Czy domy i duże mieszkania sprzedają się lepiej w czasie epidemii?

unrecognizable woman standing outside modern cottage in forestPhoto by Enrique Hoyos on Pexels.com

Drugi kwartał 2020 roku wprowadził na rynku nieruchomości spore zamieszanie. Jeszcze w pierwszych miesiącach, sprzedaż nieruchomości była nakręcona do niewyobrażalnego wręcz poziomu i nagle uderzyła epidemia zmieniając niemal wszystko. Epidemia i ograniczenia w przemieszczaniu się, jakich doświadczyliśmy od marca do maja, wpłynęły nie tylko na popyt na nieruchomości, ale zmieniły również trend w zakupach nieruchomości pokazując polakom, że ich mieszkania są dla nich zbyt ciasne.

Dlatego dzisiaj odpowiemy między innymi na pytania: Czy mieszkania dwupokojowe w dalszym ciągu cieszą się największą popularnością? Na jakie nieruchomości jest obecnie największy popyt? Jakie wymagania mają kupujący?

Czy mieszkania dwupokojowe w dalszym ciągu cieszą się największą popularnością?

Przez cały 2019 rok, mieszkania dwupokojowe, mieszczące się w metrażu od ok.35 do 50 m2 cieszyły się giatyczną popularnością. Były to mieszkania najbardziej dostępne cenowo dla konsumentów którymi najczęściej były osoby: single, młode małżeństwa bez dzieci, inwestorzy pod wynajem. Co zmieniła epidemia? 

Znaczna część zajęć na uczelniach wyższych przeniosła się ze stacjonarnych na zdalne, z racji czego studenci uczący się poza rodzinnym miastem, wrócili do domów nie tylko zwalniając wynajmowane mieszkania, ale sprawiając również, że rodzice, którzy byli na kupnie mieszkania dla nich, wstrzymali się z inwestycją. Z kolei osobom żyjącym w pojedynkę i utrzymującym się z jednej pensji, epidemia przyniosła utrudnienia związane z otrzymaniem kredytu oraz niepewność co do przyszłości przez co i one na razie w znacznie mniejszej ilości decydują się na zakup własnego mieszkania. U młodych małżeństw zaobserwowano chęć skorzystania z okazji, by o wiele taniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, wynająć mieszkanie i spokojnie obserwować jak rozwija się sytuacja na rynku nieruchomości. Z kolei osoby posiadające swoje oszczędności, z tych samych powodów ( z uwagi na obecną sytuację epidemiczną i trudne do oszacowania skutki gospodarcze ) inwestują w nieruchomości uważając to za najpewniejszy sposób na lokatę swoich oszczędności. Między innymi te grupy nabywców i ich decyzje sprawiły, że dwupokojowe mieszkania cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Na jakie nieruchomości jest obecnie największe zainteresowanie? Jakie wymagania mają osoby kupujące nieruchomości?

Jak wspomnieliśmy na początku tekstu, przymusowe zamknięcie w domach pokazało wielu polskim rodzinom, że ich obecne mieszkania mają za mały metraż i są niefunkcjonalne. W chwili, gdy w mieszkaniu trzeba było znaleźć miejsce i do pracy i do nauki, dla każdego domownika, ciasnota dała się wielu we znaki. 

Wraz ze zniesieniem ograniczeń, rozdzwoniły się telefony z pytaniami o domy, działki budowlane oraz mieszkania trzy- cztero- i pięciopokojowe. Trendy na rynku nieruchomości zmieniły się. Prócz niewystarczającego metrażu, osoby szukające nowych i większych nieruchomości, najbardziej doskwierał brak balkonu, tarasu lub ogrodu, z którego można by skorzystać podczas przymusowego zamknięcia w domu. Jak donosi portal bankier.pl, liczba osób zainteresowanych zakupem domu wzrosła do 45 procent, podczas gdy mieszkań spadła do poziomu około 30%. Skoro zainteresowanie domami jest tak duże, to czego najczęściej szukają Polacy?

Zdecydowana większość szuka domu do wejścia lub niewielkiego odświeżenia, mającego minimum 4 sypialnie i salon, czyli metrażu powyżej 100 m2 wraz ze sporej wielkości, zadbanym ogrodem i tarasem, na obrzeżach miasta. W podkrakowskich wsiach i miasteczkach, gdzie krakowianie coraz chętniej się wyprowadzają, można kupić sporej wielkości dom za około 800 tysięcy złotych – to cena przeciętnego cztero- lub pięcio pokojowego mieszkania w Krakowie.

A co z mieszkaniami? Zaskoczeniem może być, że zaczęły cieszyć się zainteresowaniem mieszkania o metrażach 60-100 m2 i to nawet na parterach lub na najwyższych piętrach w budynkach bez windy. Niedawno brak windy lub nielubiany parter, był czynnikiem, który nierzadko zniechęcał nabywców, jednak i to się zmieniło. Wśród wymagań ważna jest natomiast komórka lokatorska lub piwnica, duży taras lub ogródek (w przypadku mieszkania na parterze) i liczba pokoi wystarczająca, by każdy domownik miał oddzielny pokój. Plac zabaw na terenie osiedla to coś, na co nabywcy zwracają większą uwagę niż kiedyś.