Balkon, taras? A może loggia?

Kupno mieszkania to zwykle, choć nie zawsze, decyzja na życie. Nic więc dziwnego, że chcemy, by wybór ten był możliwie najbardziej korzystny. Dlatego też zawsze warto posiadać dodatkową powierzchnie, która zapewni nam dostęp do świeżego powietrza.

Krótko mówiąc – chcemy by nasze mieszkanie miało balkon. Nic przecież nie smakuje tak wyjątkowo jak śniadanie lub kawa na tarasie. W zależności od typu budownictwa możemy mówić o balkonie, tarasie lub loggii. Czym rożni się jedno od drugiego i co wybrać?

Zacznijmy może od tych dwóch najbardziej popularnych form, czyli balkonu i tarasu. Balkon to nic innego jak niezadaszona płyta na wysokości stropu budynku. Umocowany jest na belkach lub  żelbetonowej konstrukcji.  Zwykle rozróżnienie między balkonem, a tarasem odbywa się na podstawie powierzchni. Balkon jest mniejszy, a taras – większy. Balkon może być przynależny do danego mieszkania, ale może być również częścią wspólnej nieruchomości. Dzieje się tak np. gdy jest dostępny w ramach wspólnej klatki schodowej bądź korytarza.

Taras zaś jest poziomą powierzchnią  konstrukcji podobnej do stropodachu. Umieszczony może być zarówno na  wysokości parteru, pietra a nawet dachu. Dobrze jest też jeśli ma posadzkę odporną na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne. Obydwie formy, balkon i taras – powinny posiadać balustrady, a na tarasie dodatkowo mogą być umieszczone donice.

Nieco inną forma jest loggia. Jest to wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, ale oddzielona drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych. Co więcej, może być wielokondygnacyjna. Dziś coraz częściej termin loggia pojawia się w kontekście balkonu z zadaszeniem, osłoniętego z dwóch stron ścianami, ale znajdującego się poza bryłą budynku. Loggia zyskuje coraz więcej miłośników.

Tak naprawdę dla potencjalnego kupca konstrukcja tych elementów architektonicznych nie jest tak bardzo istotna, gdyż najważniejsze znaczenie ma powierzchnia, którą może zaoferować  balon, taras lub loggia.