Wzrost cen mieszkań w Krakowie i Warszawie o ponad 20%

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa dynamiczne zmiany. Szczególną uwagę zwraca wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie i Warszawie. Najnowsze dane wskazują, że ceny za metr kwadratowy wzrosły w obu miastach o ponad 20% w ciągu ostatniego roku. Zjawisko zapisało się jako jedne z najbardziej dynamicznych wzrostów w kraju.

W samym Krakowie, cena za metr kwadratowy mieszkania w listopadzie wyniosła średnio 15,6 tys. zł. To oznacza wzrost aż o 26% w porównaniu do poprzedniego roku. W Warszawie natomiast stawki przekroczyły już średnio 17 tys. zł, co oznacza wzrost o niecałe 23% w skali roku.

Z kolei porównując ceny nieruchomości do 2020 roku, widzimy, że ceny w Krakowie i Warszawie w ciągu tych 3 lat wzrosły o około 50%. Warto dodać, że podwyżki, choć w różnym stopniu, dotyczą całego kraju. Wyjątkiem obecnie zostaje Włocławek, który odnotował obniżki cen mieszkań na rynku wtórnym.

Wykres cen mieszkań
Rynek wtórny w Krakowie i Warszawie

Skokowe podwyżki cen mają bezpośrednie konsekwencje dla osób planujących zakup mieszkania. Wzrost cen mieszkań oznacza także wzrost kwoty, o jaką wnioskują potencjalni kredytobiorcy. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), liczba osób składających wnioski o kredyt mieszkaniowy w listopadzie sięgnęła 39,83 tys. To oznacza wzrost o 27,4% w porównaniu do roku poprzedniego. Średnia kwota kredytu wyniosła 429,74 tys. zł i jest to najwyższy poziom w historii. Wzrost ten wynika także z faktu, że wielu wnioskodawców stara się o kredyty zbliżone do górnego limitu w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową? Skontaktuj się bezpłatnie z naszym doradcą -> https://sadurscy.pl/uslugi/kredyty-bracia-sadurscy