Mierz wysoko – czyli kilka słów o mieszkaniu w wieżowcu

Drapacze chmur to symbol nowoczesności. Najczęściej budynki takie usytuowane są w bardzo dogodnych lokalizacjach. W pobliżu zwykle znajdują się szkoły, przychodnie, place zabaw, apteki i sklepy, słowem – wszystko. To takie miasto w mieście.

Wydaje się, że plusów mieszkanie w wysokim wieżowcu jest dużo. Ale jak w każdym przypadku i tu nie wolno zapominać o drugiej stronie medalu. Dlatego dziś przyjrzymy się wadom i zaletom mieszkania w wieżowcu.

Należy zacząć od tego, na którym piętrze znajduje się mieszkanie. W Polsce największą popularnością cieszą się lokale na wysokości od pierwszego do czwartego piętra. Wynika z to z dwóch rzeczy. Po pierwsze, takich niskich, czteropiętrowych bloków, wybudowanych jeszcze w latach  70-tych, jest wciąż mnóstwo. Po drugie – mieszkania na tych wysokościach są przystępne cenowo. Eleganckie, wysokie wieżowce różnią się standardem i ceną od klasycznych mieszkań z wielkiej płyty.

Jeśli decydujemy się na mieszkanie w wieżowcu, czyli w domyśle – na wyższym piętrze musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jeśli mówimy o zaletach, to jedną z nich jest niewątpliwie widok z okna. Im wyższe piętro tym lepsza perspektywa, a wyglądając przez okno widzimy niemal pół miasta. Inną zaletą jest cisza. Możemy być spokojni, gdyż dobiegający z ulicy hałas jest niemal niesłyszalny na wyższych piętrach. W przypadku bardziej luksusowych wieżowców, górne piętra posiadają większe balkony, nieraz nawet tarasy, na których można urządzić wspaniałe miejsce do relaksu. Bardzo często też, takie mieszkanie są jaśniejsze, niż te na niższych piętrach. Nie mówiąc już o parterze.

Niestety mieszkanie na wyższych piętrach wieżowca ma też minusy. Jednym z nich jest właśnie sama wysokość, czy też konieczność pokonywanie wielu pięter. W przypadku awarii windy, droga na najwyższe piętro może być prawdziwą drogą przez mękę, trzeba bowiem pokonać kilkaset schodów, co dla osoby starszej lub dziecka jest bardzo problematyczne. Kolejnym kłopotliwym elementem jest różnica temperatur. Mieszkania zlokalizowane w środku mają dość stabilną sytuację, jeśli chodzi o temperaturę. Jednak te krańcowe – szczególnie na wysokości mogą „podbijać” temperaturę z zewnątrz. Oznacza to, że latem będzie w nich bardziej gorąco, a zimą – zimniej.