Zawód pośrednika nie dla każdego

pośrednik nieruchomości kraków sadurscy

Agent nieruchomości to jeden z tych zawodów, który nie jest przeznaczony dla każdego. Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat na pośrednika, by móc wykonywać swoje obowiązki zyskując rzesze zadowolonych klientów? Sprawdźmy.

 

Agent nieruchomości na polskim gruncie

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, pośrednik to zawód polegający bezpośrednio na kojarzeniu stron transakcji przy ich kupnie i sprzedaży, zamianie oraz wynajmie. Pośrednikiem jest osoba fizyczna, która jeszcze do 2013 roku musiała posiadać do wykonywania tegoż zawodu odpowiednią licencję nadaną w trybie przepisów powyższej ustawy. Od tej daty licencja nie jest już wymagana. Zamiast niej przed rozpoczęciem wykonywania zawodu (jeśli nie jest mowa o działalności gospodarczej), należy ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej. Nie oznacza to jednak, że dobrym pośrednikiem może zostać każdy.

Zawód agenta nieruchomości to jedna z młodszych w Polsce profesji. Kiedyś transakcje dotyczące m.in. nieruchomości odbywały się bezpośrednio między sprzedającym a kupującym. Z biegiem lat wyklarowały się jednak zawody, które do dziś specjalizują się w pośrednictwie kupna-sprzedaży danych produktów czy usług, ciesząc się coraz większą popularnością. Nie jest tajemnicą, że część osób nie ufa takim profesjom sądząc, że bez ich usług poradzą sobie doskonale, a prowizję pozostawią u siebie w portfelu. Problem pojawia się jednak, gdy przyjdzie im na przykład zmierzyć się ze sprzedażą bądź kupnem mieszkania, nie mając z tym do czynienia wcześniej.

Osoba pośrednicząca – tu w transakcjach związanych z nieruchomościami – to specjalista w swojej dziedzinie i powinno się mieć do niego zaufanie. Jego codzienne obowiązki skupiają się wokół czynności prowadzących do sprzedaży, najmu bądź kupna mieszkań, domów czy lokali. My chcąc tego samego dla swojej bądź poszukiwanej nieruchomości postąpimy słusznie, zwracając się do niego o pomoc. Będziemy wówczas pewni, że unikniemy jakichkolwiek komplikacji wynikających z naszej niewiedzy bądź popełnionych nieświadomie błędów.

 

Charakter nie jest bez znaczenia

Agent nieruchomości każdego dnia w swojej pracy zajmuje się poszukiwaniem ofert sprzedaży bądź najmu nieruchomości, prezentowaniem pozyskanych już ofert wszystkim zainteresowanym klientom, pozyskiwaniem nowych, a także podtrzymywaniem z nimi dobrych relacji. Co to oznacza? Że osoba pracująca na tym stanowisku powinna być przede wszystkim otwarta i kontaktowa. Ktoś, kto nie ma obaw przed rozmową z nieznajomymi i doskonale odnajduje się w bezpośrednich kontaktach z klientami, na pewno będzie przez nich świetnie odbierany, a co więcej – zadowoleni już klienci będą do niego wracać.

Wiele osób może próbować swoich sił w pośrednictwie, jednak nie każdy będzie mógł uznać, że jest to zawód idealny dla niego. Ktoś, kto zajmuje się sprzedażą czy wynajmem nieruchomości, powinien posiadać wiele innych niż chociażby otwartość, a także różnorodnych cech charakteru. Te pozwolą mu – oczywiście nie bez wysiłku – zostać po pewnym czasie specjalistą w swojej dziedzinie.

Agent nieruchomości to osoba zorganizowana i nastawiona na dążenie do ściśle określonego celu. Godziny jego pracy nie należą do typowych, a tak naprawdę zależą od wolnego czasu klienta. To przede wszystkim odróżnia ten zawód od większości profesji istniejących na rynku, które swoją pracę wykonują głównie po osiem godzin dziennie i 5 dni w tygodniu. Tu pośrednik pracuje czasem nawet weekendami bądź wieczorami. Stąd dobra organizacja pracy zdecydowanie musi należeć do jego mocnych stron.

 

Droga do profesjonalizmu

Oczywiście nie każdy na początku swojej zawodowej drogi może nazywać się specjalistą w danej dziedzinie. Pomagają w tym jednak odpowiednie szkolenia, kursy i bezustanne dokształcanie się w celu zdobycia wiedzy. W dziedzinie nieruchomości takich szkoleń nie brakuje, a pośrednicy bardzo chętnie w nich uczestniczą, by móc jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki.

Wśród doszkalających spotkań w branży nieruchomości, można wymienić wiele ciekawych i różnorodnych, poruszanych na nich zagadnień. Pośrednicy mogą zdobywać wiedzę z prawa – towarzyszącego im przecież w przeprowadzanych transakcjach. Te organizowane są zwłaszcza wtedy, gdy w polskim prawie przewidziane są, bądź zostały już przeprowadzone zmiany, mające bezpośredni wpływ na zawód pośrednika. Doszkalają się oni również z odpowiedniego kontaktu z klientami, a także z wiedzy na temat samych nieruchomości – od ich właściwej wyceny aż do metod odpowiedniej ich prezentacji potencjalnym klientom kupującym.

Im więcej szkoleń, tym bardziej potencjalni klienci mogą być przekonani, że pośrednik, z którym mają do czynienia, to osoba godna zaufania i posiadająca ogromną wiedzę. Proces sprzedaży bądź kupna nie będzie krył przed nim tajemnic, a pomoc kolejnej zadowolonej osobie sprzedającej bądź kupującej nieruchomość to i dla niego niezwykła frajda.

 

Stereotyp pośrednika

Ostatnie lata pokazały, że popularność takich zawodów jaki pośrednik rośnie. Zmęczeni i zajęci pracą ludzie nie chcą już polegać sami na sobie w dziedzinach, w których nie mają wystarczającej, profesjonalnej wiedzy i wolą polegać na kimś, kto rzeczywiście zna się na swoim fachu. W przypadku nieruchomości jest to szczególnie ważne, bo przecież dom czy mieszkanie to dla każdego z nas dobro o bardzo dużej wartości, tym bardziej, gdy kojarzymy sobie z nimi masę pozytywnych wspomnień.

Mówi się, że agent nieruchomości dużo zarabia i ma szybką szansę awansu. Nieprzekonani do ich usług narzekają na spore prowizje. Przed skorzystaniem z pomocy pośrednika warto wziąć pod uwagę fakt, że jest to osoba, która pracuje wtedy, kiedy to my klienci mamy czas się z nią spotkać. Poza tym zawsze wysłucha nie tylko suchych faktów dotyczących naszej decyzji o kupnie czy sprzedaży. W wielu przypadkach pośrednik zna też “zaplecze” danej transakcji. Dobry pośrednik to osoba zatem również empatyczna i potrafiąca słuchać swoich klientów.
Zawód agenta nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Spora konkurencja oraz wahania rynkowe w branży nieruchomości dodatkowo wpływają na powodzenie bądź nie w ilości zrealizowanych transakcji, od których przecież zależy jego pensja. Najwytrwalsi i zdobywający ciągle nową wiedzę pośrednicy na pewno będą spełnieni wykonując swoje obowiązki i szczerze polecą innym swoją profesję.