieruchomości?

Istnieją specjalne firmy, zajmujące się tworzeniem wirtualnych przechadzek. Skorzystanie z ich usług często okazuje się jednak drogie, ponieważ koszty liczą od wykonania jednego zdjęcia, a objęcie spacerem całej nieruchomości wymaga wykonania kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu ujęć. Zamiast szukać niepewnej firmy, warto podjąć współpracę z agencją nieruchomości, która w swojej ofercie ma wirtualne spacery.

W Bracia Sadurscy Nieruchomości przygotowanie wirtualnego spaceru jest standardową procedurą.  Wykonujemy je dla wszystkich reprezentowanych przez nas mieszkań. Wiemy, że dodanie wirtualnego spaceru do oferty nie tylko zwiększa jej atrakcyjność, ale też realnie przyspiesza czas sprzedaży.

Przygotujemy wirtualny spacer po Twojej nieruchomości bez dodatkowych opłat. Współpracuj z nami i zadbaj o konkurencyjność swojej oferty już dziś.