Nieruchomości

Jak ważne jest światło w mieszkaniu?

Wszyscy lubimy jasne wnętrza. Odpowiednia ilość światła w pomieszczeniu ma ogromne znaczenia dla naszego samopoczucia, efektywności pracy i nawet zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by przy wyborze mieszkania lub planowaniu budowy domu zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Pamiętajmy, że światło jest bardzo ważne. Światłem możemy kształtować przestrzeń, zmieniać jej skalę, a nawet fakturę przedmiotów.

Wybierając oświetlenie musimy wziąć pod uwagę potrzeby domowników. Większość ludzi lubi jasne przestrzenie, ale nie wszyscy. Niektórzy preferują kameralny półmrok w pomieszczeniach i wybierają dyskretne światło lampek. Wiele zależy także od trybu życia osób zamieszkujących dane pomieszczenie. Inne światło nada się do sypialni, inne potrzebne będzie w kuchni lub w gabinecie, gdzie pracujemy.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Najważniejsze jest oświetlenie ogólne, gdyż zastępuje światło dzienne i ma za zadanie równomiernie rozświetlić pomieszczenia mieszkania. To zadanie idealnie spełniają tzw. oprawy sufitowe takie jak, lampy wiszące, lampki, reflektory, halogeny na linkach i na suficie oraz żyrandole. To oświetlenie można uzupełnić lub zastąpić rampami świetlnymi jednak należy zawsze brać pod uwagę temperaturę światła i dobierać ją w taki sposób, by lampy pasowały do siebie.

Jeśli mówimy o oświetleniu miejscowym to mamy na myśli lampy stojące, stołowe i podłogowe. Oświetlenie miejscowe ma za zadanie uzupełnić to ogólne, a więc rozjaśnić te miejsca, w których wykonywane są konkretne czynności. No i wreszcie oświetlenie dekoracyjne. Jak sama nazwa wskazuje nadaje się do dekoracji, a dokładnie do ekspozycji  detali wnętrza. Dzięki niemu nasze ulubione elementy zostaną podkreślone w naturalny sposób. Doskonale w tej roli sprawdzą się lampy na wysięgnikach z oprawami dającymi światło bezcieniowe lub reflektorki halogenowe umieszczone odpowiedniej odległości od elementu.

Pamiętajmy, że światłem możemy bardzo wiele zdziałać. Przede wszystkim stworzyć odpowiedni klimat. Wolisz bardziej energetyczny lub nastrojowy? Bardziej białe, żółte, pomarańczowe, a może niebieskie? Do wyboru, do koloru.