Jak kupić dom? 8 kroków do zakupu własnej nieruchomości

jak kupić dom

Co powinno się zrobić przed zakupem domu? Odpowiedzi na to pytanie nie zna większość osób zainteresowanych kupnem nieruchomości. Jeśli Ty także należysz do tej grupy, przeczytaj o 8 prostych krokach, które doprowadzą Cię do zakupu domu.

1. Określ, co jest dla Ciebie najważniejsze

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego domu, skonkretyzuj swoje wymagania. Ustal, co koniecznie powinno znaleźć się w nieruchomości, a czego wolisz unikać. Dzięki takim filtrom łatwiej będzie Ci później przesiewać oferty i podjąć przemyślaną decyzję mieszkaniową.

Zacznij od określenia, jak duży powinien być dom. Odpowiadają Ci budynki parterowe, czy  jedynie z więcej niż jedną kondygnacją? Zastanów się, jaki układ pokoi pomieści Twoją rodzinę i da Wam wygodną przestrzeń. Istotna przy wyborze jest także wielkość garażu czy ogrodu. No i na koniec – w jakim stanie ma być nieruchomość? Dom do generalnego remontu może mieć niezwykły klimat i duszę, jednak jego kupno łączy się z dużymi wydatkami i odwleka moment przeprowadzki. Zrób listę wymagań i przekonaj się, że to znacznie ułatwi późniejsze poszukiwania.

sprzedaż domu

2. Zastanów się nad lokalizacją

Wiesz już, jak ma wyglądać dom, którego szukasz. Pora przemyśleć to, gdzie się znajdzie. Nawet jeśli obecnie mieszkasz w mieście i nie wyobrażasz sobie przeprowadzki na wieś, nie odrzucaj z góry wszystkich ofert z podmiejskich gmin. Często okazuje się, że takie nieruchomości mają dużo bardziej korzystne ceny, a także malownicze widoki i przestronne ogrody. Dojazd do nich zajmuje tyle, co przejechanie z jednego krańca miasta na drugi.

Jeśli nie jesteś w stanie porzucić miejskiego stylu życia, poddaj analizie jego konkretne dzielnice. Choć wszystkie położone są na terenie jednego miasta, to uwierz, że mogą się diametralnie różnić. Sprawdź jak wygląda w nich dostęp do placówek edukacyjnych, terenów zielonych czy ważnych punktów usługowych. Zwróć także uwagę na koszty – to jasne, że niektóre dzielnice górują cenowo nad innymi. Wybierając miejsce na dom pamiętaj o swoich potrzebach i przyzwyczajeniach.

jak kupić dom

3. Przygotuj finansowanie zakupu

Kupno własnego domu to niemały wydatek. Do takiej inwestycji powinieneś przygotować się zawczasu. Choć część kupców pokrywa całość kosztów gotówką, to większość kupujących finansuje zakup mieszkania kredytem. Jeśli Ty także chcesz skorzystać z tej opcji, wcześniej zbuduj pozytywną historię kredytową i przygotuj odpowiednią kwotę na wkład własny. Zadbaj o to, by w rejestrze BIK pojawiły się o Tobie korzystne zapisy i spłacaj pozostałe zobowiązania w terminie. Więcej o tym, jak możesz zbudować swój pozytywny wizerunek w oczach banku, przeczytasz tutaj.

4. Wybierz pośrednika nieruchomości

Jak w morzu ofert znaleźć tę, która będzie Ci najbardziej odpowiadać? Trudno zrobić to samodzielnie, szczególnie kiedy nie ma się doświadczenia. Zamiast błądzić bez końca po portalach ogłoszeniowych, skorzystaj z pomocy agenta nieruchomości. Pośrednik ma dostęp do szerokiej bazy ogłoszeń i do interesujących ofert, których nie znajdziesz w Internecie. Pomoże Ci umówić się na prezentacje najciekawszych domów i zadba, by formalności związane z zakupem były przeprowadzone bezpiecznie i zgodnie z prawem.

5. Zapoznaj się z ofertami

Proces szukania domu na sprzedaż sprowadza się do jednego – częstego przeglądania ofert. Odwiedzaj regularnie co najmniej kilka portali ogłoszeniowych. Porównując ogłoszenia możesz zorientować się w obecnych cenach na rynku nieruchomości i znaleźć mieszkaniowe perełki, które warto obejrzeć na żywo.

6. Umów się na prezentacje

Nawet jeśli któreś z internetowych ogłoszeń szczególnie przypadło Ci do gustu, nie ulegaj mu całkowicie bez wcześniejszego odwiedzenia. Sprytny opis i dobrze zrobione zdjęcia mogą działać na korzyść nieruchomości, które w rzeczywistości nie są warte Twojej uwagi. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji o zakupie domu odwiedzić chociaż kilka nieruchomości.

Podczas prezentacji domów na sprzedaż zwracaj uwagę nie tylko na to, czy podoba Ci się okolica i układ pomieszczeń. Spróbuj ocenić stan techniczny budynku i dokładność jego wykończenia. Przygotuj sobie także istotne pytania, które chcesz zadać właścicielom domu. Przykładowo, warto dopytać, jaki rodzaj instalacji grzewczej zastosowano w budynku oraz kiedy ostatnio dom był remontowany i ocieplany.

jak kupić dom

7. Złóż ofertę i negocjuj

Udało Ci się znaleźć wymarzony dom? To czas na porozumienie się z właścicielem w kwestii ceny. Pamiętaj, że prawie zawsze jest ona negocjowalna. Przy tak dużym wydatku, jakim jest dom, warto szukać nawet najmniejszych rabatów.

Przed rozmową ze sprzedającym przygotuj argumenty, które działają na Twoją korzyść. W przypadku domu z rynku wtórnego cenę możesz zbijać, wskazując wady nieruchomości czy konieczność wykonania remontu. Na rynku pierwotnym cenę obniżyć może długie oczekiwanie na oddanie inwestycji. Sprzedający bywają bardziej skłonni do zejścia z ceny, jeśli zależy im na szybkiej sprzedaży.

Negocjacje nie muszą ograniczyć się do samej ceny nieruchomości. Często bonusem, który może skusić Cię do zakupu, jest dodatkowe miejsce parkingowe czy garaż. Szukaj korzyści i skutecznie negocjuj.

8. Podpisz umowę i kup dom

Po ustaleniu ceny pozostaje Ci tylko dopełnienie formalności i podpisanie umowy sprzedaży domu. Jeśli współpracujesz z agentem nieruchomości, nie musisz się przejmować tym nieco zawiłym etapem. Ekspert przeprowadzi Cię przez niego szybko i bezpiecznie.

Po spełnieniu powyższych punktów staniesz się właścicielem domu. Gratulacje! Pora na zasłużony odpoczynek we własnej nieruchomości.