Sytuacja na rynku nieruchomości w Krakowie.

apartment architecture bookcase bookshelvesPhoto by Pixabay on Pexels.com

Wiele portali i periodyków rozpisuje się szeroko na temat sytuacji na rynku nieruchomości. Opisują jak zmieniła się sytuacja od czasu wybuchu epidemii w Polsce, prognozują wzrost lub spadek cen, a nawet upadek rynku. Dzisiaj opowiadamy o tym, jak naprawdę wygląda rynek nieruchomości w Krakowie oraz odpowiemy na pytania: Jak wyglądał rynek nieruchomości przed wybuchem epidemii?  Co zrobić by sprzedać mieszkanie? Czy ceny nieruchomości w końcu spadną?

Jak wyglądał rynek nieruchomości przed wybuchem epidemii?

Wszyscy byliśmy świadkami znacznego wzrostu sprzedaży nieruchomości w ciągu ostatnich lat. Zwłaszcza od roku 2018 ilość sprzedawanych mieszkań, ale także ich cen, rosła w coraz szybszym tempie. Doprowadziło to do sytuacji, że w 2019 roku i na początku 2020 mieszkanie w rozsądnej cenie wystawione na sprzedaż rano, sprzedawało się tego samego dnia w południe. Skąd takie tempo? Przyczyn upatruje się między innymi w niewydolności rynku pierwotnego – z powodu zbyt małej ilości inwestycji deweloperskich, znaczna część kupujących zaczęła szukać mieszkania z drugiej ręki, to z kolei spowodowało wzrost cen również na rynku wtórnym. Doprowadziło to do pewnego rodzaju paradoksu: nabywcy w obawie przed ciągłym wzrostem cen nieruchomości chcieli kupić mieszkania jak najszybciej, tym samym napędzając koniunkturę i przyczyniając się do kolejnych wzrostów. Dostępność kredytów oraz dobra sytuacja gospodarcza i niskie bezrobocie były jak przysłowiowa kropka nad i. I tak dobrnęliśmy do epidemii. 

Jak zmienił się rynek nieruchomości?

Z początkiem marca rynek nieruchomości w Polsce zamarł i pozostał w uśpieniu mniej więcej do połowy kwietnia, kiedy zaczęto częściowo znosić obostrzenia. Kupcy pojawiali się stopniowo, a część ludzi odczuwała jeszcze niepewność i obawy związane z wychodzeniem z domu lub spotkaniami. Na szczęście, ten etap już się skończył i potencjalni nabywcy swobodnie oglądają i kupują nieruchomości, jest ich jednak mniej niż wcześniej. Wzrosła obawa o utratę pracy, niepewność co do przyszłości gospodarki, a także obostrzenia banków przy udzielaniu kredytów.

Jak zmienił się rynek nieruchomości w Krakowie?

Krakowski rynek nieruchomości mocno zmienił się w ciągu kilku miesięcy. Zainteresowanie zakupem mieszkania jest, lecz mniejsze niż przed wybuchem epidemii. 

Przede wszystkim sprzedają się mieszkania w dobrym stanie, zadbane. Jeszcze kilka miesięcy temu, nawet bardzo zaniedbane nieruchomości znajdowały nabywców. W chwili obecnej, by mieszkanie znalazło kupca i zostało sprzedane w dobrej cenie, musi się dobrze prezentować. Lokale w nienajlepszym stanie lub do generalnego remontu, muszą być w okazyjnej, znacznie niższej cenie niż kilka miesięcy temu. Dostrzegalne jest zmniejszone zainteresowanie mieszkaniami do generalnego remontu. Widać, że potencjalni kupcy stali się bardziej wymagający i zwracają większą uwagę na szczegóły. 

Właściciele nieruchomości coraz chętniej powierzają nam, pośrednikom, sprzedaż mieszkania na wyłączność, chcąc mieć pewność, że mieszkanie szybko znajdzie nabywcę m.in. dzięki profesjonalnej wycenie i odpowiedniej reklamie oraz, że pośrednik zadba, by kupiec miał zbadaną i odpowiednią zdolność kredytową. Jest też bardzo dobra wiadomość dla osób chcących zbyć mieszkanie: z powodu bardzo niskiego oprocentowania lokat bankowych i rosnącej inflacji, pojawiło się sporo klientów dysponujących gotówką.

Co zrobić by sprzedać mieszkanie?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie o standard mieszkania, które planuje się sprzedać. Z racji tego, że nie zawsze udaje się spojrzeć obiektywnie na swoją nieruchomość, można zamówić usługę rzeczoznawcy lub nawiązać współpracę z agentem nieruchomości, który pomoże ocenić jej stan i wartość. 

Potencjalnych nabywców bardzo zniechęca kiepski stan ścian. Ubytki na ścianach, obtłuczone rogi czy pęknięcia na suficie potrafią skutecznie odstraszyć od zakupu. Opłaci się zadbać o te szczegóły, ponieważ inwestując tysiąc lub kilka tysięcy, możemy uzyskać wyższą cenę i szybciej sprzedać mieszkanie. Warto zrobić to jeszcze przed wizytą pierwszych zainteresowanych. Dlaczego? Oglądanie mieszkania łączy się z dużą dozą emocji oraz koniecznością zwracania uwagi na ogromną ilość detali, a nabywcom mocno zapadają w pamięć szczegóły, które w razie zakupu narażą ich na dodatkowe koszty. W obecnej sytuacji są na to szczególnie wyczuleni. Koniecznym jest zadbanie o porządek i miły zapach w mieszkaniu tak, by po wejściu można było poczuć się jak w domu. Więcej o tym, jak przygotować się do sprzedaży piszemy tutaj, także zapraszamy do lektury.

Czy ceny nieruchomości w Krakowie spadną?

Można powiedzieć, że w tym temacie: ilu ekspertów tyle opinii. Informacji o rzekomych spadkach cen było już wiele, a ceny nie spadają. Faktem natomiast jest, że część osób poszukujących mieszkania wstrzymuje się w tej chwili z kupnem, licząc, że ceny nieruchomości spadną, jeśli właściciele mieszkań na wynajem zdecydują się sprzedać je, by nie stały puste. Sytuacja na rynku wynajmu jest ciężka, dlatego możliwe, że chociaż nieznaczna część właścicieli postanowi upłynnić pieniądze ulokowane w mieszkaniu. Nie wiadomo czy będzie to na skalę, umożliwiającą obniżkę cen mieszkań na rynku wtórnym.