Nieruchomości

Mieszkanie dla studenta? Doskonała inwestycja!

Do rozpoczęcia roku akademickiego pozostało już niewiele czasu. Połowa sierpnia to moment, w którym studenci rozpoczynają poszukiwania mieszkania. Nikomu nie trzeba przypominać, jak liczną grupę na rynku nieruchomości stanowią właśnie żacy. Szczególnie, jeśli mówimy o takim mieście, jak Kraków, gdzie ilość uczelni jest jedną z najwyższych w Polsce.

Wielu młodych ludzi pragnie studiować w Krakowie, wielu z nich pochodzi z różnych części Polski, dlatego też decydują się oni na wynajęcie mieszkanie w dawnym mieście królów.

Z przyczyn oczywistych największym powodzeniem cieszą się mieszkania znajdujące się w bliskim sąsiedztwie uczelni oraz te, które znajdują się w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Znaczenie ma także cena. Mieszkanie w dobrej lokalizacji, przystępne cenowo jest zdobyczą na wagę złota. Jednak konkurencja na rynku mieszkań dla studentów jest duża i wszyscy właściciele muszą się sporo natrudzić, by wynająć je studentom. Prześcigają się zatem w pomysłach.

Ogłoszenia, w których znajdował się dopisek „studentom dziękuję” odchodzą już w niepamięć. Czasy się zmieniają i coraz mniej studentów prowadzi hulaszczy tryb życia, a coraz więcej z nich łączy naukę z pracą. Warto więc ich potraktować po prostu jak młodych ludzi, którzy chcą zamieszkać samodzielnie i mają na to niewielki budżet. Błędem jest zakładanie z góry, że tacy najemcy nie będą dbać o wynajęte mieszkanie. Nie bójmy się więc wynająć mieszkania studentom, ale dla bezpieczeństwa warto dowiedzieć się wcześniej, jak skutecznie i bez problemów wynająć mieszkanie studentowi.

Jedną z metod jest oczywiście stara, dobra rozmowa. Zadanie kilku pytań potencjalnemu najemcy pozwoli zorientować się, w jakiej jest kondycji finansowej i jakie ma zamiary wobec naszego mieszkania. To, przynajmniej w pewnym stopniu, powinno rozwiać nasze wątpliwości.  Nie zapominajmy też, że podstawą jest umowa. Bez niej łatwo o problemy. Pamiętajmy, że odpowiednio zaaranżowane mieszkanie w dobrej cenie to kusząca propozycja dla potencjalnego najemcy, który może zapewnić nam stabilizację finansową co najmniej na kilka miesięcy.