Jak nie dać się oszukać na metrażu mieszkania?

woman sitting on the floor using a laptopPhoto by Vlada Karpovich on Pexels.com

W czasach, gdy metr kwadratowy nieruchomości, kosztuje czasem nawet 10 000zł, można stracić niemałą sumę pieniędzy kupując mieszkanie lub dom o zawyżonej powierzchni. Mimo iż wydaje się to nie do pomyślenia, powierzchnia nieruchomości zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, może być nieprawidłowo obliczona. By się przed tym ustrzec dzisiaj, odpowiemy między innymi na pytania: Czym się różni powierzchnia użytkowa od całkowitej? Jak wlicza się skosy do metrażu? Czy piony i podłoga pod ścianami wliczana jest do powierzchni użytkowej? Co w przypadku gdy mieszkanie kupowane od dewelopera różni się metrażem od zakładanej wcześniej powierzchni? Jak sprawdzić metraż mieszkania z rynku wtórnego?

Czym różni się powierzchnia użytkowa od całkowitej?

Różnica między tymi dwoma pojęciami jest bardzo duża, zatem warto przy zakupie nieruchomości zagłębić się w ten temat. Powierzchnia całkowita to powierzchnia wszystkich kondygnacji, zarówno tych na jak i pod ziemnych, tarasów, balkonów, pomieszczeń technicznych itp. Wliczane są w nią nawet ściany zewnętrzne i balustrady dlatego w przypadku domu, w większym stopniu niż w przypadku mieszkania, powierzchnia całkowita będzie znacznie różnić się od użytkowej. Powierzchnia użytkowa wg ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku jest sumą wszystkich pomieszczeń: pokoi, kuchni, łazienek, toalet, spiżarni, przedpokojów itp., czyli wszystkich pomieszczeń służącym potrzebom mieszkalnym i gospodarczym. Z kolei za powierzchnię użytkową nie uważa się: antresoli, tarasów i balkonów, schowków w ścianach, nisz i występów, pralni i suszarni, strychów, rowerowni, wózkowni, piwnic i komórek lokatorskich. 

Jak wlicza się skosy do metrażu?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów , mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego, powierzchnię w wysokości 220 cm lub wyższej wliczamy w 100% do powierzchni, z kolei powyżej 140 cm a poniżej 220 cm – w 50%, a tej poniżej 140 cm nie wliczamy wcale. 

Czy piony i podłoga pod ścianami wliczana jest do metrażu powierzchni użytkowej?

To doskonałe pytanie, bowiem im większa nieruchomość, tym więcej jest wewnątrz niej ścian i pionów, co przekłada się na stosunek powierzchni całkowitej do użytkowej. Według obowiązującej normy PN-ISO 9836:1997 ściany działowe nie są wliczane w powierzchnię użytkową. Dokładnie tak samo sprawa tyczy się: ścian nośnych i zewnętrznych, pionów, powierzchni słupów i wszelkich powierzchni, przez które nie można przejść. 

Co w przypadku gdy mieszkanie kupowane od dewelopera różni się metrażem od zakładanej wcześniej powierzchni?

To pytanie martwi wiele osób kupujących nieruchomość z rynku pierwotnego i ich zmartwienie nie jest bezzasadne, bowiem na rynku deweloperskim różnica powierzchni projektowej prawie zawsze różni się od tej ostatecznej. Firmy deweloperskie zgodnie przyznają, że z przyczyn technicznych nie da się uzyskać identycznej powierzchni, zgodnej z planem, dlatego w umowie deweloperskiej zapisuje się, że ostateczna powierzchnia użytkowa może różnić się od tej, która została zapisana w umowie. Co ważne: po wybudowaniu budynku lokal zostaje zmierzony, a jego cena skorygowana.

Jak sprawdzić metraż mieszkania z rynku wtórnego?

Niestety bardzo często zdarza się, że właściciele mieszkań zawyżają w ogłoszeniach metraż swoich nieruchomości np zamiast 69,2 m2 podają 70 m2. Na pierwszy rzut oka 0,8 m2 nie wydaje się dużą różnicą, ale w praktyce oznacza kilka tysięcy złotych. Bywa też, że do powierzchni mieszkania wliczają powierzchnię komórki lokatorskiej lub piwnicy, a wówczas możemy przepłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co robić w takich sytuacjach? Trzeba sprawdzić zapis w Księdze Wieczystej lub akcie nabycia nieruchomości, ile faktycznie wynosi powierzchnia użytkowa mieszkania. Czasami w Księdze Wieczystej powierzchnia mieszkania jest sumowana z powierzchnią pomieszczeń przynależnych, wówczas sprawę powinien rozjaśnić akt nabycia lub zaświadczenie z administracji. Jeśli kupujemy mieszkanie bez założonej Księgi Wieczystej, trzeba zwrócić się do Spółdzielni Mieszkaniowej o zaświadczenie, na którym znajdzie się między innymi informacja o powierzchni użytkowej mieszkania oraz pomieszczeniach przynależnych.