Jak samodzielnie oszacować wartość mieszkania przed zakupem?

wycena nieruchomości

Podejmując decyzję o sprzedaży nieruchomości musimy uzbroić się w cierpliwość, jeżeli chcemy uzyskać dobrą cenę, gdyż jest to często długotrwały proces, który wymaga od nas wykonania wielu czynności. Jedną z nich jest  oszacowanie wartości mieszkania. Wystawienie do sprzedaży oferty nieruchomości za zbyt wygórowaną cenę, bez wiedzy jak to umiejętnie zrobić w większości przypadkach kończy się sprzedażą jej poniżej wartości rynkowej. A przecież zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej ceny, w jak najszybszym czasie. Prawidłowe oszacowanie ceny nieruchomości to określenie wartości mieszkania przy uwzględnieniu określonych czynników. Na co zatem zwrócić uwagę samodzielnie wyceniając mieszkanie?

1.   Metraż oraz rozkład lokalu

W większości przypadkach, im większy metraż, tym większa cena. Natomiast nie zawsze jest to  wprost proporcjonalne, jest to bardziej skomplikowane i zależy od wielu czynników. Kupujący zwracają uwagę także na logiczny rozkład pomieszczeń, tak, aby każdą przestrzeń móc wykorzystać. W cenie jest także balkon oraz piwnica czy komórka lokatorska i wiele potencjalnych klientów jest w stanie więcej zapłacić za te dodatkowe metry kwadratowe.

2.    Stan prawny lokalu 

Brak niektórych dokumentów do sprzedaży może znacznie wydłużyć czas transakcji. Warto zatem wcześniej przejrzeć potrzebną dokumentację i przypomnieć sobie najważniejsze informacje odnośnie nieruchomości. Jeżeli okaże się, że lokal nie ma wyodrębnionej własności, jest udziałem w budynku, jej atrakcyjność automatycznie diametralnie spada. Tak samo inaczej będzie wyglądało oszacowanie wartości mieszkania z dużą ilością hipotek przymusowych czy z niejasnym statusem prawnym.  A jeżeli nie jesteś pewien jakich dokumentów potrzebujesz, do umowy przenoszącej własność, zajrzyj tutaj https://sadurscy.pl/blog/2023/02/dokumenty-przy-sprzedazy-domu/

szukanie nieruchomości

3.   Położenie lokalu 

Zastanów się dla jakiej grupy docelowej twoje mieszkanie będzie idealnie pasować. Masz na sprzedaż komfortową kawalerkę, w której idealnie odnajdzie się student czy może 3 pokojowe mieszkanie, w którym bez problemu pomieści się cała rodzina? Określ teraz wady i zalety swojej nieruchomości i dopasuj do potencjalnego kupującego. Weź pod uwagę otoczenie, odległość od istotnych dla tej grupy docelowej usług, bliskość do centrum, dostęp do komunikacji publicznej, bliskość instytucji publicznych czy plan zagospodarowania pobliskiego terenu. Z planu dowiemy się jakie są plany miasta na naszą najbliższą okolicę czy przypadkiem za oknem nie jest planowana nowa inwestycja, która zasłoni  widok.

4.   Stan techniczny lokalu

Jeszcze kilkanaście lat temu ceny nieruchomości do remontu i gotowych do wejścia nie odbiegały za bardzo od siebie. Z biegiem czasu, gdy remont stawał się coraz droższy zaczynało to mieć coraz większe znaczenie, dlatego tak ważne jest, aby popatrzeć obiektywnie na swoje mieszkanie. Czy nadaje się do natychmiastowego wprowadzenia czy trzeba będzie włożyć trochę pieniędzy w remont? Spróbuj „wejść w buty” kupującego i odsuń na bok emocje i sentymenty. Tylko w taki sposób rzetelnie określisz standard swojego mieszkania. Dobrym patentem jest także zrobienie zdjęć nieruchomości i próba oceny „na chłodno”.

wycena nieruchomości

5.   Cena rynkowa

Kiedy już przeanalizujemy wszystkie wcześniejsze parametry, możemy przejść do sprawdzania cen rynkowych. Wybierz 2 lub 3 oferty z podobnymi cechami do swojego mieszkania np. metraż, lokalizacja, rok budowy. Sprawdź, jaka jest ich cena i ile ogłoszeń konkurencyjnych dla naszej oferty widnieje na kilku najważniejszych portalach ogłoszeniowych. Na tej podstawie ustal czy dana oferta nie jest za wysoka lub za niska. Bądź krytyczny, inaczej oszacowanie wartości będzie nic nie warte. Do ceny nieruchomości dolicz też parę tysięcy na potencjalne negocjacje. Przy tak wysokiej kwocie, jaką płaci się za nieruchomości, bardzo często kupujący chce mieć pole do negocjacji.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jeżeli samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości Cię przerosło, nic straconego. Zawsze możesz  zgłosić się do biura nieruchomości, a doświadczony agent pomoże Ci ustalić cenę Twojego „M”. Pośrednik nieruchomości zna wszelkie trendy na rynku kształtujące cenę mieszkania, a dodatkowo ma wgląd w systemy transakcyjne, księgi wieczyste i inne dokumenty pozwalające precyzyjnie oszacować wartość mieszkania.