Nieruchomości

Śladem dzielnic Krakowa: Kazimierz

Śladem dzielnic Krakowa, Kazimierz

Kazimierz przez wielu uważanych jest za jedno z najbardziej magicznych miejsc w całym Krakowie. Nie bez przyczyny jest niezwykle często odwiedzany przez turystów, a atrakcje dzielnicy zajmują całe strony w przewodnikach o Krakowie. Co więcej – Krakowski Kazimierz dorobił się już własnych przewodników, co tylko potwierdza to, że na jego terenie zdecydowanie jest co zobaczyć.

Przez oddzielną wyspę po miasto żydowskie

Jak pewnie już większość krakowian bądź turystów kochających stolicę Małopolski wie, Kazimierz wiele lat temu nosił miano samodzielnego miasta położonego na wyspie w bliskim sąsiedztwie Krakowa. Stworzył je na obszarze kilku ówczesnych osad król Kazimierz Wielki w 1335 roku. Celem stworzenia Kazimierza była przede wszystkim ochrona południowych granic Krakowa. Z biegiem czasu, ciągłym rozwojem Krakowa i w związku z czynnikami handlowymi, zmieniono rolę wyspy – podjęto decyzję o stworzeniu tu miasta żydowskiego i przeniesieniu wszystkich mieszkających w Krakowie Żydów.

Od momentu podziału kultury żydowskiej i chrześcijańskiej, Kazimierz przez wiele lat funkcjonował samodzielnie. Czasy te przypadały na XV i XVI wiek. Tak naprawdę to właśnie wtedy przeżywał lata swojej świetności, zyskując miano bardzo ważnego ośrodka kultury żydowskiej w Polsce oraz w Europie. Niestety od połowy XVII wieku miastu przestała towarzyszyć dobra passa. M.in. w związku z tym Sejm Czteroletni podjął decyzję o przyłączeniu go do Krakowa, tworząc tym samym jedną z jego dzielnic. W kolejnych latach granica między Krakowem a Kazimierzem coraz bardziej się zacierała, czego ostatecznym dowodem było zasypanie odnogi Wisły dzielącej oba miasta przez długie lata.

Lata wojenne i działania nazistów zostawiły spory ślad na Kazimierzu, a wiele zabytków zostało zdewastowanych. Bogata historia dzielnicy jeszcze bardziej urozmaica ją jako kierunek turystyczny dla wszystkich odwiedzających Kraków.

Co zobaczyć na Kazimierzu?

Obecnie Kazimierz wchodzi w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od północy graniczy z ulicą Dietla, a jego południowa granica to po prostu brzeg Wisły. Jest nadal niezwykle ważnym miejscem na mapie Krakowa. Od wielu już lat pełni rolę bardzo ważnego centrum życia kulturalnego całego miasta, a wręcz zdaniem wielu – przeżywa swoją drugą młodość.

Wizytę w dzielnicy Kazimierz dobrze zacząć od części obejmującej dawny miejski rynek – Plac Wolnica. To tu wznosi się dawny ratusz miejski, w którego wnętrzu można podziwiać pokaźne zbiory tutejszego Muzeum Etnograficznego. Dzielnica kryje w sobie kilka zabytków sakralnych, obok których nie sposób przejść obojętnie. Są to m.in. bazylika Bożego Ciała z gotyckimi witrażami, wybudowana w XIV wieku i ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Obok niej na Kazimierzu obejrzymy najlepszy przykład architektury gotyckiej w Polsce – kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, którego wnętrze jest utrzymane z kolei w stylu barokowym. Trzecią świątynią wartą zobaczenia jest potocznie nazywana kościołem na Skałce bazylika św. Michała Archanioła i Stanisława Biskupa, zbudowana w XII wieku. W ostatnim z nich znajduje się wyjątkowa krypta, gdzie spoczywają zasłużeni dla polskiej historii i kultury m.in. Stanisław Wyspiański, Jan Długosz czy Czesław Miłosz.

Jako że Kazimierz przez lata był miastem żydowskim, mieści na swoim obszarze liczne synagogi. Do najważniejszych z nich należą Synagoga Tempel i najstarsza budowla żydowska w Polsce – Synagoga Stara. Kolejnym przystankiem powinien być zabytkowy żydowski cmentarz z 1511 roku.

Idąc śladem żydowskiej historii krakowskiego Kazimierza, warto również odwiedzić prężnie działający do tej pory ośrodek kulturalny, czyli Centrum Kultury Żydowskiej. Na Kazimierzu m.in. dzięki jego aktywności co roku odbywa się bardzo popularny Festiwal Kultury Żydowskiej, przyciągający tysiące Polaków i turystów zza granicy.

Kazimierz, to oprócz historii nastrojowe, wąskie i ładnie zdobione uliczki, które zwłaszcza latem przepełnione są tłumem osób chcących spędzić wieczór w kameralnej atmosferze. Dzielnica to całe mnóstwo restauracji i kawiarni, czy galerii sztuki, które w połączeniu z klimatem i jej historią, tworzą naprawdę wyjątkowe miejsce. Będąc już na Kazimierzu, warto zatrzymać się na chwilę i po obejrzeniu najważniejszych zabytków, po prostu przespacerować się w ciszy i docenić to, co mamy wokół.

Bardzo długa lista zabytków i historia kryjąca się w zaułkach Kazimierza sprawiła, że został on wpisany – wraz ze Starym Miastem i Wawelem – na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie jeden z powodów, dla których dla każdego turysty będącego w naszym mieście jest to kierunek wręcz obowiązkowy!

Zamieszkaj na Kazimierzu.

Kazimierz, mimo iż większości kojarzy się z tłumami turystów, jest bardzo atrakcyjnym miejscem na mapie Krakowa, gdzie warto zamieszkać. Mieszkańcy bardzo chwalą sobie bliskość wszelkiego rodzaju sklepów, lokali usługowych i restauracji. Również ograniczenia w ruchu na ulicach Kazimierza powodują zwiększenie atrakcyjności tego miejsca.

Czy Kazimierz jest tą lokalizacją, którą chętnie wybierzesz na miejsce do życia albo pod zakup mieszkania do wynajęcia? Jeśli tak, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie! Sprawdź razem z nami najnowsze oferty na sprzedaż z dzielnicy Stare Miasto i umów się na prezentację najciekawszych z nich. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.sadurscy.pl lub kontaktu pod numerem – 12 311-01-88. Czekamy!