Dokumenty potrzebne do sprzedaży-jak je uzyskać w czasie epidemii?

white blank notebookPhoto by Tirachard Kumtanom on Pexels.com

Sprzedaż mieszkania jest procesem stresującym i czasem niełatwym, a w dobie epidemii, kiedy Urzędy Miasta działają w ograniczonym zakresie, stresu i nerwów przybywa. Dlatego dzisiaj piszemy o tym, jak w tym okresie załatwić łatwo i szybko dokumenty związane z wymeldowaniem, potrzebne do sprzedaży mieszkania. Co ważne: zdarza się, że jeden krakowski urząd przyjmuje pisma na dziennik podawczy, a drugi – nie. Dlatego warto przed załatwieniem spraw zadzwonić do odpowiedniego Urzędu Miasta.

Jak się wymeldować?

Wymeldowanie wszystkich osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy jest niezbędne przed przystąpieniem do aktu notarialnego. W większości lokali mieszkalnych są zameldowani domownicy, a czasem nawet osoby niemieszkające w nim od lat.
Jak zatem wygląda wymeldowanie?

Obecnie w Krakowie Urzędy Miasta działają w mocno ograniczonym zakresie, dlatego nie warto wybierać się do nich bez przygotowania. Najlepiej wymeldować się on-line używając profilu zaufanego. Jest to procedura bardzo szybka, lecz pamiętajmy, że w ten sposób możemy wymeldować jedynie siebie, ewentualnie nieletnie dzieci. 

Jeśli wybieramy tradycyjną formę wymeldowania potrzebujemy:

W sytuacji, gdy wymeldowujemy osobę trzecią, potrzebujemy jeszcze pełnomocnictwo, które nas do tej czynności upoważnia oraz dowodu wniesienia opłaty 17 zł z tego tytułu na konto Urzędu Miasta. W tytule przelewu warto wpisać, że jest to opłata za pełnomocnictwo oraz dopisać adres nieruchomości. 

Obecnie urzędy preferują umawianie się na spotkania telefonicznie lub on-line na wizyty w instytucji celem wymeldowania. Niestety terminy są dosyć odległe, bo około dwutygodniowe dlatego, jeśli zależy nam na czasie, możemy owy wniosek wrzucić do urny odpowiedniego Urzędu Miasta. Pracownik Urzędu, skontaktuje się z nami telefonicznie i zaprosi na indywidualne spotkanie zazwyczaj na kolejny dzień, na dopełnienie formalności. 

Jak uzyskać zaświadczenie o braku osób zameldowanych?

Zaświadczenie stwierdzające, że w danej nieruchomości nikt nie jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy jest konieczne do sprzedaży lokalu mieszkalnego. Jest czym innym, niż dokument potwierdzający wymeldowanie. By otrzymać owe zaświadczenie, potrzebujemy:

  •  wypełnionego wniosku, który otrzymamy w Urzędzie Miasta – nie trzeba zapisywać się na wizytę, wystarczy podejść i poprosić obsługę,
  • potwierdzenia uiszczenia opłaty w wysokości 17 złotych (w tytule przelewu warto wpisać adres nieruchomości),
  • numer Księgi Wieczystej, a jeśli Księga Wieczysta nie jest założona, wówczas musimy dołączyć Akt nabycia lub zaświadczenie z administracji o tym, kto ma tytuł prawny do lokalu.

Jeśli jesteśmy pełnomocnikiem, dołączamy pełnomocnictwo (może być napisane ręcznie) oraz uiszczamy dodatkową opłatę również w wysokości 17zł tym razem za pełnomocnictwo. 

Na wniosku można wybrać formę odbioru zaświadczenia: listowną lub, jak w wypadku Urzędu Miasta na ulicy Wielickiej, poprosić o przekazanie zaświadczenia poprzez paczkomat, znajdujący się na terenie Urzędu. Czas oczekiwania na wydanie wniosku wynosi do 7 dni do których trzeba doliczyć czas na doręczenie.

W sytuacji, gdy wymeldowania dokonaliśmy używając profilu zaufanego, możemy spodziewać się telefonu od pracownika Urzędu informującego nas, że nadal jesteśmy zameldowani. Na szczęście, wystarczy przez telefon poinformować, o sposobie wymeldowania oraz dacie, a urzędnik odnajdzie nas w systemie i wystawi zaświadczenie.

Co w sytuacji gdy jesteśmy właścicielem nieruchomości, lecz w Księdze Wieczystej figuruje jeszcze poprzedni właściciel?

Takie sytuacje zdarzają się bardzo często, ze względu na opieszałość krakowskiego Sądu Wieczystoksięgowego. W tym przypadku, do wniosku dopinamy kserokopię dokumentu, który potwierdza nasze prawo do danego lokalu – może to być Akt Notarialny (np. Umowa Sprzedaży,  Akt Poświadczenia Dziedziczenia, Darowizna), Postanowienie Sądowe czy inny dokumenty cywilno-prawny.