Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny

dzielnice Krakowa

Rozglądasz się za własnym kątem w Krakowie i nie wiesz, która dzielnica jest najbardziej atrakcyjna? Warto poświęcić chwilę na poszukiwania i wybrać lokalizację, która pozwoli na realizację mieszkaniowych marzeń. Pomagamy w researchu i przedstawiamy ranking krakowskich dzielnic.

W artykule omawiamy dzielnice XII, XIII i XIV, czyli:

  • Bieżanów-Prokocim,
  • Podgórze,
  • Czyżyny.

O dzielnicach oznaczonych numerami I–XI przeczytasz w naszych poprzednich zestawieniach. Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony i Biały omawiamy tutaj, a Krowodrzy, Bronowicom, Zwierzyńcowi i Dębnikom przyglądamy się w tym artykule. Więcej informacji o Łagiewnikach-Borku Fałęckim, Swoszowicach i Podgórzu Duchackim znajdziesz tu.

Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim

Bieżanów-Prokocim jest oddalony od centrum Krakowa o kilka kilometrów, jednak jak wskazują jego mieszkańcy, to jeden z atutów dzielnicy. Dzięki odległości lokalizacja jest cicha, a także obfituje w liczne tereny zielone.

W Bieżanowie-Prokocimiu stale pojawiają się nowe inwestycje i kolejne bezpieczne, strzeżone osiedla. To idealne miejsce na mieszkanie inwestycyjne, ponieważ ceny nieruchomości w tej dzielnicy pozostają relatywnie niskie, a standard życia jest wysoki.

Nie ma chyba grupy, która niechętnie spoglądałaby na Bieżanów-Prokocim. Dzielnica przyciąga nowych mieszkańców w każdym wieku. Rodziny z dziećmi cenią go sobie za liczne placówki edukacyjne i place zabaw, studenci za korzystne ceny wynajmu, a osoby starsze za bliskość punktów usługowych i spokój.

Bieżanów-Prokocim

Życie na Bieżanowie-Prokocimiu

Bieżanów-Prokocim jest bardzo zróżnicowany pod względem zabudowy. Znajdują się tu zarówno bloki z wielkiej płyty i nowoczesne osiedla, jak i położone nieco na uboczu jednorodzinne domki.

Dzielnicę często określa się jako przyszłościową. Niższe niż w wielu częściach Krakowa ceny kupna i wynajmu nieruchomości przyciągają kolejnych mieszkańców i sprawiają, że w Bieżanowie-Prokocimiu powstają nowe punkty usługowe i tereny rekreacyjne. Tych zresztą już dziś w dzielnicy nie brakuje.

Zlokalizowany jest tam kompleks handlowy z supermarketem Kaufland i OBI, wiele mniejszych sklepów i supermarketów, a także dwa place targowe ze świeżymi, lokalnymi produktami – Plac Kozłówek i Plac Prokocim. Choć ta dzielnica nie słynie z modnych restauracji, to jest tu wiele miejsc, z których zamówić można smaczny obiad.

W Bieżanowie-Prokocimiu spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest proste. Wystarczy wybrać się do Parku Aleksandry, Lilii Wenedy czy Anny i Erazma Jerzmanowskich.

Lokalizacja Bieżanowa-Prokocimia

Bieżanów-Prokocim położony jest na południu Krakowa. Wzdłuż jego krańców przebiega jedna z granic miasta. Dzielnica sąsiaduje z Podgórzem i Podgórzem Duchackim.

Jednym z atutów Bieżanowa-Prokocimia jest szeroki dostęp do komunikacji miejskiej. Tramwaje przecinają całą dzielnicę, kończąc swój bieg na pętli tramwajowej Nowy Bieżanów. Zlokalizowany jest tam punkt Park & Ride, który pozwala na bezpieczne i wygodne parkowanie osobom z dalszych części dzielnicy, które chcą przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Bieżanów-Prokocim leży niedaleko autostrady A4, dzięki czemu jego mieszkańcy mogą wygodnie przejechać do innych części Krakowa, czy wybrać się w dłuższą trasę.

Podgórze

Dzielnica XIII Podgórze

Podgórze od kilku sezonów pretenduje do miana najmodniejszej dzielnicy miasta. Biorąc pod uwagę jego dogodną lokalizację, interesującą zabudowę, wygodne punkty usługowe i tereny zielone, trudno się z tym nie zgodzić.

Dzielnica stale zyskuje w oczach Krakowian i turystów. Jej historyczny aspekt przyciąga coraz więcej wycieczek, a nowopowstałe restauracje, kawiarnie czy galerie sztuki co weekend gromadzą duże grupy mieszkańców.

Życie na Podgórzu

W centrum Podgórza dominuje niska zabudowa. Najpopularniejsze są tu kamienice i przyciągające oko wille. Nieco dalej, w bocznych uliczkach, znajdziemy nowoczesne, niewielkie bloki. Im dalej od Starego Podgórza, tym zabudowa jest bardziej zróżnicowana. Królują tu zarówno domy jednorodzinne, jak i bloki.

Tereny zielone zlokalizowane w Podgórzu przyciągają mieszkańców całego Krakowa. Park Bednarskiego, Centrum Sportu Parkowa i Kopiec Kraka to idealne miejsca na długie spacery i sport na świeżym powietrzu. Bagry w lecie stają się krakowskim centrum wodnych szaleństw i dają przyjemną ochłodę w najgorętsze dni.

W Podgórzu rozwinęła się sieć modnych restauracji, barów i kawiarni. Można spróbować tu kuchni z różnych stron świata i wypić drinka z widokiem na Wisłę. W dzielnicy działają muzea, teatr i basen na Koronie. Na większe zakupy mieszkańcy Podgórza wybierają się do pobliskiej Galerii Bonarka czy na Tandetę. W dzielnicy działają też liczne markety i osiedlowe sklepiki. Na szczególną uwagę zasługuje Targ Pietruszkowy, czyli odbywający się dwa razy w tygodniu targ lokalnych i ekologicznych produktów.

Podgórze może pochwalić się jednymi z najlepszych szkół w Krakowie. Co roku położone tu placówki edukacyjne wyróżniane są w małopolskich rankingach.

Podgórze

Lokalizacja Podgórza

Podgórze jest obszerne i różnorodne. Ze względu na swoje pokaźne rozmiary graniczy z wieloma innymi krakowskimi dzielnicami. Jego północnymi sąsiadami są Nowa Huta, Czyżyny, Grzegórzki i Stare Miasto. Na południe od Podgórza znajdują się Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze Duchackie i Bieżanów-Prokocim.

W skład dzielnicy wchodzą m.in. modne Zabłocie, historyczne Stare Podgórze, osiedla Bonarka i Płaszów, czy Rybitwy i Mateczny. Te lokalizacje różnią się typem zabudowy, bliskością do centrum czy ilością punktów usługowych, łączy je jednak dogodna lokalizacja, z której wszędzie jest blisko.

Mieszkańcy Podgórza nie muszą narzekać na komunikację miejską. Dzielnicę przecina sieć regularnie kursujących tramwajów i autobusów.

miasto 15-minutowe

Dzielnica XIV Czyżyny

Oznaczone administracyjną czternastką Czyżyny to spokojna i wygodna dzielnica, która często zamienia się w festiwalowe i eventowe centrum Krakowa. Przyjemne tereny zielone i łatwy dostęp do punktów usługowych nakłania kolejnych krakowian do zamieszkania w tej dzielnicy. Rozwój nowoczesnego budownictwa w Czyżynach zachęca do inwestowania zarówno w mieszkania na własność, jak i te przeznaczone na wynajem.

Życie w Czyżynach

Szukający nieruchomości w Czyżynach mają z czego wybierać. Można znaleźć tu zarówno mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, jak i w niewielkim domku. W centralnych punktach dzielnicy stale powstają kolejne inwestycje, a nowoczesne czyżyńskie osiedla cieszą się dużym zainteresowaniem.

Czyżyny są dzielnicą nastawioną na wygodę mieszkańców. Obok kolejnych strzeżonych osiedli powstają tu tereny zielone, place zabaw i deptaki. Pomimo pewnego oddalenia od centrum rozwijają się tu modne restauracje, które przyciągają mieszkańców innych części miasta. Zakupy można zrobić tu w licznych lokalnych punktach, a także w M1 i na Tomexie.

W dzielnicy znajdują się ważne dla Krakowa miejsca, takie jak Tauron Arena, czyli największa krakowska hala widowiskowo-sportowa, Muzeum Lotnictwa Polskiego, które latem gości też imprezy masowe i festiwale, i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który zimą zamienia się w ogród iluminacji i świateł.

Lokalizacja Czyżyn

Czyżyny są jedną z dzielnic, których położenie określa się jako centralne. Zlokalizowane są jednak po północnej stronie Krakowa. Ich najbliższymi sąsiadami są Grzegórzki, Nowa Huta, Prądnik Czerwony, Mistrzejowice, Bieńczyce i wysunięte na południe Podgórze.

W skład dzielnicy wchodzą znane krakowskie osiedla, takie jak Osiedle Dywizjonu 303, Osiedle 2 Pułku Lotniczego, Osiedle Akademickie czy nowoczesne Osiedle Avia.

Przez Czyżyny przebiega wiele tras tramwajowych i autobusowych, które łatwo komunikują mieszkańców z innymi częściami miasta. Dzielnica może pochwalić się też rozwiniętą siecią ścieżek rowerowych. Mieszkańcy Czyżyn wskazują, że jednym z problemów dzielnicy są często zakorkowujące się ulice. Problematyczne okazują się oblegane trasy, takie jak ul. Nowohucka, al. Jana Pawła czy ul. Stella-Sawickiego.