Nieruchomości

Działka pod zabudowę – wybierz idealną dla siebie

Działka pod zabudowę - wybierz idealną dla siebie

Wybór ziemi pod zabudowę domu to chyba bardziej kompleksowe zadanie niż poszukiwanie samej tylko nieruchomości mieszkalnej. Wszak często od rodzaju i właściwości działki zależy, na jaką dokładnie budowę będzie można sobie pozwolić na zakupionej ziemi. Zobaczmy kilka przydatnych wskazówek, jak kupić najbardziej odpowiednią przestrzeń do budowy nowego domu.

# Wybierz dokładnie obszar, w którym chcesz kupić ziemię

Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy krok ze wszystkich, chyba że masz już upatrzony teren, na którym marzysz zbudować własną nieruchomość. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie chcesz go kupić, poszukaj odpowiednich ofert w lokalnych biurach nieruchomości lub online. Dzięki pomocy profesjonalistów będziesz mógł uzyskać dokładniejszy obraz dostępnych rodzajów nieruchomości i ich cen.

# Sprawdź sąsiedztwo i najbliższą okolicę

Poznaj sąsiadów i porozmawiaj z nimi na temat nieruchomości i obszaru, który Cię interesuje. W ten sposób uzyskasz bardziej obiektywny i bezinteresowny obraz ziemi, którą zamierzasz kupić. Jeśli masz możliwość, sprawdź, czy na terenach w pobliżu upatrzonej przez Ciebie działki nie planują się żadne nowe inwestycje, czy prace. Może się okazać, że kilka działek obok powstaje ogromne centrum handlowe albo po sąsiedzku buduje się nowa linia tramwajowa.

# Oszacuj dostępny budżet

Przed realizacją tak dużego wydatku jak działka budowlana, warto jest,najpierw oszacować posiadany budżet i ocenić własne możliwości. Tym bardziej że działka to dopiero pierwszy element do finalnego efektu, jakim będzie własny dom z dużym ogrodem. Jeśli Twój budżet nie może zostać przekroczony o konkretną kwotę, staraj się nie oglądać nieruchomości, na które nie możesz sobie pozwolić, chyba że udało Ci się znaleźć ofertę marzeń i nie chcesz szukać już żadnej innej. Wówczas rozwiązaniem może być oczywiście kredyt hipoteczny.

# Skontaktuj się ze sprzedawcą i przygotuj listę pytań

Wskazane byłoby na przykład, aby zapytać sprzedawcę, dlaczego sprzedaje działkę, czy jest ona wyposażona we wszystko, czego potrzebujesz do budowy domu, jak przedstawia się ukształtowanie terenu, czy istnieją jakieś ograniczenia i czy istnieją ewentualnie jakieś inne informacje, które dla ciebie jako kupca mogą być przydatne. Im więcej wiesz na temat planowanego zakupu, tym mniej niespodzianek będzie czekać Cię w przyszłości.

# Sprawdź wartość proponowanej nieruchomości

Często osobie, która nie jest specjalistą w dziedzinie nieruchomości, nie jest łatwo sprawdzić, czy proponowana cena sprzedaży jest konkurencyjna i czy być może w tej samej kwocie udałoby się znaleźć coś bardziej atrakcyjnego, a Ty nie zapłacisz więcej niż to konieczne. Pierwszym krokiem do sprawdzenia słuszności ceny za działki może być wyszukiwanie podobnych ofert sprzedaży na portalu ogłoszeniowym. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać o radę agenta do spraw nieruchomości, który rzeczowo i konkretnie wypowie się w sprawie ceny proponowanej Ci działki.

# Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, złóż ofertę sprzedawcy

Jeśli w końcu zdecydowałeś, że ziemia, której zakup rozważasz od pewnego czasu, jest idealna pod budowę nowego domu, złóż ofertę. Być może z pomocą kogoś doświadczonego uda Ci się wynegocjować nieco niższą kwotę i zacząć budowę nowego domu już niedługo!