Dom z własnym prądem?

five bulb lightsPhoto by Rodolfo Clix on Pexels.com

Coraz więcej mówi się w Polsce o fotowoltaice, jako ekologicznej formie pozyskiwania energii dostępnej dla gospodarstw domowych. Bez wątpienia temat ten cieszy się zainteresowaniem między innymi ze względu na programy rządowe dotujące fotowoltaikę. Obecnie są trzy sposoby na zmniejszenie wydatku, jakim jest zamontowanie mikro instalacji fotowoltaicznej: ulga termomodernizacyjna, oraz programy: “Mój prąd” oraz “Czyste powietrze. 

Na czym polega ulga termomodernizacyjna?

W 2018 roku weszła w życie ustawa, na podstawie której, koszty poniesione w związku z termomodernizacją domu np. instalację mikroinstalacji fotowoltaicznej mogą zostać odliczone od podatku. Kwota, którą można odliczyć, nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Plusem jest też to, że ulga odnosi się do wszystkich przedsięwzięć na wszystkich nieruchomościach, które posiada dany właściciel lub współwłaściciel jednak ulga dotyczy jedynie budynków już wybudowanych. Prace muszą zostać ukończone w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podjęto pierwsze prace, np. jeśli rozpoczęliśmy prace we wrześniu 2020 roku, to musimy je ukończyć do końca 2023 roku.

Kto i jak może skorzystać z ulgi?

Ulga ta dotyczy właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy opodatkowują swoje dochody według stawki podatkowej 17% i 32% lub jednolitej stawki 19%, albo płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wysokość wydatków zostaje obliczona na podstawie faktur za towary i usługi, a odliczenia dokonuje się w rocznym rozliczeniu PIT.

Z ulgi można skorzystać również w sytuacji wzięcia, a następnie spłaty w całości, pożyczki na cele termomodernizacyjne np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sytuacji, gdyby pożyczka została częściowo umorzona, odliczeniu ulega jedynie kwota nieumorzona. 

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/zasady-stosowania-ulgi-w-pit-na-wsparcie-termomodernizacji-budynkow-jednorodzinnych

Program rządowy pod nazwą “Mój prąd”, tak jak w poprzedniej edycji, tak i w tym roku cieszy się zainteresowaniem. Ma on za zadanie wsparcie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych  i jest to jedna z dróg, którą obrał rząd, by spełnić międzynarodowe zobowiązania Polski w kwestii rozwoju energii odnawialnej. 

Co oferuje program “Mój prąd”?

Program oferuje dotację do wysokości 50% kosztów poniesionych na kwalifikowaną mikroinstalację. Kwota ta, nie może może być jednak wyższa, niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Na szczęście właściciele więcej niż jednego domu mogą starać się o więcej dotacji – po jednej na każdą nieruchomość. Bez wątpienia kolejną korzyścią jest fakt, że dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego, dlatego nie trzeba jej rozliczać w rocznym rozliczeniu PIT. 

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać beneficjentem?

Po pierwsze, trzeba zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co prawda podczas rozpatrywania wniosku zgodność instalacji nie jest weryfikowana, ale trzeba pamiętać o wymogach Prawa Budowlanego związanych z montażem urządzeń fotowoltaicznych. Należy pamiętać, że instalacja musi być użytkowana przez co najmniej 3 lata od daty otrzymania dofinansowania, we wskazanym miejscu. Instalację można rozbudowywać dalej na własny koszt, lecz rozbudowa nie może wiązać się z demontażem jakichkolwiek elementów podlegających dotacji. 

Po drugie: można starać się o dotację tylko wówcza, gdy nie skorzystaliśmy z innej pomocy publicznej na ten cel np. nie korzystaliśmy wcześniej  z programu “Czyste powietrze”. Dlatego, jeśli planujemy takie przedsięwzięcie warto podjąć decyzję, z jakich programów chcemy skorzystać i pamiętać, że możemy skorzystać nie tylko z dotacji, lecz również z ulgi podatkowej na termomodernizację, by odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę, której dofinansowanie nie objęło.

Po trzecie: trzeba złożyć wniosek.

Jak wygląda kwestia formalności?

Ze względu na epidemię w Polsce, od 31 marca 2020 roku wnioski przyjmowane są tylko w formie elektronicznej. Wnioski papierowe są automatycznie odrzucane.

Do złożenia wniosku elektronicznego potrzebny jest profil zaufany zaufany lub e-dowód oraz komplet dokumentów obejmujący:

  • kopię faktury za montaż i dostawę mikroinstalacji, 
  • potwierdzenie zapłaty,
  • pełnomocnictwo – jeśli o dotację stara się pełnomocnik w imieniu osoby fizycznej,
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej na którym znajduje się potwierdzenie montażu licznika oraz numer Punktu Poboru Mocy, na którym licznik został zainstalowany, 
  • oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji zakładając, że osoba montująca posiada kwalifikacje.

Po skompletowaniu dokumentów wystarczy zalogować się na stronie https://mojprad.gov.pl/ , uzupełnić wniosek, dodać załączniki, a następnie podpisać wniosek podpisem elektronicznym i wysłać. Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie na podany adres e-mailowy i na skrzynkę odbiorczą ePUAP.

Do kiedy należy składać wnioski?

Termin składania wniosków upływa 18 grudnia 2020 roku lub z chwilą wyczerpania środków przewidzianych na dotacje. 

Czy można sprzedać nieruchomość z mikroinstalacją na którą wzięto dotację?

Mamy dobrą wiadomość: tak. Można taką nieruchomość darować czy sprzedać. Trzeba pamiętać, by przenieść okres trwałości instalacji na nowego właściciela, a o tym fakcie pisemnie powiadomić NFOŚiGW.

Innym programem z którego można skorzystać dofinansowując instalację fotowoltaiczną jest program “Czyste powietrze”. Więcej o programie: http://www.czystepowietrze.gov.pl 

Ulga podatkowa — czyli termomodernizacyjna może łączyć się z dotacją z Programu Czyste Powietrze. Program Czyste Powietrze można integrować z ulgą Mój Prąd, ale szczegóły trzeba sprawdzić na stronach rządowych.