Wynajmujesz komuś mieszkanie? Poznaj swoje prawa i obowiązki!

Wynajem mieszkania to poważna sprawa. Wiąże się bowiem nie tylko z przyjemnym dopływem gotówki co miesiąc, ale też z konsekwencjami. Zanim wynajmiemy mieszkanie warto zrobić solidne rozeznanie w prawach i obowiązkach wynajmującego. Dziś podpowiadamy, na co się przygotować, by uniknąć zaskoczeń i nieprzyjemnych rozczarowań.

Zacznijmy od obowiązków. Przede wszystkim, osoba wynajmująca mieszkanie musi wydać je najemcy w stanie przydatnym do użytku. Chodzi o to, by lokal, który przekazujemy najemcy był wydany w takim stanie, jaki ustaliliśmy z najemcą wcześniej. Powinien zatem spełniać wszystkie  pierwotnie umówione wymogi, takie jak konkretne wyposażenie, czy drobny remont lub odświeżenie wnętrza.

Innym, ważnym elementem jest interwencja w przypadku konieczności napraw, czyli w kwestii awarii, które obciążają Wynajmującego. Trzeba wiedzieć, że Wszelkie naprawy, o większym zakresie, nie wynikające z niewłaściwego użytkowania lokalu przez Najemcę, obciążają Wynajmującego, natomiast naprawy bieżące oraz wynikające ze złego użytkowania lokalu, obciążają Najemcę. W przypadku napraw głównych osoba wynajmująca mieszkanie powinna możliwie jak najszybciej starać się usunąć ewentualne usterki lub – w miarę możliwości – zwrócić koszty naprawy najemcy. Właściciel powinien wiedzieć, że on odpowiada za jakość instalacji wewnętrznych w mieszkaniu, takich jak ogrzewanie czy kanalizacja.

Przejdźmy teraz do praw wynajmującego. Po pierwsze, właściciel lokalu ma prawo do finansowego zabezpieczenia miejsca, które wynajmuje, a zatem – do kaucji. Opłata ta może być różniej wysokości. Nie może jednak przekraczać sumy 12 czynszów. Wynajmujący mieszkanie może także podnieść opłatę za czynsz. Jest to jednak możliwie tylko wówczas, gdy w sporządzona umowa najmu daje taką możliwość.

Jeśli mamy do czynienia z najemcą, który sprawia kłopoty np. nie wywiązując się z warunków umowy (nie płaci za mieszkanie, dewastuje wnętrze bądź sprawia inne kłopoty) wynajmujący ma prawo wypowiedzieć takiej osobie umowę w trybie natychmiastowym.

W tym poście opisaliśmy tylko te najważniejsze elementy, ale warto wiedzieć, że zarówno praw jak i obowiązków najemcy jest sporo. Pamiętajmy, że wynajem mieszkania to rzecz trudna i łatwo pogubić się w zawiłościach z nią związanych. Dlatego też, by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek i nerwów, dobrze jest zwrócić się z prośbą o pomoc do zaufanego agenta nieruchomości.

Najemców przestrzegamy zwłaszcza przed jednym bardzo niebezpiecznym, a niewinnie wyglądającym zapisem w Umowie Najmu. Właściciele z Krakowa namiętnie wpisują go do swoich Umów Najmu. Zwykle zapis brzmi tak: „Najemca zwalniając lokal zobowiązuje się pozostawić go, w stanie niepogorszonym.”

Prawidłowo zapis powinien brzmieć w zgodzie z Kodeksem Cywilnym: „Najemca zwalniając lokal zobowiązuje się pozostawić go, w stanie niepogorszonym ponad normalne zużycie”.

Niewinnie wyglądający zapis skutkuje tym, że jak właściciel, gdy się zaprze, to może żądać po każdej skończonej umowie Najmu remontu lokalu na koszt Najemcy, często nawet generalnego.