Jak wybrać ekipę remontową? Niezbędne wskazówki

Jak wybrać ekipę remontową. Niezbędne wskazówki

Podobno najlepsza pora roku na wszelkie zmiany i remonty w domu to wiosna. Dlaczego? Wyższa temperatura za oknem uwalnia w nas pokłady dodatkowej energii i pomysłów na nowe aranżacje. Dłuższy dzień i towarzyszące nam przez większość dnia słońce wydłuża czas wykonywania prac przy naturalnym oświetleniu. Nasz sprzymierzeniec – pogoda, pozwala też dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia po malowaniu i sprawia, że farby zarówno wewnątrz jak i na elewacji szybciej schną. Poza tym, to właśnie poprzedzająca wiosnę zima często sprawia, że w domu nagromadziliśmy masę niepotrzebnych rzeczy, a nasze mieszkanie wydaje nam się po prostu nieświeże. Marzec, kwiecień i maj to zatem idealna pora, żeby przywrócić naszym wnętrzom idealny blask.

 

Czy właśnie podjęliśmy decyzję o remoncie? Jeśli tak – sprawdźmy jak wybrać najlepszą ekipę remontową, która pomoże nam odświeżyć nasze mieszkanie przede wszystkim w przystępnej cenie  oraz zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

 

 

Od czego zacząć?

 

# Przygotowywania najlepiej zacząć od teorii

Do każdej ważnej zmiany w naszym domu zawsze dobrze się nieco przygotować. W przypadku kiedy dzwonimy po ekipę remontową, warto by było już przy pierwszej rozmowie czy spotkaniu ustalić zakres prac, potrzebne materiały i koszta. Normalne jest to, że często nie mamy szerokiej wiedzy na ten temat – po to przecież wzywamy fachowca. 🙂 Nieposiadanie miana złotej rączki nie zwalnia nas jednak z obowiązku zapoznania się przynajmniej z podstawowymi informacjami dotyczącymi remontu czekającego nasze mieszkanie. Niewiedza może przynieść nam m.in. efekty, z których po zakończeniu prac nie będziemy zadowoleni. Poza tym jeśli będziemy mieli pecha i trafimy na nieuczciwego fachowca, możemy też zapłacić za remont o wiele więcej niż w rzeczywistości powinniśmy.

 

# Po znajomości

Czy wiesz, że dobra ekipa remontowa nawet nie musi się reklamować? Tak to już jest w tym fachu, że cieszący się dobrą opinią specjaliści znajdują kolejnych klientów nie dzięki ogłoszeniom w internecie, a za pomocą… poczty pantoflowej. Dlatego właśnie poszukiwania dobrej ekipy remontowej warto zacząć nie od oglądania ofert w Sieci, a wywiadu wśród sąsiadów i rodziny. Być może ktoś już na tym etapie poleci nam skutecznych i szybkich fachowców, z których pracy na pewno będziemy zadowoleni?

 

# Referencje i certyfikaty

Po wielu poszukiwaniach udało nam się znaleźć dwie lub trzy ekipy remontowe, które jesteśmy gotowi zatrudnić. Musimy wybrać teraz tę, która rzeczywiście zajmie się remontem naszego mieszkania. Nie wahajmy się zapytać o ich referencje i chociażby o to, czy firma mająca zająć się remontem jest certyfikowana przez producentów materiałów budowlanych. Coraz więcej osób korzysta również z możliwości odwiedzenia ekipy przy pracy. Im więcej dowodów na to, że ekipa jest solidna i godna zaufania, tym większe prawdopodobieństwo, że i planowany przez nas remont odbędzie się bez zbędnych problemów.

 

 

Ekipa remontowa wybrana – do dzieła!

 

Udało nam się już przebrnąć przez etap wyboru najlepszej ekipy? Wspaniale! To jednak nie koniec obowiązków stojących po naszej stronie, aby planowany w domu remont przebiegł tak jak trzeba. Podsumowując zakres prac niezbędnych do wykonania, można, a nawet trzeba, poprosić fachowca o konkretny kosztorys. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w której to po rozpoczęciu remontu okazuje się, iż na niezbędne materiały trzeba wydać o wiele więcej niż zakładano podczas wstępnych oględzin, i co zdążyłeś już zaplanować w domowym budżecie.

 

Zatrudniając certyfikowaną i polecaną przez producentów budowlanych firmę, niejednokrotnie można liczyć na zniżki w sklepach z materiałami potrzebnymi do remontu. Nigdy nie zaszkodzi zapytać o taką możliwość, która może się przyczynić do chociażby niewielkich oszczędności. Postarajmy się też nie kupować sami materiałów, które wydają nam się odpowiednie. Jeśli nie mamy pojęcia o tym, jakich producentów szukać na sklepowych półkach, fachowiec bez problemu powinien poradzić nam, co kupić. W końcu sam będzie na tych materiałach pracować i na pewno wie, co sprawdzi się podczas remontu najlepiej, jest najbardziej wytrzymałe i wyróżnia się najwyższą jakością.

 

 

Umowa i kontrola

 

Pierwsze ustalenia telefoniczne czy podczas wizyty fachowców w domu powinny zostać podsumowane i spisane w formie umowy. Nie warto niczego zostawiać “na słowo” czy też płacić zaliczki bez widocznych jeszcze jakichkolwiek efektów pracy. Nawet jeśli fachowców polecił nam ktoś z rodziny czy znajomy, tylko i wyłącznie umowa jest dowodem na to, że dana ekipa remontowa rzeczywiście była obecna w naszym domu i wykonywała określone prace w danym okresie czasu. Również ewentualne roszczenia bez tego dokumenty nie będą miały racji bytu. Warto na to uważać!

 

Co powinna zawierać taka umowa między właścicielem nieruchomości a ekipą remontową? Przede wszystkim wypunktowaną listę wszystkich prac do wykonania i szczegółowy kosztorys. Nie może w niej też zabraknąć planowanego terminu zakończenia remontu, terminu i sposobu zapłaty oraz gwarancji na wykonany remont.

 

Ekipa rozpoczęła już prace w Twoim domu? Nie chcesz co jakiś czas kontrolować tego, co robią specjaliści tylko czekasz na finalny efekt? Błąd! Jako właściciel domu czy mieszkania, w którym trwa remont, masz pełne prawo do obserwowania postępów. Nie wahaj się też zadawać pytań. Remont ma w końcu przynieść satysfakcję dla Ciebie i Twoich bliskich, a także brak konieczności powtarzania go przynajmniej przez następne kilka lat.