Ostatnia prosta, MdM a nieruchomości w Krakowie

mdm_sadurscy

Program mieszkanie dla młodych działa w Polsce od 2014 roku i stanowi kontynuację programu Rodzina na swoim. Dofinansowanie z MdM powoli przestaje być jednak tak szeroko dostępne jak jeszcze przed kilkoma i kilkunastoma miesiącami. Ogromna popularność rządowego programu sprawiła, że pule pieniężne przewidziane na kolejne lata, wyczerpywały się w tempie o wiele szybszym niż oczekiwano. Co powinni wiedzieć starający się wciąż o dopłatę?

 

Nowy dom wciąż w zasięgu ręki

1 stycznia 2017 otworzył przed młodymi dostępność drugiej części puli z rządowego programu MdM, przewidzianej na dofinansowania w tym roku. Według najnowszych informacji, pochodzących bezpośrednio z aktualizowanej codziennie strony internetowej mieszkaniedlamlodych.com, połowa stycznia przyniosła dane o wykorzystaniu już 2,6 miliona złotych. Bieżący rok przewiduje wciąż 16,8 miliona. Pamiętajmy jednak, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy można będzie jeszcze zarezerwować 50 procent ze środków przewidzianych na rok 2018, czyli ostatni już etap obowiązywania programu.

 

Środki na nowe nieruchomości dla młodych jeszcze się nie skończyły, jednak najbliższe miesiące to już ostatni dzwonek, by móc starać się o sporą przecież pomoc w zakupie własnego M, gdyż program MdM zbliża się ku końcowi. Grunt, to pospieszyć się ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, a potem czekać na pozytywną decyzję i w razie powodzenia – cieszyć się z zakupu i urządzania w najbliższej przyszłości wymarzonego lokum. Nowy dom to czy mieszkanie to dość spory wydatek, dlatego jest o co “powalczyc”.

 

Najbezpieczniej od dewelopera

Mimo, iż pewna część dofinansowania dla młodych jest nadal w zasięgu ręki, niestety nie każdą nieruchomość da się nabyć w ramach programu. Dlaczego? Wrzesień w 2015 roku wniósł w MdM znaczące zmiany, o wiele bardziej korzystne dla potencjalnych beneficjentów. Od tamtej pory mogli oni uzyskać fundusze nie tylko na nieruchomości z rynku pierwotnego, ale również na domy i mieszkania z drugiej ręki. Oprócz tego Mieszkanie dla młodych zaczęło obejmować nie tylko młode małżeństwa, ale i tzw. singli chcących się usamodzielnić i kupić swoje pierwsze lokum. W tej chwili mimo zwiększonych szans zakupowych, rynek wtórny przestaje być już tak dostępny. Przyczyna jest bardzo prosta.

 

Właściciele nieruchomości uważają za sporą przeszkodę kwestię wypłat z MdM, które przecież przewidziane są teraz dopiero na 2018 rok. Nie wszyscy chcą oczekiwać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy na przewidziane w transakcji pieniądze. Stąd najlepszą decyzją, jaką mogą podjąć jeszcze teraz młodzi, również ci poszukujący nieruchomości w Krakowie, jest postawienie na nowy dom lub mieszkanie prosto od dewelopera, któremu nie sprawi już takiego kłopotu oczekiwanie na wypłatę, co więcej – deweloperzy udostępniają nadal w swoich aktualnych ofertach wzmianki o możliwości zakupu w MdM.

 

Program MdM u mety, co po nim?

Pewnym jest już, że dofinansowania z programu Mieszkanie dla młodych, zakończą się ostatecznie już w przyszłym – 2018 roku. Jak na tą chwilę wiadomo, że po nim rząd chciał postawić na Mieszkanie plus, a w nim m.in. Narodowy Program Budowy Mieszkań, czyli tanie, nowe mieszkania dostępne na wynajem w sporo niższych cenach. W teorii zatem, z początkiem 2019 roku każdy będzie miał możliwość wynająć tanio nieruchomość, a z czasem wykupić ją nawet na własność.
Co planują w nowych warunkach deweloperzy? Według większości z nich, rynek pierwotny – tak jak przed wejściem w życie programu MdM, będzie funkcjonował bez zarzutów, a mniejszy popyt na nowe mieszkania i domy, nie jest tu wcale oczywistością. Na ostateczny efekt tak dużych zmian w polityce mieszkaniowej, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.