CiekawostkiNieruchomości

Program Mieszkanie + a tanie nieruchomości na wynajem

SEO_ Program Mieszkanie plus a tanie nieruchomości na wynajem

O nowym programie rządowym Mieszkanie Plus mówi się już od kilku miesięcy. Ma on być następcą znanego wszystkim MdM, czyli Mieszkanie dla Młodych działającego w latach 2014 – 2018. Ostatnia już pula kończącego się po czterech latach projektu w najbliższych miesiącach trafi do beneficjentów, którzy zdążyli złożyć w odpowiednim czasie wnioski o dofinansowanie.

 

 

Dlaczego, gdzie i kiedy?

 

Zasadniczym celem programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie ilości tanich mieszkań w Polsce, z opcją dojścia do własności przez wynajmującego. Rząd zaplanował na najbliższe dziesięć lat budowę trzech milionów takich mieszkań. Miejscowości, w których można liczyć na tańsze nieruchomości, będą zlokalizowane na terenie całego kraju, zarówno w większych jak i mniejszych miasteczkach. Będą nimi m.in. Biała Podlaska, Gdynia, Wałbrzych, Pruszków i Jarocin, w którym to wiosną 2018 roku zostaną oddane do użytku pierwsze mieszkania. Lista miejscowości, gdzie powstaną lokale sięga niemal trzydziestu. Nie jest do tego powiedziane, że nie zostaną do niej dopisane jeszcze inne polskie miasta.

 

Hasło przewodnie projektu to “tani wynajem”. Twórcy Mieszkania Plus są przekonani, iż obecnie ta forma transakcji na rynku nieruchomości nie należy do najpopularniejszych, przede wszystkim ze względu na dość wysokie koszta. Ceny za metr kwadratowych mieszkań oddanych do użytku w ramach programu ma być niższy i opłacać się dużo bardziej. Wstępne kwoty z podziałem na województwa można znaleźć na oficjalnej stronie programu. Wynajmujący chcący przejąć po upływie określonego czasu mieszkanie na własność, będzie zobowiązany do dodatkowych opłat. Wszystkich beneficjentów będzie obowiązywać również tzw. opłata eksploatacyjna, obejmująca wszystkie koszta administracyjne.

 

 

Beneficjenci programu Mieszkanie Plus

 

Program Mieszkanie Plus – w przeciwieństwie do kończącego się MdM – nie ma szczególnych warunków dla potencjalnych beneficjentów chcących starać się o nieruchomość. Jedyny dotyczy zobowiązania się do terminowego regulowania wszelkich opłat za mieszkanie oraz czynsz, który zostanie ustalony w umowie najmu.

 

Projekt ma być zwrócony do osób, których według założeń ma być w Polsce aż blisko 40 procent. Mowa tu o wszystkich, których przy otrzymywanych aktualnie zarobkach nie stać na zakup własnej nieruchomości z dość wysokim już obecnie wkładem własnym. Te same osoby zarabiają z kolei zbyt dużo, aby móc starać się o lokal komunalny. Mieszkanie Plus ma rozwiązać ich sytuację, przekazując pod wynajem nowe mieszkanie w jednym z polskich miast, które podpisały list intencyjny.

 

Zdania potencjalnych beneficjentów i obserwatorów co do nowego programu są podzielone. Zanim jednak zostaną oddane do użytku pierwsze nieruchomości, ciężko stwierdzić z jakim zainteresowaniem spotkają się nowe lokale i czy liczba budowanych mieszkań będzie odpowiednia dla zapotrzebowania.

 

 

A Wy co sądzicie o programie Mieszkanie Plus? Czy idea programu sprawdzi się na polskim rynku mieszkaniowym? Czy może on spotkać się z tak ogromnym zainteresowaniem jak jego znany wszystkim poprzednik Mieszkanie dla Młodych? Dajcie znać w komentarzach!