Kilka słów o rynku wtórnym w roku 2015

Rok 2015 dobiega końca. Można więc pozwolić sobie na pierwsze, ogólne podsumowanie tego, co działo się na rynku nieruchomości w tym okresie. Trzeba przyznać, że wtórny rynek mieszkaniowy ma się całkiem dobrze, a – co ważne – wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej.

Nieruchomości nie straciły na wartości, można nawet powiedzieć, że pod koniec roku zaobserwowano na nie wzmożony popyt. Dzięki dopuszczeniu rynku wtórnego do programu MDM, mieszkania używane będą stawały się coraz bardziej popularne.

Największą zmianą, która „zatrzęsła” rynkiem nieruchomości, było wprowadzenie do rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, lokali z rynku wtórnego. To, dość rewolucyjne posunięcie, pozytywnie odbiło się na rynku wtórnym.  Mieszkania używane okazały się hitem programu i w praktyce MDM rozbudził rynek wtórny. Bardzo szybko, od momentu wprowadzenia zmian w rządowym programie, można było zaobserwować znaczącą zmianę. Zaledwie w dwa pierwsze miesiące po włączeniu rynku wtórnego do funkcjonowania w ramach programu okazało się, że będzie bardzo silnym konkurentem dla pierwotnego. Aż 65 procent wniosków złożonych we wrześniu i październiku dotyczyło właśnie mieszkań używanych. To pokazało, że rynek wtórny ma się dobrze i dla większości Polaków wciąż pozostaje na prowadzeniu.

Jeśli chodzi o rodzaj mieszkań, które najczęściej wybierali Polacy to wciąż największym powodzeniem cieszyły się odrestaurowane kamienice, położone w atrakcyjnych lokalizacjach. Ten rodzaj nieruchomości nadal pozostaje także jednym z najbardziej pożądanych przez inwestorów z segmentu komercyjnego, którzy poszukują przestrzeni dla obiektów biurowych. W kwestii metrażu – od lat bez zmian. Najbardziej lubimy tzw. „średnie” mieszkanie, czyli dwa lub trzy pokoje z kuchnią o wielkości do 60 metrów kwadratowych. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się duże mieszkania (powyżej 80 mkw) i garsoniery, które popularne są głównie w większych miastach. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, raczej stronimy od przepastnych, kilkupiętrowych posiadłości. W modzie jest umiarkowana przestrzeń mieszkalna, taka w granicach 100 – 150 metrów kwadratowych.

Wszystko wskazuje na to, że wtórny rynek mieszkaniowy w 2016 roku nie czeka żadna rewolucja. Prognozy są dobre i można być pewnym, że mieszkania używane w nadchodzącym roku nadal będą jedną z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszą formą inwestycja dla większości Polaków.