Nieruchomości

Działka w zgodzie z naturą

Działka budowlana to inwestycja w przyszłość. W końcu teren, na którym zamierzamy postawić dom ma być fundamentem naszego życia przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Idealna działka to taka, która zachęca nie tylko ceną, ale i lokalizacją. Dlatego przed jej zakupem warto zrobić dobre rozeznanie i przemyśleć, jaki teren nas interesuje. Koniecznie należy również dowiedzieć się, z jakim rodzajem tejże mamy do czynienia, gdy już znajdziemy interesującą nas lokalizację.

Wybierając działkę musimy zwrócić uwagę na warunki geologiczne, między innymi na to, czy teren jest równy, czy nie jest podmokły lub osuwiskowy. To bardzo istotne z punktu widzenia naszej przyszłości. Nie liczy się tylko to, czy miejsce, które wybraliśmy jest położone w malowniczym miejscu. To na nic się zda, jeśli okaże się, że to teren, który ma tendencję do podtopień. Warto pomyśleć perspektywicznie i na chłodno. Dlatego też sprawdźmy również, jak wygląda sytuacja z drogą dojazdową do działki. Niedopatrzenie tej, wydawać by się mogło, drobnej sprawy może w przyszłości spowodować wiele kłopotów. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla przyszłej budowy.

Nie bez znaczenia są też kierunki świata. Jaka jest idealna działka? Przede wszystkim płaska lub lekko pochylona w kierunku południowym. Jeśli chcemy dom blisko lasu to pamiętajmy, że najlepiej, by od południa i zachodu była wolna przestrzeń. Podstawową cechą idealnej działki jest bowiem otwarcie na słońce. Najlepiej postawić dom tak, by ogród mógł znajdować się od południa i zachodu, zaś wjazd na działkę – od północy.

Co ważne, w dzisiejszych czasach wszyscy pragną domu blisko natury i szukają dziewiczych miejsc, gdzie postawią swój dom. Jednak budowa na takim terenie niesie za sobą sporo trudności, po drugie sprawia, że teren ten przestaje być już dziewiczy. Dlatego zanim wybierzemy działkę pośrodku niczego, zastanówmy się. Może lepiej skorzystać z miejsc, które są piękne, ale częściowo zurbanizowane. W ten sposób unikniemy wielu kłopotów. Będziemy mieć wymarzony dom, a i natura na tym nie ucierpi.