Wiarygodność finansowa najemcy – jak ją ustalić?

Zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania, sprawdź, jakie są szanse na to, że najemca będzie wywiązywał się z wszystkich punktów umowy i terminowo płacił. Jak możesz zyskać takie informacje i czy warto weryfikować potencjalnego najemcę?

Podpisanie umowy z niewypłacalnym najemcą grozi zadłużeniem lokalu i trudnościami ze ściągnięciem długu. Dodatkowo, niewypłacalny najemca może nie chcieć się wyprowadzić. Zamiast zarabiać na Twoje mieszkanie, zacznie generować straty, Ty nadal będziesz zmuszony regulować czynsz do administracji. Nieuczciwy najemca może także zdewastować nieruchomość, przez co jej wartość znacznie spadnie.

Dlaczego przy wynajmowaniu lokalu trzeba być ostrożnym?

Zadłużenie czynszowe nie jest w Polsce zjawiskiem odległym, ale realnym. Powierzenie wartego kilkaset tysięcy złotych mieszkania obcej osobie nie jest łatwą decyzją. Nie dziwi więc chęć zweryfikowania osoby, której oddaje się w najem majątek. Oprócz rozmowy z kandydatem warto sprawdzić jego płynność finansową i zabezpieczyć się prawnie przed zadłużeniem. Nawet najlepsze wrażenia po rozmowie nie świadczą bowiem o rzeczywistej wypłacalności kandydata. Często oszuści i osoby niewiarygodne finansowo na rozmowach z właścicielem prezentują się lepiej od tych solidnych. Osoby, które wynajmowały mieszkania wielokrotnie, ciężko jest zwieść, ale inni powinni się mieć na baczności.

Jak uniknąć problemów z nieuczciwym najemcą?

Najlepszego nosa do najemców, którym na pewno nie powinno się powierzać kwatery, mają doświadczeni pośrednicy nieruchomości. Co ciekawe, w ostatnich latach nie zanotowano ani jednego znanego w piśmiennictwie przypadku, w którym z lokalu mieszkalnego wynajętego za pośrednictwem agenta nieruchomości trzeba by było usuwać niepłacącego lokatora przy pomocy komornika. Takie rzeczy po prostu się nie zdarzają. Ktoś, kto decyduje się zapłacić agentowi prowizję za najem, zwykle należy do innej kategorii osób, której rzeczy takie jak eksmisje się nie zdarzają.

Aby uniknąć niebezpieczeństw, związanych z podpisaniem umowy z nieuczciwymi lub ubogimi najemcami, najpewniej jest wynająć mieszkanie za pośrednictwem wykwalifikowanego agenta nieruchomości. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić i uważasz, że ryzyko jest nikłe, skorzystaj z poniższych rad.

Zadbaj o szczegółową umowę

Pierwszym krokiem do bezpiecznego wynajmu jest podpisanie szczegółowej umowy. Zamiast pobierać najprostszy wzór takiego dokumentu z Internetu, dopracuj konkretne podpunkty. Lakoniczne umowy, które ograniczają się do określenia stron, wysokości opłat i kaucji, nie uchronią Cię przed nieuczciwym najemcą.

W umowie zawrzyj informacje takie, jak:

  • ile osób będzie zamieszkiwało mieszkanie,
  • co jest dozwolone w nieruchomości (przykładowo organizowanie imprez),
  • w jakim stanie technicznym jest mieszkanie,
  • jakie elementy wyposażenia znajdują się w nieruchomości,
  • za jakie szkody potrącić można z kaucji,
  • do jakiego dnia i w jaki sposób najemca ma płacić za lokal,
  • co stanie się w przypadku zalegania z opłatami.

Dokładne określenie tych wytycznych zwiększy Twoje bezpieczeństwo, nawet jeśli najemca okaże się problematyczny.

Dopilnuj tożsamości wynajmującego

Dane najemcy będą Twoim zabezpieczeniem w kwestiach trudnych i konfliktowych. Choć wydają się mniej ważne niż wypłacalność przyszłego lokatora, to są szalenie istotne. Pozwolą Ci zwrócić się do najemcy w mniej przyjemnych sytuacjach, takich jak przypomnienie o mijającym terminie zapłaty.

Tożsamość najemcy weryfikuje się przy podpisywaniu umowy. Dane spisujesz z dokumentu ze zdjęciem, czyli przykładowo dowodu osobistego lub paszportu. Pamiętaj, że nie znajdują się na nich wszystkie potrzebne informacje. Przykładowo, nowe dowody osobiste nie zawierają informacji o miejscu zamieszkania.

Oprócz podstawowych informacji, jakimi są imię i nazwisko najemcy, najważniejszy jest numer PESEL. Używa się go do wykonywania wszystkich istotnych czynności urzędowych. Warto znać także adres zameldowania lub korespondencyjny lokatora. Przydatny w procesie weryfikowania tożsamości najemcy może okazać się także numer jego konta w banku.

Skąd wiemy, że najemcę jest stać na wynajem?

O tym, jak ważne jest zaświadczenie o wysokości zarobków, wiedzą banki i sklepy sprzedające towar na raty. Zanim udzielą komuś pożyczki, zawsze kontrolują dochody, a tym samym wypłacalność klienta. Warto skorzystać z ich doświadczenia i poprosić potencjalnego najemcę o udokumentowanie jego zarobków.

Przyszłego lokatora przed podpisaniem umowy poproś o zaświadczenie o zatrudnieniu lub wysokości pensji. Taki dokument wydać może jego pracodawca. Innym sposobem na poznanie płynności finansowej najemcy jest zobaczenie wyciągu z konta, potwierdzającego comiesięczne pobieranie wynagrodzenia. Najemca przedstawić może także świadectwo pobierania innych świadczeń, przykładowo emerytalnych czy stypendium naukowego.

Co istotne, kandydata do wynajmu nie możesz zmusić do ujawnienia żadnych z powyższych danych. Jeżeli nie zgadza się on jednak udostępnienie tych informacji, powinieneś zastanowić się nad jego kandydaturą.

Skontaktuj się z byłym wynajmującym

Nikt nie opowie Ci więcej o potencjalnym lokatorze więcej niż osoba, od której wynajmował poprzednie mieszkanie. Warto poprosić więc kandydata o numer dawnego wynajmującego. Możesz zapytać go o ewentualne problemy w komunikacji, płynność opłat czy zachowywanie porządku. Istotny jest także powód rozwiązania ich dawnej umowy.

Uważaj jednak – ta metoda może okazać się nieskuteczna. Były wynajmujący nie musi chcieć z Tobą rozmawiać, a nieuczciwy kandydat może podać Ci nieprawdziwy numer. Ten sposób nie zadziała także, jeśli najemca chce wynająć lokal po raz pierwszy.

Sprawdzanie dłużników w rejestrach

Istnieją także metody sprawdzenia potencjalnego wynajmującego, wykraczające poza rozmowy i dokumenty. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych sposobów, które opierają się w dużej mierze na zawierzeniu w dobrą wolę przyszłego lokatora, te rozwiązania czerpią z obiektywnie sprawdzalnych faktów. Mowa tu o rejestrach dłużników.

Kandydata do wynajmu można sprawdzić w jednym z sześciu BIG-ów, czyli Biur Informacji Gospodarczej. Należą do nich firmy takie jak Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor czy Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG SA. Zebrane w bazach danych tych spółek informacje o zadłużeniu pozwalają ocenić wiarygodność najemców.

Renomowane biura nieruchomości potencjalnych najemców sprawdzają w co najmniej kilku rejestrach dłużników. Robią tak, ponieważ bazy danych Biur Informacji Gospodarczej się między sobą różnią. Skorzystanie z pomocy agenta nieruchomości zapewnia najszerszy obraz najemcy i chroni przed oszustami.

Jak zyskać pewność, że lokator nas nie oszuka?

Weryfikowanie kandydata do wynajmu na własną rękę ma wiele ograniczeń. Dla osób prywatnych nie są dostępne niektóre z rejestrów długów i zbiorów informacji, z których korzystają profesjonaliści.

Dobrym pomysłem jest powierzenie takiej weryfikacji biurom nieruchomości. Pracujący tam eksperci przefiltrują potencjalnego kandydata i zadbają o bezpieczeństwo wynajmującego. Dzięki wykorzystywanym przez nich metodom zyskasz pewność, że Twoje mieszkanie znajdzie się w dobrych rękach.

Skorzystaj z pomocy Braci Sadurskich i ciesz się z bezpiecznego wynajmu.

Compare listings

Porównać
Szukaj