Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

crop businessman writing notes on paper

Kilka praktycznych porad, w jaki sposób zorganizować sprzedaż swojego mieszkania aby minimalny nakład pracy, dał maksymalny efekt.

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Samodzielnie czy przez agencję?
  2. Strategia współpracy z pośrednikiem
  3. Dokumenty mieszkania
  4. Opis dotychczasowego użytkowania
  5. Informacje o okolicy, komunikacji i ważnych obiektach
  6. A jeśli był remont lub samodzielna budowa?
  7. Podsumowanie

Samodzielnie czy przez agencję?

Samodzielna sprzedaż mieszkania to wymagający pracy, czasochłonny i angażujący proces. Jakkolwiek jest wiele portali, które umożliwiają wystawienie oferty za darmo lub za niewielką opłatą, umieszczenie zdjęć oraz materiałów informacyjnych w wielu przypadkach nie przynosi to oczekiwanych efektów. Sprzedając samodzielnie nie znamy rynku, jego oczekiwań, aktualnych cen ani wahań popytowo-podażowych. Podobnie, nie majac codziennego kontaktu z nabywcami tak naprawdę “gramy w ciemno”.

Tak naprawdę sprzedaż samodzielna ma sens kiedy nie śpieszy nam się z finalizacją transakcji, jesteśmy nastawieni na obserwację rynku, a wystawiona oferta służy nam jako źródło informacji, doświadczeń i porównań. Raczej należy odradzać sprzedaż samodzielną tym, którzy szukają szybkiego sposobu na pozbycie się nieruchomości. Można przy tej okazji popełnić wiele bolesnych błędów.

Strategia współpracy z pośrednikiem

Najlepszym wzorcem działania jest skontaktowanie się z kilkoma agencjami o solidnym potencjale i zaproszenie ich przedstawicieli, jednocześnie w tym samym czasie, do sprzedawanego mieszkania. Dzięki temu posunięciu zyskujemy same korzyści. Do nich możemy zaliczyć:

  1. automatycznie eliminujemy tzw. umowy na wyłączność, dające pojedynczemu agentowi “monopol” na naszą nieruchomość;
  2. zyskujemy możliwość konfrontowania wysokości prowizji, agentom trudno jest uzasadnić krańcowo różne ceny za tego samego typu usługę;
  3. nasza oferta trafia do wszystkich wybranych agencji jednocześnie, a pośrednicy mają okazję zaprezentować ją wielu potencjalnym nabywcom
  4. prezentacja oferty zawiera wtedy tą samą ceną sprzedażową, a zdjęcia i opisy są profesjonalnie przygotowane, spójne i zawierają istotne informacje;
  5. oszczędzamy nasz własny czas, jednorazowo przygotowując mieszkanie do zdjęć i poświęcając czas tylko na jedno spotkanie z agencjami – zamiast wykonywać to wielokrotnie;

Dobrze aby liczba pośredników była ograniczona, jeżeli będzie ich trzech lub czterech to wytworzy się pomiędzy nimi zdrowa konkurencja. Angażowanie zbyt wielu agencji raczej nie jest właściwym krokiem, doświadczenie pokazuje że taka oferta gorzej jest plasowana na rynku.

Dokumenty mieszkania

Pracę nad sprzedażą mieszkania i przygotowanie spotkania z agencjami należy rozpocząć od dokumentów. Ustalenie numeru księgi wieczystej, dokładnego metrażu całego mieszkania jak również poszczególnych pokoi i ciągów komunikacyjnych jest podstawą przygotowania oferty.

Przy okazji kwerendy dokumentów znajdziemy też informacje o ewentualnych częściach wspólnych w bryle budynku, warunkach prawnych wspólnoty mieszkaniowej i obowiązkach z tego wynikających. Następnym krokiem są związane z mieszkaniem rachunki dotyczące zużycia energii, ciepłej wody, funduszu remontowego, czy koszty wywozu śmieci. Wreszcie dokumenty dotyczące naszego nabycia mieszkania, czy to drogą kupna, dziedziczenia czy darowizny.

Wszystkie te dokumenty najlepiej jest skserować i umieścić w osobnej teczce, a osobno zeskanować aby móc szybko i wygodnie wysłać je do zainteresowanych osób.

Opis dotychczasowego użytkowania

Przygotowanie takiego opisu jest doskonałą okazja aby wprowadzić potencjalnego nabywcę głębiej w temat i przykuć jego uwagę do naszej oferty. Dlaczego? Szukamy ludzi, z którymi coś nas łączy. Jeżeli w mieszkaniu dotąd mieszkała czteroosobowa rodzina to umeblowanie pomieszczeń, dotychczasowe ich przeznaczenie oraz sposób jego użytkowania będą bliższe innej rodzinie.

W ten sposób wysyłamy sygnał, że znamy i rozumiemy potencjalne dylematy naszego nabywcy. Możemy mu służyć radą, zarówno w zakresie pozytywnych doświadczeń jak i błędów jakie popełniliśmy planując mieszkanie. Będziemy też postrzegani jako autorytet w temacie okolicznych sklepików, placów zabaw, parków albo ścieżek rowerowych. To wszystko są tematy, które dla naszego nabywcy mogą się okazać ważne. Nie zrobi tego za nas agent pośredniczący w sprzedaży nieruchomości.

Informacje o okolicy, komunikacji i ważnych obiektach

Każda dodatkowa informacja się liczy, zwłaszcza jeśli pochodzi od dotychczasowego właściciela mieszkania. To on wie gdzie najlepiej robić codzienne zakupy spożywcze, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść w okolicy albo wybrać się na spacer lub plac zabaw ukryty pomiędzy domami. Jak rozwiązać problemy z parkowaniem? Jak długo zajmuje dojazd do centrum, oraz którędy szybciej dostać się na przystanek autobusowy?

Nie zapomnijmy napisać też jeżeli nasze pociechy uczyły się w lokalnej szkole lub uczęszczały do przedszkola. To, że znamy pracujące tam nauczycielki lub przedszkolanki to dla nowych właścicieli może być to cenne. Posłanie dziecka do nowej placówki bez żadnej wiedzy co go tam spotka jest dla wielu stresujące, a każda pomoc może być mile widziana. To samo dotyczy bezpieczeństwa i czystości parków, wyposażenia i dostępności okolicznych ośrodków kultury, kin i teatrów.

A jeśli był remont lub samodzielna budowa?

Jeżeli przeprowadziliśmy remont naszego domu lub mieszkania to należy zachować zdjęcia z prac, pokazujące co było robione, kiedy wykonano prace i w jakiej technologii. Mieć skatalogowane faktury zakupionych materiałów i wykonanych robót, a jeśli ich nie ma choćby zdjęcia rozliczeń z budowlańcami. Buduje to obraz uczciwego sprzedawcy, a u nabywcy wyrabia poczucie znajomości nieruchomości i jego historii.

Inną wartość ma dom, który np. ojciec wybudował synowi czy córce, a inną jeśli wybudowano go na sprzedaż. Inaczej też postrzegamy starsze mieszkanie, w którym ktoś samodzielnie wykonał remont generalny dla siebie, w odróżnieniu od takiego samego mieszkania, które ma zaledwie odświeżone ściany. Są to drobne elementy, które składając się na cały obraz potrafią zaważyć na decyzji o kupnie.

Podsumowanie

Statystycznie kupujemy mieszkanie lub dom najczęściej dwa razy w życiu. Zazwyczaj decyzja o kupnie łączy w sobie elementy chłodnego rozumowania i emocjonalnych potrzeb. Nie jest powiedziane, która przestrzeń jest decydująca, ponieważ zależy do od bardzo wielu czynników. Patrząc od strony sprzedaży, należy przygotować sobie argumenty w obydwu tych przestrzeniach, pozwalając aby przyszły nabywca mógł połączyć obydwa te aspekty w jedną, wiążącą decyzję.