Fakty i Mity Umowy na Wyłączność

Sprzedaż nieruchomości obarczona jest nie tylko stresem związanym z dużą życiową zmianą, lecz również z dużą ilością decyzji, jaką trzeba podjąć: zaczynając od ceny, a na wyborze umowy pośrednictwa kończywszy. Każda z tych decyzji jest ważna, ponieważ wiąże się z bezpieczeństwem i zyskiem związanym ze sprzedażą, dlatego dzisiaj odpowiemy na wątpliwości związane z umowami pośrednictwa. 

FAKT – Pośrednicy uwielbiają umowy na wyłączność

Oczywiście! I ciężko im się dziwić skoro dzięki takiej umowie mają zagwarantowany zysk, lecz niestety nie zawsze owy zysk jest nagrodą za ciężką pracę. 

MIT – Pośrednik ciężej pracuje by sprzedać mieszkanie, które ma na wyłączność.

Teoretycznie, powinno być tak, że umowa na wyłączność łączy się z dużo większym zaangażowaniem. Niestety, rynek nieruchomości pełen jest młodych i niedoświaczonych agentów, którzy takie oferty traktują jako pewnik i zostawiają je by sprawy toczyły się swoim torem będąc przekonanymi, że i tak prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto zechce kupić ową nieruchomość.

MIT – Warto podpisać umowę na wyłączność z przebojowym agentem

Jak mówi polskie porzekadło: „Krowa która dużo muczy, mało mleka daje.” Nie warto skupiać się na kimś, kto roztacza niesamowite wizje o tym jaki jest skuteczny, gdyż osoba która jest skuteczna i profesjonalna nie musi tego mówić – jej czyny mówią za siebie. Osoba profesjonalna skupia się na szczegółach i słucha dużo więcej, niż mówi. 

FAKT – Umowa na wyłączność pozwala na droższą promocję

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przeciwieństwie od osób prywatnych, firmy płacą naprawdę potężne koszty za każde dodane ogłoszenie nieruchomości oraz za jego promocję. Z tej przyczyny część z nich większe kwoty przeznacza na promowanie nieruchomości, które mają na wyłączność z oczywistych względów – mają pewność, że koszty zwrócą im się wraz ze sprzedażą. Ten trend zaczyna się jednak zmieniać i naprawdę profesjonalne firmy nawet przy umowie otwartej oferują pełną promocję na wszystkich portalach, serwis fotograficzny, wirtualną wizytę, film i rzut z wymiarami.

FAKT – Właściciel zawsze może bezpośrednio sprzedać swoją nieruchomość, mimo podpisanej umowy na wyłączność

Naprawdę wielu właścicieli nieruchomości pyta o tę kwiestię, co tylko pokazuje jak jest ważna i jak mocno niepokoi ona właścicieli. Wyjaśniamy: owszem, właściciel zawsze może sprzedać swoją nieruchomość. Niestety, często łączy się z obowiązkiem zapłaty kar umownych lub zwrotu kosztów  makretingowych pośrednictwu. Dlatego tak ważnym jest dokładne przeczytanie umowy pośrednictwa na wyłączność i dopytanie o kary i zwrot kosztów, bowiem zerwanie umowy na wyłączność może kosztować sporo pieniędzy. Warto wybrać firmę nie mającą owych zapisów z racji tego, że opierają się na wysokiej skuteczności i nie muszą straszyć właścicieli karami finansowymi.

FAKT – Umowa na wyłączność daje możliwość powieszenia baneru

Bez wątpienia powieszenie baneru pozwala sąsiadom czy przechodniom na zwrócenie uwagi na fakt, że nasza nieruchomość jest na sprzedaż. Jest to ważnym działaniem marketingowym i często ułatwia sprzedaż, acz zdarza się, że z jakiś przyczyn ktoś nie chce by wścibscy sąsiedzi wiedzieli o sprzedaży – wówczas warto zrezygnować z powieszenia baneru.

MIT – Pośrednik zna szczegóły tylko te nieruchomości, które ma na wyłączność

W każdym zawodzie znajdują się osoby o różnym poziomie profesjonalizmu, ale zasadą jest, że profesjonalny pośrednik zna każdą nieruchomośc którą ma w swojej ofercie, również te na umowę otwartą. Najważniejszy jest odpowiedni wybór pośrednika.

MIT – Warto podpisać umowę na wyłączność z agentem, który ma zainteresowanego klienta

Warto zadać tutaj ważne pytanie: skoro agent twierdzi podczas pierwszej czy drugiej rozmowy, że ma zainteresowanego klienta i to podaje jako agrument za podpisaniem z nim umowy na wyłączność, to po co jest mu potrzebna umowa na wyłączność? Takie triki niestety stosują niektóre mniejsze, ale i jedno sporej wielkości, pośrednictwo oraz agenci z bardzo małym doświadczeniem i bez ugruntowanej pozycji zawodowej. Nierzadko zdarza się, że przychodzą z podstawioną osobą udającą klienta, co jest całkowitym brakiem szacunku dla właściciela mieszkania.

MIT – Dzięki umowie na wyłączność można szybciej sprzedać nieruchomość

Tempo sprzedaży nieruchomości zależy od kilku czynników: profesjonalnej wyceny, odpowiedniej reklamy i pracowitości pośrednika. Rodzaj umowy nie ma znaczenia: jeśli agent zajmujący się ofertą jest niedoświadczony czy leniwy umowa na wyłączność utrudni i znacznie wydłuży sprzedaż.