Bezpieczne transakcje na rynku nieruchomości w trakcie epidemii COVID-19

 

JAK DZIAŁAMY W CZASIE EPIDEMII?

 

Na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju i podejmujemy odpowiednie decyzje oraz środki zaradcze adekwatne do sytuacji.

 1. NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA: Zachęcamy jednak Państwa do wcześniejszego skorzystania z nowoczesnych rozwiązań jakie oferujemy, zanim zdecydujecie się Państwo na kontakt bezpośredni.

 2. BEZPIECZEŃSTWO: Na chwilę obecną wszystkie nasze oddziały są czynne, jednakże ograniczamy spotkania do minimum.

 3. WSPÓŁPRACA Z NOTARIUSZAMI: Umowy notarialne odbywają się tylko w specjalnie przystosowanych do tego celu kancelariach notarialnych.

 4. POZYSKIWANIE DOKUMENTÓW DO UMÓW: Na naszej głowie pozostaje przygotowanie dokumentów do umów.

 5. WSPÓŁPRACA Z BANKAMI: Banki nadal procedują umowy kredytowe.

 6. CO DALEJ Z RYNKIEM NIERUCHOMOŚCI: Informacje na temat perspektyw rynku nieruchomości

 

 

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA

 

W ramach akcji #zostanwdomu stosujemy nowoczesne rozwiązania

1. Wirtualne Wizyty oraz Filmy z nieruchomości. W obecnych warunkach pozwala to na oglądnięcie nieruchomości bez wychodzenia z własnego domu/mieszkania.

2. Transmisję "LIVE" - dla osób, które chciałyby zobaczyć nieruchomość bardziej „na żywo” nasz agent pojedzie na nieruchomość i połączy się z Państwem za pomocą komunikatorów (skype, WhatsApp, Viber, Signal) i spacerując po mieszkaniu/dom przeprowadzi taką transmisję.

3. Umowy On-line Od dawna stosujemy metody podpisywania umów on-line (umowa pośrednictwa/umowa najmu/umowa rezerwacyjna/ przedwstępna) bez konieczności stawiennictwa stron w biurze.

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

 1. Nasi agenci są specjalnie przeszkoleni oraz przygotowani na prezentację. Dbając o jakość świadczonych usług oraz zdrowie naszych klientów, w tej trudnej sytuacji, zachowujemy wszelkie środki ostrożności podczas spotkań oraz prezentacji nieruchomości

  • zachowanie dystansu,
  • zapewniamy jednorazowe maseczki,
  • zapewniamy jednorazowe rękawiczki,
  • zapewniamy jednorazowe ochraniacze na obuwie
  • na prezentacji jest zwykle tylko nasz pracownik, albo tylko jeden z właścicieli,
  • przed spotkaniem pomieszczenia są wietrzone,
  • zapewniamy jednorazowe długopisy (jeżeli będzie w ogóle taka potrzeba)
    
 2. Nie prezentujemy mieszkań objętych kwarantanną, nie spotykamy się z nikim objętym kwarantanną.

 3. W Internecie promujemy tylko te oferty, gdzie posiadamy klucze do mieszkań lub właściciele wyrazili wolę ich prezentacji w tym trudnym czasie. Jest to ok 95 % naszej całej bazy ofert.

 4. W przypadku konieczności pojawienia się w biurze, strony oddzielone są od siebie plexi:

plexi biuro nieruchomości

 

 

WSPÓŁPRACA Z NOTARIUSZAMI

 

 1. Cały czas podpisujemy umowy notarialne nie tylko końcowe, ale również przedwstępne, jednakże wszystko działa w ograniczonej skali.

 2. Współpracujemy tylko z tymi kancelariami, które zdążyły przystosować się do nowej sytuacji i zapewniają odpowiednie środki bezpieczeństwa dla stron.

  • zachowanie odpowiedniej odległości od stron umowy,
  • w przygotowaniu przezroczyste plexi dzielące strony miedzy sobą oraz notariusza
  • zapewniamy jednorazowe maseczki,
  • zapewniamy jednorazowe rękawiczki,
  • zapewniamy jednorazowe długopisy,
  • zapewniamy jednorazowe ochraniacze na obuwie

   

 3. Z uwagi na wiele wątpliwości na temat możliwości funkcjonowania kancelarii notarialnych na etapie ograniczenia spotkań do maksimum 2 osób informujemy, że dnia 24 marca 2020 roku Krajowa Rada Notarialna przedstawiła stanowisko dotyczące zakazu organizowania zgromadzeń powyżej 2 osób. Zgodnie z treścią tego stanowiska rozporządzenie określa wyjątki od zakazu zgromadzeń, stanowiąc, że nie stosuje się ich „do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych lub pozarolniczej działalności gospodarczej”, a zatem zakazy te nie dotyczą czynności notarialnych. Kancelarie notarialne, z którymi współpracujemy, są czynne i nie ma kłopotów z ustaleniem terminu aktu notarialnego (umowa przedwstępna/umowa sprzedaży/rygor do umowy najmu okazjonalnego).

 

 

POZYSKIWANIE DOKUMENTÓW DO UMÓW

 

Prawie zawsze potrafimy sami zgromadzić komplet dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji. Na bieżąco utrzymujemy kontakt z Urzędami w sprawie odbioru dokumentów do zawarcia umowy sprzedaży. Większość urzędów przyjmuje wnioski przez ePUAP, a wydane zaświadczenia wysyłane są pocztą. Przy Urzędach znajdują się również specjalne skrzynki, w których można zostawić wniosek. W każdej z takich sytuacji służymy klientom pomocą – odbieramy od klienta podpisany wniosek i zawozimy do Urzędu Miasta/Gminy.

Księgi wieczyste są dostępne online i sprawdzane na bieżąco, stąd nie mamy problemu w zawieraniu umów sprzedaży. Z powodu poddania kwarantannie Wydziału Ksiąg Wieczystych w Krakowie kłopot pojawia się jedynie w przypadku pojawienia się wzmianek w którymkolwiek z działów księgi, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować w inny sposób niż tylko wizytą w Sądzie. Ale są to bardzo rzadkie przypadki i dotyczą sporadycznych sytuacji. My zrobiliśmy szybki przegląd nieruchomości z naszej oferty, które posiadały tego typu problem i nie są one przez nas promowane na naszych stronach internetowych, ani na innych portalach w Internecie.

 

 

WSPÓŁPRACA Z BANKAMI

 

Banki nadal normalnie procedują wnioski kredytowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z pośrednikami finansowymi. Na bieżąco jesteśmy informowani przez nich o rozwoju sytuacji. Opóźnienia wynikają w związku z mniejszą ilością pracowników w placówkach (sporo osób jest za zwolnieniach), co wiąże się z mniejszą ilością przyjmowanych wniosków, jednakże nasze wypracowane przez wiele lat kontakty sprawią, ze Państwa wniosek zostanie przyjęty i procedowany bez zbędnej zwłoki.

 

 

CO DALEJ Z RYNKIEM NIERUCHOMOŚCI?

 

Na rynku nieruchomości czeka nas jeszcze sporo niepewności i zamieszania. Zgłasza się do nas mnóstwo klientów, którzy czekają na okazje cenowe, na spadek cen chociażby o 10% wartości w stosunku do poprzedniego okresu, ale nikt na razie nie chce obniżać ceny. Niebezpieczeństwo sporej inflacji, wysokie wzrosty kursów walut obcych oraz złota, spowolnienie produkcji nowych mieszkań, a także duże spadki na giełdzie i tym samym niepewność odnośnie sensu alternatywnych możliwości inwestycji kapitału powszechnie skłania analityków do przekonania, że inwestycja w nieruchomości to jedna z lepszych możliwości lokaty kapitału na obecnie trudny czas.

Zapowiedzi Banku centralnego i rządu o możliwości kolejnych obniżek stóp procentowych, dużego zapału w dodrukowywania pieniędzy oraz zapewnienia powszechnego rozdawnictwa środków każdemu potrzebującemu ( pracownicy – pracodawcy) skłaniają analityków do przeświadczenia, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że obecna sytuacja ustabilizuje ceny nieruchomości, pomimo spadku transakcji, a w dłuższej perspektywie powrócimy do normalności, czyli niestety do ponownego wzrostu cen. Pewnie dlatego Banki normalnie procesują nowe wnioski kredytowe i udzielają pozytywnych decyzji kredytowych.

Masz pytania? Porozmawiaj

Anna Antczak

E: [email protected] T: +48 518-967-863 A: Sekretariat, licencja nr 22616

Zobacz także:

szukasz nieruchomości?
zadzwoń do nas, a my
ci w tym pomożemy!

jesteś zainteresowany współpracą?

zadzwoń do nas
+48 12 311-01-88

napisz do nas
wyślij wiadomość

×