Biznes w mieszkaniu, czy to dobry pomysł?

Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed wieloma wyborami. Jednym z nich jest wybór lokalu na miejsce pracy. Wiąże się z tym wszystkim mnóstwo formalności i kosztów. Wszystko zależy od rodzaju biznesu i zasobów finansowych danego przedsiębiorcy. Lokal na działalność komercyjna można kupić, wynająć, użyć do tego własnego mieszkania lub wynająć mieszkanie, które przeznaczone zostanie na miejsce pracy.

Najrzadziej wybieraną opcją jest kupno lokalu. Nie wszystkich stać na taki krok, szczególnie początkujących przedsiębiorców, którzy na starcie muszę liczyć każdy grosz. W związku z tym najczęstszym wyborem jest wynajem lokalu. Wybierając miejsce, które zamierzamy przeznaczyć na miejsce prowadzenia naszego biznesu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, warunki techniczne. Mamy tu na myśli sprawne instalacje elektryczne, gazowe, grzewcze, wodociągowe, kanalizacyjne oraz wentylacja. Nie wolno zapominać o zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz odpowiedniej higieny pracy.

Jeśli jednak nasz firma to w rzeczywistości działalność jedno lub kilkuosobowa, na jej prowadzenie można wykorzystać własne mieszkanie. Trzeba jednak liczyć się z kilkoma zmianami. W wynajmowanym mieszkaniu można prowadzić działalność gospodarczą pod warunkiem, że ma się ważna umowę najmu lokalu oraz właściciel jest poinformowany o tejże działalności. Adres należy zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Właściciel mieszkania powinien w urzędzie miasta zgłosić fakt zmiany przeznaczenia mieszkania. Wiąże się to z tym, że od powierzchni mieszkaniowej przeznaczonej na działalność gospodarczą musi odprowadzać wyższy podatek (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT).

Jednak bez obaw, samo zarejestrowanie firmy w mieszkaniu nie jest powodem do płacenia wyższego podatku. Jeśli np. urządzamy w domu gabinet lekarski i przyjmujemy tam pacjentów musimy odpowiednio zaaranżować przestrzeń i to może już podlegać konieczności podwyższenia podatku. Jednak, jeśli dane pomieszczenie wykorzystujemy zarówno jako biuro (np. stawiając tam biurko, komputer etc.) jak i do normalnych celów mieszkalnych nie ma podstaw, by płacić za to pomieszczenie wyższy podatek.