Mieszkanie w stanie deweloperskim, wykończone pod klucz czy umeblowane? Co wybrać?

Mieszkanie

Poszukiwania wymarzonego mieszkania łączą się z wyborem nie tylko metrażu i lokalizacji, ale także z decyzją o standardzie wykończenia lokalu. Na rynku nieruchomości znaleźć można mieszkania w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz. Coraz częściej pojawia się też opcja zakupu w pełni wyposażonej nieruchomości. Czym różnią się te standardy i na który warto się zdecydować?

Mieszkanie w stanie deweloperskim

  • Remont jest wyzwaniem

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, od razu stajesz się jego właścicielem. Nie znaczy to jednak wcale, że natychmiast możesz się do niego wprowadzić. Ten standard wykończenia w cenie zawiera tylko minimum prac remontowych. Oznacza to, że kupujący musi na własną rękę wykończyć i umeblować nieruchomość.

Koszt mieszkania w stanie deweloperskim jest oczywiście niższy niż cena w pełni wykończonego mieszkania. Może okazać się jednak, że własnoręczne wykańczanie wcale nie okaże się atrakcyjniejsze cenowo. Przed kupnem mieszkania w stanie deweloperskim dokonaj precyzyjnej wyceny kosztów remontu i sprawdź, czy inwestycja jest opłacalna.

Status mieszkania w stanie deweloperskim nie jest uregulowany prawnie. Nie ma więc odgórnej definicji dotyczącej tego, co musi się w nim znaleźć. Z tego powodu przed zakupem mieszkania należy dokładnie przeanalizować umowę, a w razie potrzeby dopytać dewelopera o szczegóły oferowanego  standardu wykończenia.

Zwyczajowo w mieszkaniu w stanie deweloperskim znajdziemy grzejniki, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalację elektryczną, zawierające zarówno gniazda, jak i włączniki. W cenę mieszkania powinny być  wliczone okna i drzwi wejściowe, a także wylewka podłogowa i tynk na ścianach. Szczegóły dotyczące poziomu prac zależą jednak od dewelopera.

  • Sam decydujesz o wyglądzie

Niewątpliwym atutem mieszkań w stanie deweloperskim jest możliwość ich dowolnego zaaranżowania. Docenią to osoby, które mają konkretny projekt i wizję wymarzonej nieruchomości. Ponieważ mieszkanie w stanie deweloperskim odbiera się z gołymi ścianami, bez podłóg czy drzwi w pokojach, finalny efekt zależy w całości od kreatywności właściciela.

  • Kupiłeś? Jeszcze długa droga przed tobą

Mieszkanie w stanie deweloperskim nie jest jednak dla wszystkich. Jeśli zależy ci na czasie i chcesz wprowadzić się do mieszkania od zaraz, nie decyduj się na lokal w stanie deweloperskim. Warto pamiętać, że długość wykończenia zależy nie tylko od naszych chęci, ale też dostępności ekipy remontowej, czy dostaw zamówionych przez nas materiałów budowlanych. Remont może się więc znacznie wydłużyć.

Wykończenie pod klucz

  • Wystarczy wstawić meble i dodatki

Kupno w pełni wykończonego mieszkania jest bardzo wygodną opcją. W nieruchomości można zamieszkać praktycznie od zaraz, wystarczy jedynie rozstawić własne meble.

Czego możemy oczekiwać od mieszkania wykończonego pod klucz? Deweloper powinien położyć w całym mieszkaniu podłogi, a także wstawić wszystkie drzwi. Ściany mają być pomalowane lub gotowe do malowania. Mieszkanie w standardzie pod klucz ma zamontowane urządzenia sanitarne w łazience, nie trzeba martwić się więc dobieraniem wanny, umywalki czy sedesu. Często w wykończonych mieszkaniach możemy spotkać też fragmenty kuchni, takie jak zlew czy bateria.

W wielu inwestycjach deweloper przedstawia klientom kilka wersji wykończenia mieszkania. Nie jest więc tak, że nie mamy żadnego wpływu na to, jak mieszkanie będzie wyglądało. Nasze wybory będą jednak znacznie ograniczone pulą propozycji dewelopera.

  • Ktoś decyduje za ciebie

Mieszkanie w standardzie pod klucz nie jest dobrym wyborem dla indywidualistów. Wybierając rodzaj wykończenia z opcji dostępnych u dewelopera, trzeba ograniczyć się niestety do pewnego szablonu, który nie wszystkim może odpowiadać. Jeśli zależy ci na niepowtarzalnym lokum, zdecyduj się na standard deweloperski i wykończ wymarzone mieszkanie według własnych wytycznych.

  • Tylko rynek pierwotny?

Czy wykończone mieszkanie musi być nowe? Niekoniecznie. Na rynku wtórnym roi się od mieszkań w bardzo dobrym stanie, do których można wprowadzić się bez wykonywania dodatkowego remontu. Wiele z nich jest położonych w nowym budownictwie. Poprzedni właściciele tych mieszkań w większości przypadków spędzili w nich tylko kilka sezonów. Ceny takich nieruchomości mogą być znacznie niższe niż podobnych z rynku pierwotnego, a standard mieszkania nie będzie praktycznie wcale odbiegał od nowych lokali.

Mieszkanie umeblowane

  • Płacisz i mieszkasz

Od niedawna na rynku pierwotnym można spotkać też w pełni umeblowane mieszkania. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz wprowadzić się w dniu zakupu, ponieważ wszystkie meble i dodatki masz już na miejscu. Może się to okazać nieco problematyczne dla osób, które zebrały już jakiś dobytek i chciałyby przenieść go do nowego mieszkania.

  • Czy wyposażenie jest dobrej jakości?

Myśląc o w pełni wyposażonym mieszkaniu, można mieć wiele wątpliwości. Czy sprzedawca nie wykonał remontu po taniości, żeby zyskać jak najwięcej na sprzedaży? Jakiej jakości są użyte materiały budowlane, i co nawet ważniejsze, meble? Sprzedający takie nieruchomości zapewniają jednak, że ich standard jest wysoki. W pełni wyposażone mieszkanie jest wręcz towarem luksusowym, odpowiedniej jakości muszą być więc także dodatki i meble.

  • Ceny przyprawiają o zawrót głowy!

W pełni urządzone mieszkania utrzymują ogromne ceny. Ten rodzaj wykończenia jest towarem z górnej półki. Decydując się na wyposażone mieszkanie, płacimy nie tylko za dokładny remont, ale też projekt mieszkania i designerskie dodatki.

Co wybrać?

Choć opcji jest kilka, to wybór nie wydaje się być trudny. Decyzję warto podjąć w oparciu o czas, w którym chcielibyśmy się wprowadzić, oraz o chęć samodzielnego wyboru wszystkich elementów mieszkania. Jeśli bardzo zależy ci na czasie, wybierz mieszkanie wykończone pod klucz, lub wyposażone. Twoim priorytetem jest samodzielne zaprojektowanie i wyremontowanie mieszkania? Zdecyduj się na lokal w stanie deweloperskim.