Rodzaje ogrzewania, co warto wiedzieć?

Choć tegoroczna zima nie dała nam się jeszcze solidnie we znaki, to sezon grzewczy jest już w pełni. Za luksus spędzania czasu w przyjemnie ciepłym mieszkaniu trzeba czasem słono zapłacić. Wszystko bowiem zależy pod tego, jaki rodzaj ogrzewania mamy. Jako że klimat w naszej szerokości geograficznej jest taki, że przez większą część roku mamy do czynienia z niższymi temperaturami, kupują lub wynajmując mieszkania, należy mieć na względzie potencjalne koszty ogrzewania.

Na rodzaj ogrzewania warto zwrócić uwagę już na etapie poszukiwania mieszkania. Zazwyczaj w ofercie podana jest informacja na ten temat, jednak zawsze warto dopytać o szczegóły, na przykład rachunki z poprzednich lat. Przyjrzyjmy się dziś pokrótce różnym rodzajom ogrzewania.

Ciepło sieciowe
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych rodzajów ogrzewania. Jest to niezwykle wygodny system, gdyż o ciepło w naszym domu dba zakład energetyki cieplnej. By cieszyć się przyjemnym ciepłem wystarczy odkręcić kaloryfer. Co istotne, ogrzewanie to zazwyczaj  rozliczane jest już w czynszu administracyjnym, więc nie ponosimy dodatkowych kosztów. To niezwykle wygodny, skuteczny i ekonomiczny sposób na ogrzanie mieszkania. Jest ponadto bezpieczny, gdyż nie musimy się obawiać np. zaczadzenia lub pożaru, jak w przypadku innych rodzajów ogrzewania.

Ogrzewania gazowe
Drugie pod względem popularności, szczególnie jeśli chodzi o ciepło w starszych budynkach, takich jak kamienice. Taki rodzaj ogrzewania wymaga specjalnego pieca. Jest w zasadzie proste w obsłudze, jednak nie tak skuteczne jak ogrzewanie centralne. No i co najważniejsze, generuje czasem potężne koszty w sezonie zimowym. Nagrzanie dużej powierzchni (a zazwyczaj z takimi mamy do czynienia w przypadku starego budownictwa) wymaga sporych nakładów. Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Ogrzewanie elektryczne
Najmniej popularne i zdecydowanie najmniej bezpieczne. Koszt kupna urządzeń grzewczych w tym wypadku nie jest duży, w przeciwieństwie do tego, ile kosztuje ich używanie. Mamy tu do czynienia z ogrzewanie taryfowym i jeśli zależy nam na tym, by utrzymać temperaturę przez długi czas, nie obciążając mocno domowego budżetu, musimy włożyć w to sporo wysiłku.