Wynajmujący a najemca – co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy

podpis-umowa-bracia-sadurscy

Wynajem nieruchomości należy w Polsce do bardzo popularnych form regulacji prawnych, dotyczących zamieszkiwania w danym domu lub mieszkaniu, zwłaszcza wśród młodych osób. Jak rozpocząć przygodę z wynajmem – zarówno od strony właściciela jak i lokatora?

 

Jak zostać wynajmującym?

Po długich miesiącach kupiliśmy w końcu mieszkanie, które idealnie nadaje się pod planowany przez nas wynajem, a co za tym idzie dodatkowy dochód do naszego portfela. Problem pojawia się, gdy zdamy sobie sprawę, że do tej pory nie mieliśmy do czynienia z zagadnieniem wynajmu i nie wiemy jak się do tego zabrać, zwłaszcza pod kątem prawnym.. Z pomocą przyjdzie wtedy z pewnością ktoś, kto z nieruchomościami ma okazję pracować każdego dnia i ta tematyka nie ma dla niego tajemnic, tj. profesjonalny pośrednik.

 

Wynajem mieszkania wiąże się w każdym przypadku z minimalnym ryzykiem. Nie znamy przecież osoby, która będzie mieszkać tymczasowo w naszej nieruchomości, a nawet poznanie jej sporo wcześniej na prezentacji bądź podpisaniu umowy nie jest w stanie pokazać nam, z jakim typem osoby lokatora do czynienia. No właśnie… umowa. Ta spędza sen z powiek jeszcze przed momentem wstawienia do internetu ogłoszenia pokoju lub mieszkania na wynajem. Tym bardziej, że nieruchomość jest dobrem o wysokiej wartości i osobę, której oddamy do niej klucze, musimy obdarzyć w sporej mierze zaufaniem.

 

Przed zweryfikowaniem czy chcemy oddać do użytkowania nieruchomość danej osobie, można przecież sprawdzić kim ona jest i czym się zajmuje. Do popularnych w ostatnich miesiącach należą już “castingi na lokatora”, gdzie właściciel podczas prezentacji lokalu kolejnym osobom, sam wybiera sobie tę właściwą. Metoda castingu nie jest jednak odbierana pozytywnie, zwłaszcza wśród poszukujących mieszkania czy pokoju w trybie pilnym.

 

W drodze do umowy najmu

Umowa najmu, zgodnie z polskim prawem to dokument, regulujący stosunek między właścicielem mieszkania a lokatorem. Zgodnie z nią wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie czy dom do codziennego użytkowania na czas ściśle określony na kartach umowy bądź nieoznaczony. Najemca z kolei zobowiązuje się do zapłacenia określonego również z góry czynszu w danej wysokości. Zwykle umowa obejmuje też tak zwaną kaucję, czyli kwotę przeznaczoną na pokrycie ewentualnych szkód powstałych w wynajmowanej nieruchomości, płaconą jeszcze przed wprowadzeniem się.

 

Taka umowa zawarta między wynajmującym a lokatorem regulowana jest przez Kodeks cywilny i musi zawierać określone wytyczne. Należą do nich przede wszystkim informacje ogólne takie jak miejsce oraz data jej zawarcia, strony tj. właściciel nieruchomości i przyszły lokator, opis ogólny przedmiotu najmu, określenie kwoty stanowiącej comiesięczny czynsz oraz inne ewentualne koszta, a także zapisy dotyczące wspomnianej już wyżej kaucji. Oprócz tego umowa najmu powinna zawierać prawa oraz obowiązki obu stron i okres obowiązywania danej umowy, łącznie z określeniem czy jest to czas określony – tj. podanie konkretnej daty czy też czas nieokreślony, Obok czasu obowiązywania powinny znaleźć się również wszystkie informacje na temat warunków ewentualnego jej rozwiązania.

 

Przed rozpoczęciem najmu oprócz samej umowy, warto również przygotować tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, w którym będziemy mogli już bardzo dokładnie opisać stan naszej nieruchomości przed oddaniem jej do użytkowania. Taki rozbudowany dodatek do umowy może zawierać spis liczników, opis wartościowych czy nawet zdjęcia. Te będą stanowić dowód zwłaszcza w przypadku zniszczeń, których nie obejmuje normalne użytkowanie nieruchomości. Protokół zdawczo-odbiorczy jest stosowany coraz częściej i może okazać się pomocny i być pewnego rodzaju zabezpieczeniem w przypadku niewystarczającego zaufania do najemcy.

 

Kandydat na lokatora na medal

Wśród Polaków, którzy najczęściej decydują się na wynajem, znajdują się studenci i młode małżeństwa, które nie chcą zdecydować się na zakup nieruchomości, wiążący się przecież z dość wysokim wkładem własnym. Ze strony poszukującego lokum dla siebie, przygotowania do najmu również wiążą się z koniecznością znajomości przynajmniej podstaw działania rynku nieruchomości. Taka wiedza pomoże znaleźć pokój czy mieszkanie w atrakcyjnej cenie, odpowiadające w stu procentach oczekiwaniom.

 

Jaki mamy miesięczny budżet, który możemy przeznaczyć najem? Potrzebujemy pokoju czy całego mieszkania? Na jakiej lokalizacji zależy nam najbardziej? To tylko niektóre z pytań, które należy sobie zadać przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości na wynajem.

 

Może nie należy to do podstawowych warunków na drodze do wynajmu, jednak w związku z coraz bardziej malejącym zaufaniem właścicieli mieszkań i domów, warto mieć na uwadze również fakt, że chcemy wynająć przecież czyjąś własność, w którą ktoś być może wyłożył sporą część swoich oszczędności bądź wiąże z nią masę rodzinnych wspomnień. Nieruchomość to dobro wysokiej wartości i powinniśmy dbać o nią, mimo iż nie należy do nas. Wbrew pozorom pierwsze wrażenie, jakie wywołamy na – być może – naszym przyszłym wynajmującym – stanowić może dziś powodzenie i decyzję o tym, że postanowi je wynająć właśnie nam. Relacje między obiema stronami najmu mogą być przecież niemal przyjacielskie. Wówczas zarówno wynajmujący jak i najemca podchodzą do ewentualnych problemów z innym nastawieniem i co ważne, darzą się dużo większym zaufaniem.

 

Konflikty rozwiąże sporządzona umowa

Tak jak w każdej relacji regulowanej prawnie, podczas wynajmu mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy trudne do rozwiązania. W przypadku pojawienia się sporu, starajmy się za wszelką cenę rozwiązać go najpierw drogą ugodową. Postarajmy się również zrozumieć czasem roszczenia wynajmującego czy lokatora i – w zależności od sytuacji – spojrzeć na nią oczami drugiej strony. By uniknąć jakichkolwiek niedomówień, wszystkie prawa, obowiązki i ewentualne uwagi należy zawrzeć już w umowie. Wtedy mamy pewność, że ewentualne problemy rozwiążą się szybciej niż przypuszczamy, i to bez interwencji na przykład adwokatów czy nawet sądu.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, które pojawią się na drodze do wynajęcia bądź najmu nieruchomości, warto powołać się na wiedzę specjalistów. Pomoże w tym między innymi Ustawa o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 roku bądź jeśli chcemy uniknąć studiowania dokumentów prawnych – w tego rodzaju zagadnieniach pomoże agent nieruchomości. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko zrobiliśmy zgodnie z polskim prawem, a nasza umowa najmu została sporządzona poprawnie i nie przyniesie nam w przyszłości żadnych problemów i nieporozumień z drugą stroną.