CiekawostkiNieruchomości

Nowy standard 5G a systemy smart home

Nowy standard 5G a systemy smart home

Duże firmy na całym świecie coraz więcej inwestują w standard 5G, czyli nowy bezprzewodowy standard sieci mobilnej. Zgodnie z przewidywaniami w przeciągu maksymalnie dwóch lat większość państw Unii Europejskiej będzie objętych szybką siecią nowej generacji. Czy w Polsce również czeka nas rewolucja? Co to oznacza dla użytkownika Internetu?

Co to jest standard 5G i czym jest ta nowa technologia

Tak naprawdę kto nie śledzi technicznych nowinek, na bieżąco mógł przegapić moment, w którym jako użytkownicy Internetu korzystaliśmy z poprzednich generacji, których następcą jest właśnie 5G. Generacja określona skrótem G począwszy od tej z numerkiem 1, zmieniała się do tej pory średnio co dekadę. 1G zostało wprowadzone w 1982 roku, 2G w 1992, 3G pojawiło się na rynku w 2001 roku, a 4G – bieżąca generacja, w 2012 roku.

5G, o której pojawia się coraz więcej informacji to nic innego jak piąta generacja, odnosząca się do najnowszego standardu mobilnego sieci bezprzewodowej opartej na technologii szerokopasmowej. Poprzednie generacje sieci były już bardzo dobrej jakości w szybkości przesyłania danych. Jednak sieć 5G ma być prawdziwym przełomem i działać do trzech razy szybciej niż ostatnia 4G, która na dobrą sprawę nie zdążyła się jeszcze na dobre rozpędzić. Standard 5G jest aktualnie rozwijany przez 192 operatorów w 81 krajach. W Polsce są to m.in. Orange, T-Mobile, Nokia, Ericsson e Exatel. Nie oznacza na razie konkretnych rozwiązań. Sugeruje za to nadchodzące duże zmiany i jeszcze bardziej zaawansowany postęp technologiczny.

Technologia 5G w Polsce

Niecałe dwa lata temu ówczesna szefowa Ministerstwa Cyfryzacji Anna Streżyńska podpisała porozumienie na rzecz strategii 5G dla naszego kraju. Jego celem było nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, przedsiębiorcami i jednostkami naukowymi w celu wdrożenia w Polsce najnowszej sieci piątej generacji. Powiedziała wówczas, iż “5G to nowe możliwości dla konsumentów i przedsiębiorców, nowe modele biznesowe i rozwiązania, których dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie precyzyjnie opisać. Dlatego tak wiele krajów na całym świecie patrzy na wdrożenie 5G nie jako na nową platformę technologiczną, ale jako na platformę rozwoju gospodarczego”.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Cyfryzacji w celu przygotowywania Polaków na nadchodzącą w świecie cyfrowym rewolucję, aktualnie udostępnia specjalny dokument: Strategia “5G dla Polski”. Ma on być narzędziem, które umożliwi efektywne wdrożenie najnowszej sieci w Polsce, zapewniając jednocześnie obywatelom dostęp do zaawansowanych technologii, a przedsiębiorcom skuteczną przewagę konkurencyjną.

Jakie są korzyści nadchodzącej sieci 5G?

Z dostępnych już publicznie informacji wynika, że sieć 5G zaoferuje użytkownikom Internetu prędkość przesyłania danych, o jakiej rozwijane obecnie technologie LTE mogą tylko pomarzyć. Do tego przewidywane opóźnienia mają wynosić maksymalnie kilka milisekund. Kolejny przełom to kwestia pojemności, mającej być od tej pory zarządzanej inteligentnie, co będą mogli odczuć zwłaszcza użytkownicy korzystający z tego samego dostępu do Sieci w tym samym czasie. Krótko mówiąc, nowa generacja technologii mobilnych ma na celu zapewnienie większej wydajności, niezawodności i pojemności sieci bezprzewodowych, a także wyjątkowo szybkiej prędkości przesyłu danych niż obecnie.

Standard 5G oprócz samej jakości sieci bezprzewodowej może zrewolucjonizować między innymi również rynek systemów inteligentnych domów. Smart home już istnieją i mają wielu zwolenników, jednak nowa technologia może zlikwidować konieczność montażu w nich instalacji kablowej na rzecz rozwiązań bezprzewodowych.

Systemy smart home a najnowsze standardy przesyłu danych

Aktualnie istniejące systemy smart home spełniają swoje funkcje, jak potrafią najlepiej. Często wymagają jednak kosztownych instalacji kablowych rozprowadzanych po całej nieruchomości, co wiąże się z remontem lub decyzją o montażu systemu smart home jeszcze na etapie budowy. Mają one też wygodniejsze rozwiązania bezprzewodowe działające m.in. dzięki WiFi, jednak techniczne ograniczenia systemów obecnej generacji nie pozwalają na dużą liczbę urządzeń i czujników, które mogłyby działać na obszarze całego inteligentnego domu.

System smart home nowej generacji musi charakteryzować się imponującą szybkością łączy, zapewniających transmisję bardzo dużych ilości danych. To na nich opiera się cała instalacja, która może objąć wszystkie sprzęty domowe takie jak AGD, RTV czy system alarmowy. W związku z tym, iż tak ogromna ilość danych wymaga bardzo szybkich łączy, w tej chwili nie jest jeszcze możliwe zapewnienie całemu domu płynnego działania. Rozwiązaniem ma być właśnie nowa sieć 5G.

Co będzie można włączyć do ekosystemu inteligentnego domu? Niemal wszystkie urządzenia, które przyjdą nam do głowy. Wyobraźmy sobie działanie takiego smart domu, który już za kilka lat prawdopodobnie nie będzie czymś bardzo odległym, a dzięki technologii 5G prawdopodobnie również tańszym niż obecnie. Automatycznie odsłonięte zasłony w oknach, uruchomiony ekspres do kawy i radio zaraz po przebudzeniu, regulacja temperatury otoczenia, dostrajanie świateł w domu wraz z porą dnia to tylko niektóre z udogodnień, które może zapewnić inteligentny dom. Za pomocą smartfona można regulować w nim na przykład pracę pralki, piekarnika czy sprawdzić na odległość za pomocą wbudowanej kamery, czy w domu wszystko w porządku. Być może w pierwszej chwili takie znaczące zmiany w domu mogą wydawać się zbyt inwazyjne i nie każdy będzie ich zwolennikiem. Z biegiem czasu prawdopodobnie coraz więcej osób będzie chciało spróbować przynajmniej niektórych udogodnień. Tak samo było przecież ze smartfonami, których dziś używają niemal wszyscy.

Nadchodzący standard 5G może zrewolucjonizować wiele segmentów rynku w Polsce, również ten zajmujący się instalacją inteligentnych domów. Czy staną się one dużo tańsze i zaczniemy korzystać z nich na szeroką skalę? Czas pokaże, tymczasem możemy zawsze uruchomić naszą wyobraźnię i zastanowić się, czy również chętnie zdecydowalibyśmy się na smart home?