Czy warto kupić zabytkowy dom?

W dzisiejszych czasach życie w mieście może szybko zmęczyć i często pragniemy uciec od zgiełku. Jeśli nie na wieś to choć do efektownego, przestronnego domu, gdzieś na skraju miasta. Nie ma nic piękniejszego od spełniania marzenia o pięknym, urokliwym domku na wsi lub za miastem.

Zanim jednak podejmiemy pochopną decyzję o inwestycji w jakiś zabytkowy dworek, zastanówmy się dobrze i poważnie przemyślmy sprawę. Zakup starego domu może przysporzyć wielu kłopotów i stać się utrapieniem. Wszystko zależy od stanu budynku, bowiem, jeśli jest on wpisany do rejestru zabytków to wszystkie prace budowlane (nawet drobne naprawy wewnątrz domu), wymagają zgody konserwatora.  A to już spore utrudnienie. Czy warto zatem brać sobie na głowę problem ze starym budynkiem? Postaramy się dziś przyjrzeć temu zagadnieniu.

W przypadku takiego domu pierwszą i najważniejszą rzeczą jest remont. Jeszcze przed zakupem wybranej przez nas nieruchomości dobrze jest udać się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i poprosić o informacje na temat statusu konserwatorskiego domu. Warto też zapoznać się z planem zagospodarowanie przestrzennego, który pozwoli uzyskać informacje na temat ochrony obiektu i obszaru, na którym jest postawiony. Zanim przystąpimy do prac remontowych konieczne jest przedstawienie planu konserwatorowi, który musi go zaopiniować. Jeśli budynek był już wcześniej remontowany i jego wnętrze ulegało zmianom łatwiej uzyskać zgodę konserwatora. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z zachowaniem oryginalnego układu wnętrza – wówczas możemy napotkać na opór ze strony konserwatora. To, niestety, utrudni nam doprowadzenie budynku do stanu używalności.

Można śmiało powiedzieć, że kupno zabytkowego domu wiąże się ze sporymi wydatkami i zdobywaniem mnóstwa wszelkiego rodzaju pozwoleń. Ale, jak zawsze, nie zapominajmy o drugiej stronie medalu. W przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków istnieje możliwość uzyskania dotacji na odbudowę. Otrzymać ją można z Ministerstwa Kultury, kasy samorządu terytorialnego albo właśnie od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wszystko zależy od znaczenia historycznego lub artystycznego obiektu. Jeśli miejsce to wiąże się ze znaną postacią historyczną, jest dziełem artysty bądź jest związane z mniej lub bardziej istotnym wydarzeniem historycznym może uzyskać dotację nawet ze wszystkich wyżej wymienionych źródeł. Co więcej, jeśli nieruchomość ma duże znaczenie dla społeczności lokalnej może uzyskać dofinansowanie nawet od prywatnych sponsorów.

Krótko mówiąc, nie warto już na wstępie się zniechęcać i rezygnować z takiej nieruchomości. Czasem wystarczy zgłębić temat, a potem cieszyć się spełnieniem marzeń.