Czy lato to dobry czas na remont? Plusy i minusy tego rozwiązania.

Powszechnie przyjęło się, że najlepszym momentem na wykonanie remontu jest sezon wiosenno-letni. Jednak wszyscy, którzy chcieliby zmienić coś w swojej nieruchomości jeszcze w tym roku, nie powinni martwić się naglącymi terminami. Chociaż remont w lecie ma wiele plusów, to łączy się też z pewnymi niedogodnościami. 

 

Długie dni to szybsza praca

Lato wygrywa w tym rankingu z innymi porami roku pod względem naturalnych predyspozycji. Wakacyjne, długie dni zapewniają stały dostęp naturalnego światła. Nie trzeba doświetlać miejsca remontu sztucznym światłem, a np. kolory malowanych ścian możemy zobaczyć w optymalnych warunkach. Długość dnia jest też sprzymierzeńcem pracowników. Przy naturalnym świetle można pracować dłużej, czyli tym samym szybciej skończyć remont. Jak wiadomo, praca przy naturalnym świetle jest też przyjemniejsza i mniej męcząca. 

Pogoda sprzyja remontom

Ciepłe, letnie dni są idealne na wykonywanie remontów ,,na mokro’’. Jeśli chcesz zrobić tynkowanie, gipsowanie, czy nawet malowanie ścian, zdecyduj się na termin letni. Możliwość stałego wietrzenia remontowanych pomieszczeń odwdzięczy się brakiem nadmiernej wilgoci. Wysoka temperatura powietrza sprawi, że tynki czy farby będą równomiernie i szybko schnąć. 

A co z minusami?

Warto jednak pamiętać, że nie ma idealnego czasu na remont. Chociaż letnie remonty mają wiele plusów, to nie można nie wspomnieć o łączących się z nimi niedogodnościach.

Urlop a remont

Wiele osób decyduje się na letni remont, łącząc go z urlopem. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Jeżeli postanawiasz wyjechać i zostawić fachowców samych z remontem, to nie możesz na bieżąco kontrolować postępów ich pracy. Dodatkowo, w lecie, czyli w wysokim sezonie, ekipa prawdopodobnie nie będzie pracować wyłącznie u ciebie, przez co może nie zdążyć z pracą do końca twojego wolnego. Dobrze liczyć się też z tym, że pracownicy budowlani też biorą urlopy w lecie. Przez to ekipy pracują w okrojonych składach, wydłużając tym samym czas remontu.

Wysoki sezon, wysoka cena

Myślisz, że lato jest najlepszym czasem na remont? Nie tylko ty. Właśnie dlatego w sezonie letnim trzeba liczyć się z długimi kolejkami do fachowców i wyższymi cenami ich usług. Jeśli mimo tego chcesz podjąć się remontu w lecie, pamiętaj o tym, żeby rezerwować ekipę remontową z dużym wyprzedzeniem – potem może już nie być terminów. 

Jak zrobić to taniej?

Jesienne czy zimowe remonty z kolei łączą się z niższymi kosztami. Nie dość, że zazwyczaj prościej jest umówić się z ekipą remontową na te pory roku, to jeszcze można negocjować ceny. Ceny materiałów budowlanych zazwyczaj są korzystniejsze poza ,,sezonem’’, więc remont zimą może okazać się dużo tańszy..

Tego nie wyremontujesz zimą

Choć remont poza sezonem może być tańszy, to jednak nie wszystkie prace da się wykonać w ujemnych temperaturach. Zimą nie powinno się przeprowadzać remontów na zewnątrz budynków, ponieważ przymrozki mogą uszkodzić trwałość materiałów budowlanych. Odradza się też wykonywanie remontów na ,,mokro’’, ze względu na trudność w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności. Nieodpowiednio osuszona farba czy tapeta będzie się zwijać i odpadać, a w ścianach rozwijać może się grzyb. 

Remonty idealne na zimę

Niektórych remontów nie powinno się wykonywać w zimie, jednak wiele innych nie potrzebuje ,,letnich’’ warunków. Chłodniejsza temperatura na zewnątrz nie jest przeciwskazaniem do wymiany podłóg czy instalacji, a także ocieplenia poddaszy czy montażu płyt kartonowo-gipsowych. 

Idealny czas na remont

Kiedy najlepiej w takim razie zdecydować się na remont? Przemyśl swoje priorytety i dostosuj jego czas do nich. Zastanów się nad tym, jakie prace powinny zostać wykonane, i czy wymagają one ciepłej temperatury i niskiej wilgotności. Pamiętaj, że mieszkanie w wyremontowanej nieruchomości podniesie nie tylko jej wartość, ale również twój komfort psychiczny. 

Jeśli jesteś zdecydowany na zmiany, to skorzystaj z nadchodzącej ciepłej jesieni i ruszaj do pracy nad remontem!