Ryczałt czy zasady ogólne, czyli jaki podatek wybrać?

Jeśli podejmujemy decyzję o tym, że będziemy wynajmować nasze mieszkanie, możemy spodziewać się, że ta inwestycja przyniesie nam spory zysk. Takie rozwiązanie może być świetnym sposobem na zarobienie pieniędzy bez większego wysiłku. Pamiętajmy jednak, że od dochodów należy odprowadzić podatek. Dziś podpowiemy, jak płacić podatek od wynajmu mieszkania i od czego zależy poziom wysokości wybranej formy opodatkowania.

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o procederze wynajmowania mieszkań „na czarno”. Każdy dochód musi zostać opodatkowany.  Nawet w przypadku wynajmowania małego pokoju na krótki czas, niezgłoszenie tego faktu w urzędzie skarbowym jest niezgodne z prawem i grozi poważnymi konsekwencjami. Jest bowiem wykroczeniem skarbowym i otrzymać za to karę, zależną od wartości niezapłaconego podatku. Mówimy o pojęciu małej, dużej i wielkiej wartości czynu zabronionego, którego wartość uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia minimalnego. Może to być 200-krotność, 500-krotność i 1000-krotność wynagrodzenia minimalnego.

Jeśli jesteśmy uczciwi i w taki sposób chcemy wynajmować musimy wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, właściciel nieruchomości, który zdecydował się na jej prywatne wynajęcie może wybrać jedną z dwóch form opodatkowania otrzymywanych w ten sposób pieniędzy. Są to: ryczałt od przychodów, którego stawka wynosi 8,5 procent oraz zasady ogólne, czyli tak zwana skala podatkowa (18 lub 32 procent).

Jeśli chodzi o ryczałt to można go wybrać do 20-go dnia pierwszego miesiąca po rozpoczęciu wynajmu informując o tym naczelnika urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania. W przypadku niepowiadomienia o tym odpowiednich organów w wyznaczonym czasie, urząd skarbowy wybiera formę za właściciela i zawsze będzie to skala podatkowa. Kwestia indywidualną pozostaje to, która z tych opcji jest bardziej korzystna. Najważniejszym kryterium jest ustalenie, czy właściciel ponosi jakiekolwiek koszty związane z wynajmem. Na przykład, gdy bierze na siebie obowiązek płacenia rachunków za media i opłat administracyjnych do spółdzielni korzystniejszym dla niego rozwiązaniem będzie skala podatkowa. W przypadku, gdy obowiązki te przeniesione zostały na lokatorów, lepszą opcją będzie wybór ryczałtu.