Czy kawalerka to dobre rozwiązanie? Jak podzielić przestrzeń w małym mieszkaniu

Kawalerki niezmiennie cieszą się ogromną popularnością na rynku nieruchomości. Największe zainteresowanie niewielkimi mieszkaniami przypada na nadchodzący październik, kiedy studenci szukają lokum na nowy rok akademicki. Jednak na kawalerkę coraz częściej decydują się też osoby, które studia mają już dawno za sobą. Dla kogo niewielkie mieszkanie będzie dobrym rozwiązaniem, i co istotniejsze, jak rozplanować przestrzeń w kawalerce?

Wybór kawalerki to niższe koszty

Kawalerka jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich z ograniczonym budżetem. Oczywistym jest fakt, że kupno kawalerki będzie tańsze niż zakup kilkupokojowego mieszkania. Jednak to dopiero początek korzyści finansowych, które łączą się z wyborem kawalerki. Atrakcyjne cenowo są także utrzymanie niewielkiego mieszkania i jego remont. Właściciel kawalerki zakończy miesiąc z pełniejszym portfelem niż ktoś, kto zdecydował się na większy metraż. Oszczędności wynikają z mniejszych opłat np. za ogrzewanie czy prąd. Kawalerka jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich, którzy nie mogą żyć bez większych i mniejszych zmian. Remonty małych mieszkań są dużo tańsze, ponieważ… wyremontować trzeba mniejsze przestrzenie. Jeśli nie chcesz, żeby mieszkanie pochłaniało wszystkie Twoje oszczędności, wybierz kawalerkę. To własny kąt, który jednocześnie nie odbiera swobody finansowej.

Dla kogo jest kawalerka?

Kto mieszka w kawalerce? Stereotyp podpowiada: singiel lub student. Zazwyczaj ktoś, kto dopiero zaczyna przygodę z samodzielnym mieszkaniem. Kawalerka to jednak o wiele więcej niż tylko ciasne lokum na start. Te niewielkie mieszkania zazwyczaj liczą od 20 do 30m2, trafić można też na znacznie większe. Trudno porównać możliwości, które dają tak różnorodne metraże. Większa kawalerka z powodzeniem może być mieszkaniem dla pary, czy nawet rodziny z dzieckiem. Wszystko zależy od jej rozkładu i naszej umiejętności zarządzania przestrzenią. Zanim zdecydujemy się więc na kawalerkę, warto przepracować stereotyp związany z jej nazwą – to nie tylko mieszkanie dla kawalera!

Kawalerkę urządzisz łatwiej

Zaprojektowanie spójnych wizualnie wnętrz wcale nie jest prostą sprawą. Jeżeli planujesz remontować mieszkanie na własną rękę, to większe szanse na osiągnięcie zadowalającego efektu masz w kawalerce. Mała, zazwyczaj otwarta przestrzeń, pozostawia szerokie pole do popisu, a jednocześnie broni przed popełnieniem gafy. Niewielki pokój łatwiej utrzymasz w jednym, określonym stylu. Kawalerka to też mniej pracy przy samym doborze mebli i wyposażenia. Co ucieszy wielu, to także mniej pokoi do codziennego sprzątania.

Zachowaj naturalne strefy

Decydując się na małe mieszkanie, nie musisz rezygnować z wygody. Dobrze urządzona kawalerka powinna zachować wszystkie strefy, które ułatwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Sztuką urządzania kawalerki jest jednak skondensowanie ich tak, aby pomieściły się na niewielkiej przestrzeni. Przy planowaniu pamiętaj o wyznaczeniu stref relaksu i komfortu, pracy i spokojnego snu. Na małej przestrzeni może być to nawet ta sama kanapa, jednak po odpowiednich modyfikacjach. Złożona, z wygodnymi poduszkami, będzie idealnym miejscem do czytania książek czy oglądania ulubionego serialu. Po przysunięciu stolika kawowego na kółkach może stać się pełnoprawnym biurem. Wieczorem, gdy rozłożysz pościel i zaświecisz nastrojowe lampy, będzie idealnym kącikiem sypialnianym.

Otwarta przestrzeń czy przepierzenia?

Blogi wnętrzarskie biją na alarm! – Decydując się na kawalerkę, zrezygnuj z dodatkowych form dzielenia i tak już niewielkiej przestrzeni. Wprowadzając do małego mieszkania parawany czy ścianki działowe, wizualnie zmniejszasz pokój! – Rzeczywiście, lepiej prezentować się będzie otwarta przestrzeń. Modne jest dążenie do pozbywania się zbędnych ścian. Jednak nie dajmy się zwariować. Mieszkanie ma być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Sprytne umieszczenie regału czy kotary tak, aby oddzielały część dzienną kawalerki od sypialni, nie zaburzy całej przestrzeni, a da tak potrzebne poczucie prywatności. Warto zaopatrzyć się też w wyklinany wcześniej parawan. Dzięki niemu możemy zasłonić łóżko podczas podejmowania gości, czy odgrodzić się od współlokatora, kiedy potrzebujemy skupienia.

Powiększ przestrzeń optycznie

Chociaż nie możesz rozciągnąć ścian niewielkiego mieszkania, to dzięki prostym trikom powiększysz je optycznie. W kawalerce niezwykle ważne jest funkcjonalne przechowywanie, które zapewni na przykład spora szafa. Aby ta nie przytłoczyła pokoju, warto zdecydować się na taką z lustrem na drzwiach. Jego obecność rozświetli pokój i wpłynie na poczucie głębi, które jest bezpośrednio odpowiedzialne za wyobrażenie o przestrzeni. Lustra będą Twoimi sprzymierzeńcami w walce o stylowe urządzenie niewielkiego mieszkania.

Firanki i zasłony

Ciemne, masywne zasłony sprawią, że każde wnętrze stanie się przytulniejsze. Ich zastosowanie ma jednak skutki uboczne, których lepiej unikać przy niewielkim metrażu. Mowa o przytłoczeniu przestrzeni i jej wizualnym zmniejszeniu. Warto jednak przysłonić czymś okna, nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych. Prywatność i zaciemnienie zapewnić mogą minimalistyczne żaluzje i rolety, które nie wpłyną na odbiór przestrzeni. Fani firanek i zasłon nie powinni się jednak smucić. Całkowita rezygnacja z tekstyliów w oknach nie jest konieczna nawet w mikrokawalerce. Wystarczy przyozdobić okiennice przepuszczającymi światło, gładkimi firankami.

Pułapki planowania przestrzeni

Częstym błędem popełnianym podczas aranżowania małej przestrzeni jest próba zmieszczenia na niej zbyt wielu rzeczy. Kawalerka daje naprawdę wiele możliwości, jednak nie warto wykorzystywać każdego centymetra ściany. Zbyt ciasne ułożenie mebli da efekt misternej układanki, pozbawiając pomieszczenie całej lekkości. Unikać należy także sprzętów masywnych i ciężkich, które z pewnością przytłoczą kawalerkę. Meblowanie małego mieszkania to nie lada wyzwanie, jednak minimalizm pozwala uniknąć niepotrzebnych błędów.

Nie wszystko musi być wielofunkcyjne!

Bardzo wiele przeczytać można o tym, jak sprytnie wykorzystywać przestrzeń małego mieszkania. Oczywiście, miejsce do przechowywania jest bardzo ważne, jednak nie warto zamieniać kawalerki w bunkier. Nie każdy mebel musi być wielofunkcyjny i pojemny. Wykorzystaj to, co normalnie oferuje wyposażenie – przestrzeń do przechowywania pod łóżkiem czy w nadstawkach na szafach. Nie daj jednak wpędzić się w szaleństwo funkcjonalności. Jeśli Twoim marzeniem jest wygodne łóżko, to nie decyduj się na minimalistyczną kanapę. Miejsce oszczędzać należy tak, żeby w mieszkaniu zmieściło się to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Powiększające kolory?

Czy kolor ścian może wpłynąć na wielkość mieszkania? Cóż, dosłownie nie. Żadna farba nie sprawi, że metraż magicznie się powiększy. Jednak wizualne odczucia związane z konkretnymi kolorami ścian potrafią oszukać nasz zmysł wzroku. Ciemne, intensywne kolory sprawią, że niewielkie mieszkanie będzie wydawało się jeszcze ciaśniejsze. Białe czy jasnoszare kolory zadziałają dokładnie odwrotnie. Dzięki nim pomieszczenia będą rozświetlone i optycznie większe. Zwolenników kolorów nie powinno to jednak smucić. Białe ściany stwarzają idealne tło pod kolorowe, szalone dodatki.

Kawalerka to dobre rozwiązanie!

Warto przekonać się do kawalerki i zobaczyć na własne oczy, że to dużo więcej niż tymczasowe mieszkanie dla młodej osoby. Jeżeli zdecydujesz się na małe lokum z dobrym rozkładem, i w odpowiedni sposób je wyremontujesz, to przebywanie w nim będzie przyjemnością. Dzięki wskazówkom mówiącym jakich błędów unikać, swoją kawalerkę możesz urządzić lepiej, niż niejedno większe mieszkanie.

Dodaj komentarz