Nieruchomości

Tanie mieszkanie w Krakowie, czyli gdzie szukać mieszkania, jeśli mamy ograniczony budżet?

Każdy, kto szuka mieszkania – zarówno na wynajem, jak o do kupienia – wie, że jednym z decydujących czynników jest cena. Najczęściej to właśnie względu ekonomiczne decydują o tym, jakie mieszkanie wybieramy. Oczywiście nie bez znaczenia jest lokalizacja, typ budownictwa i inne aspekty, ale dziś, w dobie kryzysu, liczymy się z każdym groszem.

Kraków to miasto, które dysponuje bardzo szerokim wachlarzem ofert mieszkaniowych. Możemy wybierać spośród setek ofert, od tych najbardziej ekskluzywnych, po te bardziej ekonomiczne. Ale czy tanie oznacza gorsze? Niekoniecznie. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny oferuje swoim potencjalnym klientom ciekawe mieszkania w dobrej cenie. Gdzie w Krakowie szukać interesujących mieszkań, jeśli nie stać nas na wynajem lub kupno mieszkania w modnych dzielnicach lub luksusowych osiedlach?

– Sporo osób, poszukujących mieszkania w Krakowie, niekoniecznie drogiego, decyduje się na dzielnice, które jeszcze kiedyś nie miały dobrych opinii. Mamy tutaj na myśli np. Nową Hutę czy Prokocim. Dwa, trzy lata temu, te osiedla ludzie kojarzyli z porachunkami kibicowskimi. Dzisiaj mieszka się tam swobodnie, tanio, a przede wszystkim to bardzo zielone okolice. A na to zaczyna stawiać coraz więcej kupujących – mówi jeden z pracowników Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie.

Wśród dzielnic, które kuszą kupujących niski cenami mieszkań z pewnością wymienimy również Bieżanów, Kozłówek i Azory.

Wbrew pozorom nie możemy powiedzieć, że tam gdzie mamy do czynienia z budynkami wielomieszkaniowymi, jest tanio. To nie jest reguła. Przykładem dużego osiedla, które nie należy do najtańszych jest Ruczaj. Powstają tu wciąż nowe budynki mieszkalne, budowane w wysokim standardzie. Wiele osób jest przekonanych, że ze względu na lokalizację, ceny nieruchomości są konkurencyjne. Otóż to nieprawda. Wraz z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej, mieszkania na Ruczaju, stały się droższe i trudniej dostępne.

Jeśli natomiast szukamy czegoś bliżej centrum, w miarę dobrego cenowo, to warto pomyśleć nad wynajmem lub kupnem mieszkania w okolicach Bronowic lub Azorów. Choć te mieszkania nie przypominają tych, z apartamentowców, to cechują się przede wszystkim tym, że można je wynająć niedrogo i urządzić wedle własnego uznania. A ich największymi plusami są nie tylko dobra komunikacja z centrum Krakowa, ale również bliskość różnego rodzaju punktów, urzędów czy sklepów.