Mieszkania dwupoziomowe – czy warto je kupić?

mieszkania dwupoziomowe

Mieszkania dwupoziomowe w Polsce nadal są rzadkością, ale przyciągają uwagę kupujących jak mało które rozwiązanie architektoniczne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że trudno na nie trafić. Mieszkania z dwoma poziomami korzystnie dzielą przestrzeń i zwiększają powierzchnię nieruchomości. Mają też pewne wady. Jakie? Przeczytasz w poniższym artykule.

 Mieszkanie dwupoziomowe – gdzie takie znajdę?

Ze względu na rosnące zainteresowanie mieszkaniami dwupoziomowymi, deweloperzy coraz częściej dodają je do swoich ofert. Nowe inwestycje nierzadko oferują więc dziś potencjalnym kupującym przestronne antresole i modnie zaaranżowane poddasza.

Jednak mieszkania dwupoziomowe kupić można także poza rynkiem pierwotnym. Dodatkowe kondygnacje pojawiają się w kamienicach i w niektórych blokach. Tam drugi poziom jest efektem zaaranżowania poddasza, strychu lub wysokiego sufitu. Taki ,,recykling’’ wcześniej niewykorzystywanej przestrzeni jest prawdziwym wabikiem na kupujących.

mieszkania dwupoziomowe

Drugi poziom to darowana przestrzeń

Dzięki wykorzystaniu wcześniej ignorowanej przestrzeni, czyli przykładowo poddasza lub wysokiego sufitu, zyskujemy tak cenną w niewielkich mieszkaniach przestrzeń. Choć zazwyczaj antresole, o których więcej pisaliśmy tutaj, nie są szczególnie przestronne, to dodają mieszkaniu kilku istotnych metrów kwadratowych.

Druga kondygnacja pozwala podzielić przestrzeń mieszkania na wygodne strefy. Najczęściej w mieszkaniach dwupoziomowych spotyka się rozwiązania takie jak:

  • Podział na sferę dzienną i sypialnianą,
  • Podział na domowe biuro i przestrzeń mieszkalną,
  • Podział na przestrzeń dorosłych i królestwo dzieci.

Dzięki kolejnemu piętru można fizycznie oddzielić się od tego, co dzieje się na dole. To rozwiązanie zapewnia spokój i ciszę, a także przykładowo przestrzeń do podejmowania gości.

Mieszkanie dwupoziomowe można ciekawie zaaranżować

Mieszkania dwupoziomowe to coś dla wielbicieli modnej aranżacji wnętrz. Drugi poziom daje prawdziwe pole do popisu dla kreatywności projektującego. Ciekawe schody czy przeszklone ściany to tylko niektóre z pomysłów, które cieszą się popularnością w dwupoziomowych mieszkaniach. Te kilkanaście metrów kwadratowych pod sufitem czeka także na twoje pomysły. Do dzieła!

mieszkania dwupoziomowe

Mieszkanie dwupoziomowe jako alternatywa dla domu?

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania dwupoziomowego, wskazując, że to najlepszy zamiennik niewielkiego domu. Rzeczywiście, te dwa rodzaje nieruchomości mają ze sobą sporo wspólnego. Łączy je większa niż w standardowym mieszkaniu przestrzeń, jej korzystny podział i dwa poziomy przypominające zabudowę w wolnostojącym domu.

Mieszkania dwupoziomowe mają jednak pewną przewagę nad domami. Jest nią miejska lokalizacja. Kupno domu jednorodzinnego w centrum miasta dla wielu kupujących pozostaje w strefie marzeń. Wysokie koszty takiej inwestycji, a także mały wybór pomiędzy nieruchomościami nie zachęcają do kupowania. Z kolei mieszkania dwupoziomowe najczęściej znaleźć można właśnie w dużych miastach.

Schody mogą stanowić przeszkodę

Nawet tak wygodne rozwiązanie jak mieszkanie dwupoziomowe ma swoje wady. Jedną z nich jest konieczność połączenia poziomów. Choć dziś zobaczyć można rozwiązania takie, jak składane lub wysuwane ze ściany schodki, czy nawet drabinki, to najczęściej muszą znaleźć się tam zwykłe schody.

Konieczność wstawienia do mieszkania schodów oznacza dla kupujących spory wydatek, remont i ograniczenie przestrzeni. Za schody zapłacić musimy od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy, a ich wymiana łączy się z zamieszaniem i kilkudniowymi pracami remontowymi.

Schody są także barierą komunikacyjną. Problematyczne mogą być dla rodzin z dziećmi. Trudno upilnować szalejące pociechy, a wbieganie po schodach z pewnością jest dla nich niebezpieczną zabawą. Schody nie są także wygodnym rozwiązaniem dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi.

mieszkania dwupoziomowe

Temperatura na poziomie +1

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania dwupoziomowego, sprawdźmy, jaka temperatura panuje na górnym poziomie. W niektórych nieruchomościach tego typu potrafi być ona prawdziwym utrapieniem.

W okresie letnich upałów na górze panować może niewyobrażalna duchota. Jak wiadomo, ciepłe powietrze unosi się do góry. Górny poziom trudniej jest też skutecznie przewietrzyć, ponieważ często nie ma bezpośredniego dostępu do okna.

Mieszkanie dwupoziomowe – czy warto kupić?

Mieszkanie dwupoziomowe to wygodna nieruchomość dla rodzin z większymi pociechami, par i osób pracujących z domu. Podział przestrzeni mieszkalnej na oddzielne strefy pozwoli każdej z tych grup realizować w domu swoje codzienne zadania, nie przeszkadzając pozostałym domownikom.

To także idealna przestrzeń do kreatywnego zaaranżowania i dobra alternatywna dla domu jednorodzinnego. Choć z pewnością to rozwiązanie nie sprawdzi się u wszystkich, to warto wziąć je pod uwagę przy wyborze nieruchomości.