Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? Poradnik w 10 prostych punktach

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Myślisz nad sprzedażą mieszkania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nie martw się. Przedstawiamy zebrany w 10 punktach poradnik, który bezkolizyjnie przeprowadzi Cię przez przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

1. Niech zapanuje porządek

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż dokładnie je posprzątaj. Brzmi banalnie? Uwierz jednak, że to podstawa korzystnej sprzedaży. Zadbaj o błysk na frontach mebli i przywróć płytkom dawny blask. Nie zapominaj o oknach – one także powinny lśnić. To ważne, by odwiedzający mieszkanie czuli w nim powiew nowości. W tym podpunkcie warto wspomnieć też o pozornie nieistotnym czynniku, który może jednak zaważyć na szybkości sprzedaży. Chodzi o… zapach. Do nieruchomości na sprzedaż wybierz lekką i delikatną woń, która nie przytłoczy potencjalnych kupujących, lecz pozwoli im zapamiętać świeżość i czystość mieszkania.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

2. Zrób drobne naprawy

Czy inwestowanie w remont mieszkania przed jego sprzedażą ma sens? Nie zawsze. Czasami poniesione przy remoncie koszty nie podnoszą znacząco wartości mieszkania. Zamiast tracić pieniądze, dokonaj drobnych napraw, które korzystnie wpłyną na wygląd i funkcjonalność nieruchomości. Przykładowo, nie musisz odmalowywać wszystkich pomieszczeń. Popraw jednak farbę w miejscach, gdzie ściany łatwo się zabrudzają, czyli przy wejściu do domu i w kuchni. Zwróć też uwagę na elementy takie, jak uszkodzone panele i płytki, czy rozbite lustra. Często koszt ich wymiany jest niewielki, a efekt końcowy naprawdę satysfakcjonujący.

3. Znajdź agenta nieruchomości

Sprzedajesz mieszkanie na własną rękę? To niełatwe zadanie, które może przysporzyć Ci wiele stresu i nieprzespanych nocy. Przemyśl skorzystanie z pomocy agenta nieruchomości. Współpraca z doświadczonym ekspertem może przynieść większe efekty niż przypuszczasz. Agent zna rynek nieruchomości od podszewki, a dzięki doświadczeniu i kontaktom jest w stanie sprzedać Twoje mieszkanie szybko i korzystnie. Pośrednik nieruchomości załatwi za Ciebie także wszystkie formalności, dzięki czemu nie tylko oszczędzisz czas, ale też przeprowadzisz całą transakcję bezpiecznie.

mieszkanie Kraków

4. Pozbądź się zbędnych rzeczy

Zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż, postaraj się znacznie ograniczyć ilość znajdujących się w nim rzeczy. Zagracona nieruchomość nie będzie prezentować się dobrze na zdjęciach i prezentacjach. Pozbądź się mebli widocznie starych, poplamionych lub uszkodzonych, a we wnętrzach pozostaw proste i klasyczne sprzęty. Nie przesadź jednak – warto, by w nieruchomości zostało jakieś wyposażenie. Dzięki niemu oglądający zyskują wyobrażenie o ustawności pomieszczeń.

5. Zadbaj o wygląd mieszkania

Samo zadbanie o porządek i pozbycie się z wnętrz zbędnych sprzętów nie wystarczy, by przyciągnąć uwagę potencjalnych kupujących. Musisz wyróżnić swoją nieruchomość i zadbać o to, żeby łatwo zapadała w pamięć. Możesz to zrobić korzystając z usług home stagera. To osoba, która zawodowo zajmuje się upiększaniem mieszkań przed sprzedażą i wynajmem. Profesjonalny home stager pomoże Ci dobrać dodatki i korzystne dla wnętrza ustawienie mebli, a także zaaranżuje nowy wygląd nieruchomości. Dzięki zabiegowi home stagingu nieruchomość zyskuje nowe oblicze i bardziej odpowiada gustom kupujących. To udowodnione, że mieszkania poddane home stagingowi sprzedają się szybciej. Jeśli korzystasz z pomocy agenta nieruchomości, nie musisz martwić się o zatrudnianie specjalisty home stagingu. Profesjonalna agencja nieruchomości zrobi to za Ciebie.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

6. Przygotuj profesjonalną sesję zdjęciową i opis

Pora na przygotowanie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania. Pamiętaj, że dziś jego najistotniejszym elementem są zdjęcia. Jasne, wyraźne i wykonane pod dobrym kątem fotografie decydują o tym, czy mieszkanie jest chętniej oglądane, a w efekcie też jak szybko się sprzedaje. Najlepiej zrobisz, zatrudniając do wykonania sesji nieruchomości fotografa wnętrz. Dzięki jego nowoczesnemu sprzętowi i fachowym trickom Twoja nieruchomość zaprezentuje się na zdjęciach nienagannie i przyciągnie wiele spojrzeń.

Przemyśl też opis swojego lokum. Najgorsze, co można spotkać na stronach z ogłoszeniami, to lakoniczne i nieinteresujące informacje o nieruchomościach. Nie twórz jednak opowiadania – zainteresuj potencjalnych kupujących ciekawymi wiadomościami o mieszkaniu. W ogłoszeniu wspomnij o widoku z okna czy odległości do punktów usługowych i komunikacji miejskiej. Nie bój się pisać nawet o najbardziej nieoczywistych atutach mieszkania. Właśnie dzięki nim Twoja nieruchomość będzie wyróżniała się na tle innych.

sprzedaż mieszkania

7. Sprawdź inne oferty sprzedaży

Zanim zamieścisz ogłoszenie o sprzedaży mieszkania na portalach internetowych, sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości. Poświęć kilka wieczorów na analizowanie konkurencyjnych ofert i ogłoszeń. Zwróć uwagę nie tylko na to, w jakich cenach wystawione są inne mieszkania. Patrz także na ilość wyświetleń danej oferty i liczbę tygodni,  od których ogłoszenie wisi na stronach. Takie informacje dadzą Ci cenne wskazówki na temat tego, jak warto konstruować własne ogłoszenie i pokażą Ci, czego możesz się spodziewać. Uwaga – jeśli współpracujesz z doświadczonym agentem nieruchomości, możesz pominąć ten krok. Agent zna obecne trendy na rynku nieruchomości, a jego doświadczenie nie pozwoli Ci popełnić ogłoszeniowej gafy i zmniejszyć swojej szansy na sprzedaż mieszkania.

8. Wybierz cenę mieszkania

Ogłoszenie gotowe? To czas na prawdopodobnie najistotniejszą dla Ciebie decyzję. Musisz zdecydować w jakiej cenie Twoje mieszkanie będzie figurować na stronach z ogłoszeniami. Przekonasz się, że dokonanie wyceny własnej nieruchomości nie jest proste. Kierujemy się przy tym sentymentem, zazwyczaj nie mamy doświadczenia w sprzedaży mieszkań i nie znamy szybko zmieniających się na rynku trendów. Żeby nie przestrzelić w żadną ze stron i ani nie stracić na transakcji, ani nie czekać miesiącami na kupca, zapytaj o opinię pośrednika nieruchomości. Jego zdanie da Ci jasny obraz tego, ile warta jest Twoja nieruchomość.

Jeżeli jednak trafiłeś na pośrednika, któremu nie ufasz, albo chcesz dowiedzieć się, ile warte jest Twoje mieszkanie, spróbuj innej metody. Wyszukaj na kilku portalach nieruchomości oferty podobne do Twojej. Wybierz nieruchomości, które będą konkurowały z Twoją przy tej samej grupie docelowej klientów. Pamiętaj, nie możesz oprzeć się na jednej ofercie. Znajdź co najmniej 5 mieszkań, żeby wyrobić sobie zdanie.

Czy warto prosić o wycenę nieruchomości rzeczoznawcę majątkowego? Cóż, wartość nieruchomości i  jej cena rynkowa  to dwie różne kwestie.  Wycenę rzeczoznawcy trzeba skonfrontować z realnymi cenami funkcjonującymi w tej chwili na rynku. Rzeczoznawcy opierają się na danych historycznych, a  ich wyceny często nie biorą pod uwagę szeregu czynników, które wpływają na realna cenę w danym momencie. Dlatego porównanie konkurencyjnych ofert  funkcjonujących w Internecie jest najbardziej skuteczną metoda poznania tego, ile jesteśmy w stanie dostać za nasze mieszkanie.

 mieszkanie na sprzedaż

9. Umów oprowadzania po nieruchomości

Teraz możesz pokazać efekty sprzątania, drobnego remontu i rearanżacji nieruchomości. Niedługo rozdzwonią się telefony, a do Twojego mieszkania przyjdą pierwsi odwiedzający. Wielu sprzedających nie lubi tego momentu, ponieważ konsumuje on sporo czasu, wymaga cierpliwości i zaangażowania. Może zdarzyć się, że umówieni oglądający nigdy się nie pojawią, lub będą się znacznie spóźniać. Jeśli nie masz czasu na oprowadzania po mieszkaniu, lub nie czujesz się z nimi komfortowo, zrzuć ich ciężar na kogoś innego. Najlepiej w tej roli sprawdzi się agent nieruchomości. Specjalista z pewnością dobrze zaprezentuje zalety mieszkania i skutecznie zachęci do jego zakupu.

10. Sprzedaj mieszkanie

To już wszystko na naszej liście. Stosując się do powyższych punktów z pewnością szybko znajdziesz chętnego na swoją nieruchomość. Teraz pora na formalności i przekazanie kluczy w ręce nowych właścicieli. Gratulacje, w ten sposób sprzedaje się mieszkanie!