Kamienice: moda na vintage również na rynku nieruchomości

Kamienice, moda na vintage również na rynku nieruchomości

Fanów kamienic jest w Polsce coraz więcej. Wskazują na to m.in. dane portalu Domiporta.pl, które mówią o wzroście kupujących ten właśnie rodzaj mieszkań z rynku wtórnego z 6 na 15 procent w ciągu ostatnich czterech lat. Skąd ta niesłabnąca popularność?

 

Kamienice niczym wino

Z kamienicami sprawa wygląda tak, że im więcej upływa lat, tym bardziej stają się one cenne i wyjątkowe jako nieruchomość w celach mieszkaniowych czy innych wybranych przez kupującego. O ile ceny nieruchomości od dewelopera czy innych rodzajów lokali z rynku wtórnego ulegają wpływom i wahaniom na rynku, tak na kamienice nie mają one większego wpływu.

 

 

Za co Polacy kochają kamienice

 

Niezmienna atrakcyjność i ponadczasowa wartość mieszkania w kamienicy to zasługa bardzo wielu czynników. Mieszkania w kamienicach to w pierwszej kolejności doskonała lokalizacja. Wszak kamienice budowano w strategicznych miejscach w mieście, tuż przy głównych szlakach handlowych. Życie w jednym z takich mieszkań nierzadko w ścisłym centrum, niesamowicie ułatwia codziennie funkcjonowanie w dużym mieście. Komunikacja, punkty handlowo-usługowe, atrakcje turystyczne, szkoły czy miejsca do rekreacji są tu na wyciągnięcie ręki, bez względu na porę dnia i roku.

 

Oprócz czystej wygody związanej z życiem w centrum, kamienica to po prostu nieruchomość z duszą, obok której ciężko przejść obojętnie. Na próżno jej miłośnikom proponować mieszkanie w bloku czy lokal z deweloperskiej inwestycji. Ktoś, kto decyduje się na kamienicę, nie kupuje tylko metry kwadratowe, ale cały klimat tego wnętrza, jego charakterystyczną architekturę i dużą ilość przestrzeni. Nowe budownictwo – mimo nieskończonych możliwości dostosowania go do indywidualnych potrzeb – nierzadko traci w pojedynku właśnie z kamienicą.

 

Jeśli mowa o charakterystycznej architekturze, to oprócz zewnętrznych konstrukcji kamienic oraz zdobień, mamy tu na myśli przede wszystkim ich wnętrze. Wysokie sufity, ogromne okna, piece kaflowe czy drewniany parkiet to tylko niektóre elementy, które nadają lokalom w kamienicach wyjątkowego klimatu. Ogromna przestrzeń daje pole do popisu najbardziej kreatywnym duszom, i pozwala im stworzyć oryginalny dom w prestiżowym budownictwie. Typowe okna sprzyjają intensywniejszej i dłuższej ekspozycji dziennego światła. Niejedna kamienica to już zabytek, a zdecydowana większość ma za sobą ciekawe historie związane z miejscem i ludźmi, którzy w niej mieszkali. To chyba jedna z największych wartości dodanych, niemożliwej do podrobienia w żadnym innym rodzaju nieruchomości.

 

 

 

Kamienica pod inwestycję

 

Miłośnicy kamienic to zarówno klienci indywidualni jak i inwestorzy, którzy bardzo słusznie widzą w tym rodzaju nieruchomości nigdy niesłabnący potencjał. Istnieje zatem kilka sposobów na kamienicę, wśród których każdy, kto być może planuje jej zakup, prawdopodobnie znajdzie swój potencjalny plan działania.

 

Inwestycja w mieszkanie w kamienicy może być dobrym sposobem na czerpanie zysków z najmu. Nieruchomości cieszą się powodzeniem zarówno pod kątem wynajmu długoterminowego, z którego korzystają osoby aktywne zawodowe lub pragnące mieszkać w samym sercu miasta; jak i krótkoterminowego ze względu na bardzo dużą liczbę turystów chcących mieć dobry dostęp do wszystkich atrakcji i zabytków, których zazwyczaj najwięcej znajduje się właśnie w centrum. Wynajem apartamentu zamiast hotelu to coraz bardziej popularne działanie ze strony wszystkich odwiedzających m.in, Kraków, głównie ze względu na (czasami dość spore) obniżenie kosztów noclegu. Zysk z takiej inwestycji oscyluje w Krakowie na poziomie 6 procent. Konkurencyjność jest bardzo duża, a mieszkania w kamienicach znikają z rynku bardzo szybko.

 

Wśród wszystkich ofert kamienic na sprzedaż można znaleźć również te przeznaczone do remontu. Cieszą się one równie dużym powodzeniem, jak nieruchomości niemalże gotowe do zamieszkania. Kupują je zazwyczaj inwestorzy, którzy biorą wszystkie niezbędne prace na siebie, a następnie sprzedają kamienice ze sporym zyskiem. Osoby mające spore oszczędności i żyłkę inwestora mogą spokojnie rozważyć właśnie tę opcję. Grunt to przeliczyć wszystkie koszty i jej opłacalność już na samym początku.

 

Mieszkanie w kamienicy to wybór wielu osób poszukujących nieruchomości bezpośrednio do zamieszkania. Doskonała lokalizacja, oryginalna architektura i świadomość posiadania rzeczy niepowtarzalnej, skutecznie przeważają szalę na rzecz kamienic zamiast nowych mieszkań czy też innych propozycji z rynku wtórnego.

 

 

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania w kamienicy

 

Jednym z największych atutów kamienic jest fakt, iż mają one własną historię i są całkowitym przeciwieństwem nowego budownictwa. Paradoksalnie w niektórych przypadkach, może się to okazać całkiem sporą wadą, a mieszkanie teoretycznie w dobrym stanie po pewnym czasie odkryje swoje mankamenty i przekształci się w ruinę do całkowitego remontu. Dlatego właśnie przed decyzją o zakupie, nieruchomość powinna zostać dokładnie zbadana, bez względu na jaki cel chcemy przeznaczyć nasz nowy nabytek.

 

Bardzo ważne jest sprawdzenie stanu technicznego samego budynku, w którym znajduje się lokal na sprzedaż. Przedwojenne kamienice bardzo często bywają zaniedbywane przez zarządców i nie pamiętają napraw i remontów niekiedy od kilkudziesięciu lat. Oczywiste jest zatem, że stan takiej nieruchomości może pozostawiać wiele do życzenia. Warto mieć to na uwadze przed oglądaniem nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani.

 

Czy nasza kamienica jest ocieplona czy też coś stoi na przeszkodzie, by korzystać z ogrzewania miejskiego? Jeśli już teraz wiemy, że będziemy zobowiązani korzystać z innych opcji ocieplania nieruchomości, miejmy na uwadze czekające nas prawdopodobnie dość wysokie rachunki. W jakim z kolei stanie są wszystkie instalacje? Czy drzwi i okna są szczelne? Znajomość ewentualnych dodatkowych kosztów na samym początku, zaoszczędzi nam przykre niespodzianki już podczas użytkowania kamienicy w przyszłości.

 

Jednym z najważniejszych kwestii do sprawdzenia powinien być jeszcze stan prawny nieruchomości. Kto jest jej właścicielem – prywatny inwestor czy miasto? W tym drugim przypadku może to powodować opóźnienia i komplikacje przy każdym planowanym przez nas remoncie, tym bardziej jeśli budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

 

 

Wiesz już co należy sprawdzić przed ewentualnym zakupem mieszkania w kamienicy. Radzimy dobrze rozejrzeć się zarówno po samym budynku i mieszkaniu, jak i zbadać najbliższą okolicę. Wszak stan techniczny, lokalizacja i najbliższe sąsiedztwo to elementy, które bezpośrednio wpłyną na komfort naszego przyszłego życia w kamienicy.